DBU-formand: Det var vores problem ved værtsskab

Ifølge Jesper Møller løb Schweiz med værtskabet for EM i kvindefodbold i 2025 på grund af bedre logistik.



Det strålede ud af Jesper Møller, at han var i dårligt humør.

Da det nordiske bud på kvindernes fodbold-EM i 2025 tirsdag blev valgt fra til fordel for det schweiziske bud, forlod formanden for Dansk Boldspil-Union (DBU) hurtigt lokalet for at dampe af over et glas vand.

– Jeg er dybt skuffet. Vi har arbejdet med det her siden 2018, og det er hårdt arbejde, lød det fra Jesper Møller, da han havde sundet sig en smule.

Han fik meldingen i et konferencelokale på Corinthia Hotel i Lissabon, hvor den politiske top i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i disse dage er samlet til kongres.

Sammen med Norge, Sverige og Finland havde Danmark lagt billet ind på kvindernes EM-slutrunde i 2025 og var oppe imod tre andre bud.

Da Uefas eksekutivkomité tirsdag skulle stemme, måtte der tre afstemninger til. Først røg Frankrigs bud ud, så røg Polens bud ud, og da kun det nordiske og schweiziske bud var tilbage, vandt Schweiz med ni stemmer mod fire.

– Vi vidste, at det var tæt, og at det var Schweiz, vi skulle kæmpe med, siger Jesper Møller, som har en klar formodning om, at logistik har været afgørende.

– Transportmæssigt har Schweiz en anden situation. Det er vores problem, at man skal flytte fans og spillere rundt i Norden. Men det var den mulighed, vi havde, for vi kan ikke magte det alene.

– Transportmæssigt bliver det en langt nemmere turnering for fansene. Det må vi erkende, siger Jesper Møller.

Han ærgrer sig særligt over, at man glippede en mulighed for at løfte kvindefodbolden i Danmark.

– Det her havde været et rigtig godt instrument. Men vi har heldigvis meget stor vækst i antal medlemmer, så jeg er ikke så bekymret, som jeg ville have været for tre år siden.

Jesper Møller erkender, at det nu bliver svært for Danmark nogensinde at blive vært for en slutrunde. Kravene er simpelthen for høje.

– Som udviklingen er, er det kæmpe turneringer nu. Vi startede med at have en ambition om at få kvindernes VM i 2027, men der gik ikke mere end et par år, før vi kunne se, at vi ikke kunne magte det, siger Jesper Møller.

I de seneste måneder har der floreret historier om, at forholdet mellem det danske og norske fodboldforbund har været anstrengt.

Norges fodboldpræsident, Lise Klaveness, har udtalt, at hun ikke kunne få fat i Jesper Møller, inden hun besluttede sig for at stille op til Uefas eksekutivkomité.

Jesper Møller afviser, at der har været kurrer på tråden, og at samarbejdet vedrørende EM-slutrunden i 2025 har været påvirket.

– Det har intet på sig, siger Jesper Møller.

– Vi er tæt forbundet og har arbejdet fremragende sammen, uanset hvad nogen så må tro. Vi har bekræftet det i dag, og der er god stemning. Der lå et fremragende bud, som er blevet præsenteret fremragende.

Onsdag venter en ny spændende dag i Uefa-land. Jesper Møller er på valg til eksekutivkomitéen, hvor han har siddet siden 2019. Men det havde han ikke lyst til at kommentere tirsdag.

– Det orker jeg simpelthen ikke at snakke om nu. Nu skal den her lige bundfælde sig.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Randers FC – Vejle Boldklub

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Chok i Wolfsburg

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Manchester United – Liverpool

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Et markant problem for Silkeborg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass