Jacob Neestrup har denne søndag rystet målmandsposten og smidt det normale førstevalg Nathan Trott på bænken.
I stedet er det unge Theo Sander, der får chancen fra start.
Nathan Trott har ellers været førstekeeper, siden man købte ham i sommer i West Ham, og cheftræner Jacob Neestrup indrømmer, at det er en markant ændring.
Det siger han i optakten på Viaplay, hvor han begrunder sit valg.
– Jeg ved godt, at det set udefra er en markant ændring, og også en stor beslutning at skulle tage her på den sidste kamp før landsholdspausen.
– Nathan Trott er en fantastisk keeper, og han er også en keeper, som vi tror meget på i FC København. Han har allerede mod Ostrava, Kilmarnock og specielt hjemmederbiet mod Brøndby vist sig som en rigtig stor keeper.
– Jeg synes, at vi som hold er et sted nu, hvor vi har taget nogle gode skridt. Men det at vi har taget nogle gode skridt klinger meget hult, hvis du kigger på resultaterne. De har ikke været dårlige, men de har ikke været perfekte i den seneste periode. Vi er et sted som hold, hvor vi kollektivt giver meget få chancer væk. Meget få afslutninger målt på rigtig mange ting.
– Men vi har indkasseret for mange mål. Når jeg kigger tilbage på de sidste fem-seks uger, synes jeg, vi har indkasseret for mange mål på langskud. Vi har indkasseret nogle mål på hjørnespark. Vi er en smule heldige i Brøndby med en offside på et hjørnespark, hvor vi bliver reddet af offsiden. En misforståelse forleden, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– Det lyder hårdt, men det er min fornemmelse og følelse, at vi i en periode, hvor vi faktisk har rykket os godt som hold, der har vi simpelthen lukket for mange mål ind. Kravene til os som kollektiv, til mig som træner og den enkelte spiller i FC København er, at det kan vi ikke fortsætte med.
– Derfor har vi lavet et valg i dag, fordi jeg mener, at Theo er det bedste bud til kampen i dag. En ung mand, der trods alt har en del erfaring. Han har været skadet og har trænet godt.
– De kampe, vi har set ham i, og jeg er med på, at det ikke har været kompetitive kampe, senest i forrige weekend i en U19 ligakamp. Der fik jeg fornemmelsen af, at han er et godt sted, og hvis der skal blive brug for det, må jeg tage den beslutning, som jeg føler er nødvendig isoleret på den her kamp, og så må vi se, hvor vi er efter landsholdspausen om 14 dage.
Jacob Neestrup siger, at han tog beslutningen henover natten til fredag, og det var fredag, at han meldte staben og keeperne, at det er sådan, det bliver. FCK-træneren benytter dog også lejligheden til at rose Trotts indstilling.
– Han blev skuffet, men han er professionel, og han er en god holdkammerat. Han bakker sine holdkammerater op, og han bakker Theo op derinde nu.
Nathan Trott har stået 24 kampe for FC København.
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo