Det strålede ud af Jesper Møller, at han var i dårligt humør.
Da det nordiske bud på kvindernes fodbold-EM i 2025 tirsdag blev valgt fra til fordel for det schweiziske bud, forlod formanden for Dansk Boldspil-Union (DBU) hurtigt lokalet for at dampe af over et glas vand.
– Jeg er dybt skuffet. Vi har arbejdet med det her siden 2018, og det er hårdt arbejde, lød det fra Jesper Møller, da han havde sundet sig en smule.
Han fik meldingen i et konferencelokale på Corinthia Hotel i Lissabon, hvor den politiske top i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i disse dage er samlet til kongres.
Sammen med Norge, Sverige og Finland havde Danmark lagt billet ind på kvindernes EM-slutrunde i 2025 og var oppe imod tre andre bud.
Da Uefas eksekutivkomité tirsdag skulle stemme, måtte der tre afstemninger til. Først røg Frankrigs bud ud, så røg Polens bud ud, og da kun det nordiske og schweiziske bud var tilbage, vandt Schweiz med ni stemmer mod fire.
– Vi vidste, at det var tæt, og at det var Schweiz, vi skulle kæmpe med, siger Jesper Møller, som har en klar formodning om, at logistik har været afgørende.
– Transportmæssigt har Schweiz en anden situation. Det er vores problem, at man skal flytte fans og spillere rundt i Norden. Men det var den mulighed, vi havde, for vi kan ikke magte det alene.
– Transportmæssigt bliver det en langt nemmere turnering for fansene. Det må vi erkende, siger Jesper Møller.
Han ærgrer sig særligt over, at man glippede en mulighed for at løfte kvindefodbolden i Danmark.
– Det her havde været et rigtig godt instrument. Men vi har heldigvis meget stor vækst i antal medlemmer, så jeg er ikke så bekymret, som jeg ville have været for tre år siden.
Jesper Møller erkender, at det nu bliver svært for Danmark nogensinde at blive vært for en slutrunde. Kravene er simpelthen for høje.
– Som udviklingen er, er det kæmpe turneringer nu. Vi startede med at have en ambition om at få kvindernes VM i 2027, men der gik ikke mere end et par år, før vi kunne se, at vi ikke kunne magte det, siger Jesper Møller.
I de seneste måneder har der floreret historier om, at forholdet mellem det danske og norske fodboldforbund har været anstrengt.
Norges fodboldpræsident, Lise Klaveness, har udtalt, at hun ikke kunne få fat i Jesper Møller, inden hun besluttede sig for at stille op til Uefas eksekutivkomité.
Jesper Møller afviser, at der har været kurrer på tråden, og at samarbejdet vedrørende EM-slutrunden i 2025 har været påvirket.
– Det har intet på sig, siger Jesper Møller.
– Vi er tæt forbundet og har arbejdet fremragende sammen, uanset hvad nogen så må tro. Vi har bekræftet det i dag, og der er god stemning. Der lå et fremragende bud, som er blevet præsenteret fremragende.
Onsdag venter en ny spændende dag i Uefa-land. Jesper Møller er på valg til eksekutivkomitéen, hvor han har siddet siden 2019. Men det havde han ikke lyst til at kommentere tirsdag.
– Det orker jeg simpelthen ikke at snakke om nu. Nu skal den her lige bundfælde sig.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER