Dybt uenig med Solbakken: Det vil jeg gerne udstede et dementi på

Niels-Christian Holmstrøm har arbejdet tæt sammen med Ståle Solbakken i mange år, og han har siddet i FC Københavns bestyrelse. Dele af de ting, Solbakken kritiserer FCK for, falder Holmstrøm for brystet.



Ståle Solbakken langede kraftigt ud efter FC Københavns bestyrelse, da Onside bragte et stort interview med nordmanden søndag aften.

Denne bestyrelse var Niels-Christian Holmstrøm en del af indtil for halvandet år siden.

Han lyttede interesseret med, da Ståle Solbakken for første gang udtalte sig om sin fyring i FC København. 

– Jeg var meget berørt af det interview – eller det var jo nærmere en to timer lang enetale. Enhver kan se, at Ståle var dybt rystet, og det er meget muligt, at den måde, han har fået overbragt beskeden på, ikke er forløbet, som han havde håbet på. Det kan vi godt blive enige om. Jeg havde da håbet på en klar og tydelig afsked og en hyldest, siger Niels-Christian Holmstrøm i Købmændenes Klub på Dplay og fastslår samtidig:

Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare

– Men noget af det, han siger, gør mig irriteret.

Han angriber især Ståle Solbakkens kritik af bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment. En bestyrelse, han beskylder for at mangle “hjerne og hjerte” og ikke mindst fodboldforstand.

– Hvis der er nogen, der som repræsentant for bestyrelsen har haft fodboldfaglige diskussioner med Ståle Solbakken gennem årene, så er det da mig. Jeg har været med til træninger og på træningslejre. Vi har haft utallige diskussioner om ting og sager. Så jeg synes, det er ærgerligt, at det fremstilles som, at Ståle Solbakken har været ene mand på broen, lyder det fra Holmstrøm.

Han kan ikke genkende Ståle Solbakkens billede af, at bestyrelsen går meget mere op i Lalandia end i FC København.  

Læs også:Uenig med Solbakken: FCK’s spillerkøb er til en middelkarakter

– Tænk, hvis diverse bestyrelsesmedlemmer rendte rundt ude på træningsbanen og blandede sig eller kommenterede på kampene og præstationerne efter hver kamp. Da jeg var sportslig leder på vegne af bestyrelsen og sparringspartner med Ståle Solbakken, udtalte jeg mig jo aldrig nogensinde om holdet eller spillernes præstationer. Det var hans arbejde, siger Holmstrøm og fortsætter:

– Efterfølgende kunne der så finde adskillige og meget lange diskussioner om dette og hint sted, og det hører jo med. Du må gerne være som fem strittende fingre indadtil, men udadtil er du som en knyttet næve. Og den respekt har Ståle Solbakken altid fået. Derfor er jeg også irriteret og ked af det over, at han giver udtryk for, at bestyrelsen hverken har blandet sig eller interesseret sig for, hvad der foregår. Den del af det vil jeg gerne udstede et dementi på.

FC København har ikke ønsket at kommentere på den kritik, Ståle Solbakken rejste i det lange interview søndag aften. 

Læs også:– Hvis nogen tror, vi beklager Zanka-interviewet, tager de helt fejl
Læs også:Ny nedtur for FCK: Historisk overhaling af FC Midtjylland
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde




LIVE

LIVE: Raser over ‘den skaldede mands forræderi’

Barcelona – Sevilla

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vild spådom om FC Midtjylland

OB – FC København

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Manchester United – Aston Villa

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

FCK-boss melder klar målsætning ud

Ekspert i svime over FC Midtjylland

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Brøndby i transfer-kovending?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Frimann uenig – Det er en tendens

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FC Fredericia – Randers FC

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle