Neestrup: Derfor er Trott fravalgt

Jacob Neestrup forklarer, hvorfor han har valgt at sætte Nathan Trott på bænken.



Jacob Neestrup har denne søndag rystet målmandsposten og smidt det normale førstevalg Nathan Trott på bænken.

I stedet er det unge Theo Sander, der får chancen fra start. 

Nathan Trott har ellers været førstekeeper, siden man købte ham i sommer i West Ham, og cheftræner Jacob Neestrup indrømmer, at det er en markant ændring. 

Det siger han i optakten på Viaplay, hvor han begrunder sit valg.

– Jeg ved godt, at det set udefra er en markant ændring, og også en stor beslutning at skulle tage her på den sidste kamp før landsholdspausen. 

– Nathan Trott er en fantastisk keeper, og han er også en keeper, som vi tror meget på i FC København. Han har allerede mod Ostrava, Kilmarnock og specielt hjemmederbiet mod Brøndby vist sig som en rigtig stor keeper.

– Jeg synes, at vi som hold er et sted nu, hvor vi har taget nogle gode skridt. Men det at vi har taget nogle gode skridt klinger meget hult, hvis du kigger på resultaterne. De har ikke været dårlige, men de har ikke været perfekte i den seneste periode. Vi er et sted som hold, hvor vi kollektivt giver meget få chancer væk. Meget få afslutninger målt på rigtig mange ting.

– Men vi har indkasseret for mange mål. Når jeg kigger tilbage på de sidste fem-seks uger, synes jeg, vi har indkasseret for mange mål på langskud. Vi har indkasseret nogle mål på hjørnespark. Vi er en smule heldige i Brøndby med en offside på et hjørnespark, hvor vi bliver reddet af offsiden. En misforståelse forleden, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Det lyder hårdt, men det er min fornemmelse og følelse, at vi i en periode, hvor vi faktisk har rykket os godt som hold, der har vi simpelthen lukket for mange mål ind. Kravene til os som kollektiv, til mig som træner og den enkelte spiller i FC København er, at det kan vi ikke fortsætte med.

– Derfor har vi lavet et valg i dag, fordi jeg mener, at Theo er det bedste bud til kampen i dag. En ung mand, der trods alt har en del erfaring. Han har været skadet og har trænet godt.

– De kampe, vi har set ham i, og jeg er med på, at det ikke har været kompetitive kampe, senest i forrige weekend i en U19 ligakamp. Der fik jeg fornemmelsen af, at han er et godt sted, og hvis der skal blive brug for det, må jeg tage den beslutning, som jeg føler er nødvendig isoleret på den her kamp, og så må vi se, hvor vi er efter landsholdspausen om 14 dage. 

Jacob Neestrup siger, at han tog beslutningen henover natten til fredag, og det var fredag, at han meldte staben og keeperne, at det er sådan, det bliver. FCK-træneren benytter dog også lejligheden til at rose Trotts indstilling.

– Han blev skuffet, men han er professionel, og han er en god holdkammerat. Han bakker sine holdkammerater op, og han bakker Theo op derinde nu. 

Nathan Trott har stået 24 kampe for FC København.





Afslører vild Jose Mourinho-klausul




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Storklub vil hente Thomas Kristensen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

FC Midtjylland – Viborg FF

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

OB – FC Fredericia

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Vild udtalelse blusser op i Italien

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Hylder dansk debutant

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

– Det bliver skamredet

Elkjær jubler over Frank

Chikaneret i 90 minutter

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Holdt på stor hemmelighed

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’