Neestrup: Derfor er Trott fravalgt

Jacob Neestrup forklarer, hvorfor han har valgt at sætte Nathan Trott på bænken.



Jacob Neestrup har denne søndag rystet målmandsposten og smidt det normale førstevalg Nathan Trott på bænken.

I stedet er det unge Theo Sander, der får chancen fra start. 

Nathan Trott har ellers været førstekeeper, siden man købte ham i sommer i West Ham, og cheftræner Jacob Neestrup indrømmer, at det er en markant ændring. 

Det siger han i optakten på Viaplay, hvor han begrunder sit valg.

– Jeg ved godt, at det set udefra er en markant ændring, og også en stor beslutning at skulle tage her på den sidste kamp før landsholdspausen. 

– Nathan Trott er en fantastisk keeper, og han er også en keeper, som vi tror meget på i FC København. Han har allerede mod Ostrava, Kilmarnock og specielt hjemmederbiet mod Brøndby vist sig som en rigtig stor keeper.

– Jeg synes, at vi som hold er et sted nu, hvor vi har taget nogle gode skridt. Men det at vi har taget nogle gode skridt klinger meget hult, hvis du kigger på resultaterne. De har ikke været dårlige, men de har ikke været perfekte i den seneste periode. Vi er et sted som hold, hvor vi kollektivt giver meget få chancer væk. Meget få afslutninger målt på rigtig mange ting.

– Men vi har indkasseret for mange mål. Når jeg kigger tilbage på de sidste fem-seks uger, synes jeg, vi har indkasseret for mange mål på langskud. Vi har indkasseret nogle mål på hjørnespark. Vi er en smule heldige i Brøndby med en offside på et hjørnespark, hvor vi bliver reddet af offsiden. En misforståelse forleden, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Det lyder hårdt, men det er min fornemmelse og følelse, at vi i en periode, hvor vi faktisk har rykket os godt som hold, der har vi simpelthen lukket for mange mål ind. Kravene til os som kollektiv, til mig som træner og den enkelte spiller i FC København er, at det kan vi ikke fortsætte med.

– Derfor har vi lavet et valg i dag, fordi jeg mener, at Theo er det bedste bud til kampen i dag. En ung mand, der trods alt har en del erfaring. Han har været skadet og har trænet godt.

– De kampe, vi har set ham i, og jeg er med på, at det ikke har været kompetitive kampe, senest i forrige weekend i en U19 ligakamp. Der fik jeg fornemmelsen af, at han er et godt sted, og hvis der skal blive brug for det, må jeg tage den beslutning, som jeg føler er nødvendig isoleret på den her kamp, og så må vi se, hvor vi er efter landsholdspausen om 14 dage. 

Jacob Neestrup siger, at han tog beslutningen henover natten til fredag, og det var fredag, at han meldte staben og keeperne, at det er sådan, det bliver. FCK-træneren benytter dog også lejligheden til at rose Trotts indstilling.

– Han blev skuffet, men han er professionel, og han er en god holdkammerat. Han bakker sine holdkammerater op, og han bakker Theo op derinde nu. 

Nathan Trott har stået 24 kampe for FC København.



Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Stor bekymring inden VM

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Danmark imponerer på talentliste

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Millionregn over Ståle Solbakken

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber