Neestrup: Derfor er Trott fravalgt

Jacob Neestrup forklarer, hvorfor han har valgt at sætte Nathan Trott på bænken.



Jacob Neestrup har denne søndag rystet målmandsposten og smidt det normale førstevalg Nathan Trott på bænken.

I stedet er det unge Theo Sander, der får chancen fra start. 

Nathan Trott har ellers været førstekeeper, siden man købte ham i sommer i West Ham, og cheftræner Jacob Neestrup indrømmer, at det er en markant ændring. 

Det siger han i optakten på Viaplay, hvor han begrunder sit valg.

– Jeg ved godt, at det set udefra er en markant ændring, og også en stor beslutning at skulle tage her på den sidste kamp før landsholdspausen. 

– Nathan Trott er en fantastisk keeper, og han er også en keeper, som vi tror meget på i FC København. Han har allerede mod Ostrava, Kilmarnock og specielt hjemmederbiet mod Brøndby vist sig som en rigtig stor keeper.

– Jeg synes, at vi som hold er et sted nu, hvor vi har taget nogle gode skridt. Men det at vi har taget nogle gode skridt klinger meget hult, hvis du kigger på resultaterne. De har ikke været dårlige, men de har ikke været perfekte i den seneste periode. Vi er et sted som hold, hvor vi kollektivt giver meget få chancer væk. Meget få afslutninger målt på rigtig mange ting.

– Men vi har indkasseret for mange mål. Når jeg kigger tilbage på de sidste fem-seks uger, synes jeg, vi har indkasseret for mange mål på langskud. Vi har indkasseret nogle mål på hjørnespark. Vi er en smule heldige i Brøndby med en offside på et hjørnespark, hvor vi bliver reddet af offsiden. En misforståelse forleden, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Det lyder hårdt, men det er min fornemmelse og følelse, at vi i en periode, hvor vi faktisk har rykket os godt som hold, der har vi simpelthen lukket for mange mål ind. Kravene til os som kollektiv, til mig som træner og den enkelte spiller i FC København er, at det kan vi ikke fortsætte med.

– Derfor har vi lavet et valg i dag, fordi jeg mener, at Theo er det bedste bud til kampen i dag. En ung mand, der trods alt har en del erfaring. Han har været skadet og har trænet godt.

– De kampe, vi har set ham i, og jeg er med på, at det ikke har været kompetitive kampe, senest i forrige weekend i en U19 ligakamp. Der fik jeg fornemmelsen af, at han er et godt sted, og hvis der skal blive brug for det, må jeg tage den beslutning, som jeg føler er nødvendig isoleret på den her kamp, og så må vi se, hvor vi er efter landsholdspausen om 14 dage. 

Jacob Neestrup siger, at han tog beslutningen henover natten til fredag, og det var fredag, at han meldte staben og keeperne, at det er sådan, det bliver. FCK-træneren benytter dog også lejligheden til at rose Trotts indstilling.

– Han blev skuffet, men han er professionel, og han er en god holdkammerat. Han bakker sine holdkammerater op, og han bakker Theo op derinde nu. 

Nathan Trott har stået 24 kampe for FC København.





Peger på særligt problem for Superligaen




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Højlund med helterolle for Napoli

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

AGF-fans hjælper med snerydning

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

FC Midtjylland – FC København

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Brian Riemer giver råd til storklub

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Brøndby IF – Randers FC

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Er han den nye Rurik Gislason?

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Tæt på utrolig kamprekord