Det strålede ud af Jesper Møller, at han var i dårligt humør.
Da det nordiske bud på kvindernes fodbold-EM i 2025 tirsdag blev valgt fra til fordel for det schweiziske bud, forlod formanden for Dansk Boldspil-Union (DBU) hurtigt lokalet for at dampe af over et glas vand.
– Jeg er dybt skuffet. Vi har arbejdet med det her siden 2018, og det er hårdt arbejde, lød det fra Jesper Møller, da han havde sundet sig en smule.
Han fik meldingen i et konferencelokale på Corinthia Hotel i Lissabon, hvor den politiske top i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i disse dage er samlet til kongres.
Sammen med Norge, Sverige og Finland havde Danmark lagt billet ind på kvindernes EM-slutrunde i 2025 og var oppe imod tre andre bud.
Da Uefas eksekutivkomité tirsdag skulle stemme, måtte der tre afstemninger til. Først røg Frankrigs bud ud, så røg Polens bud ud, og da kun det nordiske og schweiziske bud var tilbage, vandt Schweiz med ni stemmer mod fire.
– Vi vidste, at det var tæt, og at det var Schweiz, vi skulle kæmpe med, siger Jesper Møller, som har en klar formodning om, at logistik har været afgørende.
– Transportmæssigt har Schweiz en anden situation. Det er vores problem, at man skal flytte fans og spillere rundt i Norden. Men det var den mulighed, vi havde, for vi kan ikke magte det alene.
– Transportmæssigt bliver det en langt nemmere turnering for fansene. Det må vi erkende, siger Jesper Møller.
Han ærgrer sig særligt over, at man glippede en mulighed for at løfte kvindefodbolden i Danmark.
– Det her havde været et rigtig godt instrument. Men vi har heldigvis meget stor vækst i antal medlemmer, så jeg er ikke så bekymret, som jeg ville have været for tre år siden.
Jesper Møller erkender, at det nu bliver svært for Danmark nogensinde at blive vært for en slutrunde. Kravene er simpelthen for høje.
– Som udviklingen er, er det kæmpe turneringer nu. Vi startede med at have en ambition om at få kvindernes VM i 2027, men der gik ikke mere end et par år, før vi kunne se, at vi ikke kunne magte det, siger Jesper Møller.
I de seneste måneder har der floreret historier om, at forholdet mellem det danske og norske fodboldforbund har været anstrengt.
Norges fodboldpræsident, Lise Klaveness, har udtalt, at hun ikke kunne få fat i Jesper Møller, inden hun besluttede sig for at stille op til Uefas eksekutivkomité.
Jesper Møller afviser, at der har været kurrer på tråden, og at samarbejdet vedrørende EM-slutrunden i 2025 har været påvirket.
– Det har intet på sig, siger Jesper Møller.
– Vi er tæt forbundet og har arbejdet fremragende sammen, uanset hvad nogen så må tro. Vi har bekræftet det i dag, og der er god stemning. Der lå et fremragende bud, som er blevet præsenteret fremragende.
Onsdag venter en ny spændende dag i Uefa-land. Jesper Møller er på valg til eksekutivkomitéen, hvor han har siddet siden 2019. Men det havde han ikke lyst til at kommentere tirsdag.
– Det orker jeg simpelthen ikke at snakke om nu. Nu skal den her lige bundfælde sig.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW