Neestrup: Derfor er Trott fravalgt

Jacob Neestrup forklarer, hvorfor han har valgt at sætte Nathan Trott på bænken.



Jacob Neestrup har denne søndag rystet målmandsposten og smidt det normale førstevalg Nathan Trott på bænken.

I stedet er det unge Theo Sander, der får chancen fra start. 

Nathan Trott har ellers været førstekeeper, siden man købte ham i sommer i West Ham, og cheftræner Jacob Neestrup indrømmer, at det er en markant ændring. 

Det siger han i optakten på Viaplay, hvor han begrunder sit valg.

– Jeg ved godt, at det set udefra er en markant ændring, og også en stor beslutning at skulle tage her på den sidste kamp før landsholdspausen. 

– Nathan Trott er en fantastisk keeper, og han er også en keeper, som vi tror meget på i FC København. Han har allerede mod Ostrava, Kilmarnock og specielt hjemmederbiet mod Brøndby vist sig som en rigtig stor keeper.

– Jeg synes, at vi som hold er et sted nu, hvor vi har taget nogle gode skridt. Men det at vi har taget nogle gode skridt klinger meget hult, hvis du kigger på resultaterne. De har ikke været dårlige, men de har ikke været perfekte i den seneste periode. Vi er et sted som hold, hvor vi kollektivt giver meget få chancer væk. Meget få afslutninger målt på rigtig mange ting.

– Men vi har indkasseret for mange mål. Når jeg kigger tilbage på de sidste fem-seks uger, synes jeg, vi har indkasseret for mange mål på langskud. Vi har indkasseret nogle mål på hjørnespark. Vi er en smule heldige i Brøndby med en offside på et hjørnespark, hvor vi bliver reddet af offsiden. En misforståelse forleden, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Det lyder hårdt, men det er min fornemmelse og følelse, at vi i en periode, hvor vi faktisk har rykket os godt som hold, der har vi simpelthen lukket for mange mål ind. Kravene til os som kollektiv, til mig som træner og den enkelte spiller i FC København er, at det kan vi ikke fortsætte med.

– Derfor har vi lavet et valg i dag, fordi jeg mener, at Theo er det bedste bud til kampen i dag. En ung mand, der trods alt har en del erfaring. Han har været skadet og har trænet godt.

– De kampe, vi har set ham i, og jeg er med på, at det ikke har været kompetitive kampe, senest i forrige weekend i en U19 ligakamp. Der fik jeg fornemmelsen af, at han er et godt sted, og hvis der skal blive brug for det, må jeg tage den beslutning, som jeg føler er nødvendig isoleret på den her kamp, og så må vi se, hvor vi er efter landsholdspausen om 14 dage. 

Jacob Neestrup siger, at han tog beslutningen henover natten til fredag, og det var fredag, at han meldte staben og keeperne, at det er sådan, det bliver. FCK-træneren benytter dog også lejligheden til at rose Trotts indstilling.

– Han blev skuffet, men han er professionel, og han er en god holdkammerat. Han bakker sine holdkammerater op, og han bakker Theo op derinde nu. 

Nathan Trott har stået 24 kampe for FC København.





Nu reagerer Morten Krogh




LIVE

LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Voldsom straf til Clement Bischoff

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Laver aftale med Frederik Birk

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Storroser dansk super-talent

Stjerne peger på Højlund

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Har ondt af Steve Cooper

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner