Neestrup: Derfor er Trott fravalgt

Jacob Neestrup forklarer, hvorfor han har valgt at sætte Nathan Trott på bænken.



Jacob Neestrup har denne søndag rystet målmandsposten og smidt det normale førstevalg Nathan Trott på bænken.

I stedet er det unge Theo Sander, der får chancen fra start. 

Nathan Trott har ellers været førstekeeper, siden man købte ham i sommer i West Ham, og cheftræner Jacob Neestrup indrømmer, at det er en markant ændring. 

Det siger han i optakten på Viaplay, hvor han begrunder sit valg.

– Jeg ved godt, at det set udefra er en markant ændring, og også en stor beslutning at skulle tage her på den sidste kamp før landsholdspausen. 

– Nathan Trott er en fantastisk keeper, og han er også en keeper, som vi tror meget på i FC København. Han har allerede mod Ostrava, Kilmarnock og specielt hjemmederbiet mod Brøndby vist sig som en rigtig stor keeper.

– Jeg synes, at vi som hold er et sted nu, hvor vi har taget nogle gode skridt. Men det at vi har taget nogle gode skridt klinger meget hult, hvis du kigger på resultaterne. De har ikke været dårlige, men de har ikke været perfekte i den seneste periode. Vi er et sted som hold, hvor vi kollektivt giver meget få chancer væk. Meget få afslutninger målt på rigtig mange ting.

– Men vi har indkasseret for mange mål. Når jeg kigger tilbage på de sidste fem-seks uger, synes jeg, vi har indkasseret for mange mål på langskud. Vi har indkasseret nogle mål på hjørnespark. Vi er en smule heldige i Brøndby med en offside på et hjørnespark, hvor vi bliver reddet af offsiden. En misforståelse forleden, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Det lyder hårdt, men det er min fornemmelse og følelse, at vi i en periode, hvor vi faktisk har rykket os godt som hold, der har vi simpelthen lukket for mange mål ind. Kravene til os som kollektiv, til mig som træner og den enkelte spiller i FC København er, at det kan vi ikke fortsætte med.

– Derfor har vi lavet et valg i dag, fordi jeg mener, at Theo er det bedste bud til kampen i dag. En ung mand, der trods alt har en del erfaring. Han har været skadet og har trænet godt.

– De kampe, vi har set ham i, og jeg er med på, at det ikke har været kompetitive kampe, senest i forrige weekend i en U19 ligakamp. Der fik jeg fornemmelsen af, at han er et godt sted, og hvis der skal blive brug for det, må jeg tage den beslutning, som jeg føler er nødvendig isoleret på den her kamp, og så må vi se, hvor vi er efter landsholdspausen om 14 dage. 

Jacob Neestrup siger, at han tog beslutningen henover natten til fredag, og det var fredag, at han meldte staben og keeperne, at det er sådan, det bliver. FCK-træneren benytter dog også lejligheden til at rose Trotts indstilling.

– Han blev skuffet, men han er professionel, og han er en god holdkammerat. Han bakker sine holdkammerater op, og han bakker Theo op derinde nu. 

Nathan Trott har stået 24 kampe for FC København.







LIVE

TransferLIVE: Steve Cooper dropper pressen

Klart svar om Tonni Adamsen

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Zorniger med klar besked til Brøndby

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Det kan ske mandag i FC København

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

FCK-direktør bekræfter henvendelse

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful