Ståle Solbakken langede kraftigt ud efter FC Københavns bestyrelse, da Onside bragte et stort interview med nordmanden søndag aften.
Denne bestyrelse var Niels-Christian Holmstrøm en del af indtil for halvandet år siden.
Han lyttede interesseret med, da Ståle Solbakken for første gang udtalte sig om sin fyring i FC København.
– Jeg var meget berørt af det interview – eller det var jo nærmere en to timer lang enetale. Enhver kan se, at Ståle var dybt rystet, og det er meget muligt, at den måde, han har fået overbragt beskeden på, ikke er forløbet, som han havde håbet på. Det kan vi godt blive enige om. Jeg havde da håbet på en klar og tydelig afsked og en hyldest, siger Niels-Christian Holmstrøm i Købmændenes Klub på Dplay og fastslår samtidig:
Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
– Men noget af det, han siger, gør mig irriteret.
Han angriber især Ståle Solbakkens kritik af bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment. En bestyrelse, han beskylder for at mangle “hjerne og hjerte” og ikke mindst fodboldforstand.
– Hvis der er nogen, der som repræsentant for bestyrelsen har haft fodboldfaglige diskussioner med Ståle Solbakken gennem årene, så er det da mig. Jeg har været med til træninger og på træningslejre. Vi har haft utallige diskussioner om ting og sager. Så jeg synes, det er ærgerligt, at det fremstilles som, at Ståle Solbakken har været ene mand på broen, lyder det fra Holmstrøm.
Han kan ikke genkende Ståle Solbakkens billede af, at bestyrelsen går meget mere op i Lalandia end i FC København.
Læs også:Uenig med Solbakken: FCK’s spillerkøb er til en middelkarakter
– Tænk, hvis diverse bestyrelsesmedlemmer rendte rundt ude på træningsbanen og blandede sig eller kommenterede på kampene og præstationerne efter hver kamp. Da jeg var sportslig leder på vegne af bestyrelsen og sparringspartner med Ståle Solbakken, udtalte jeg mig jo aldrig nogensinde om holdet eller spillernes præstationer. Det var hans arbejde, siger Holmstrøm og fortsætter:
– Efterfølgende kunne der så finde adskillige og meget lange diskussioner om dette og hint sted, og det hører jo med. Du må gerne være som fem strittende fingre indadtil, men udadtil er du som en knyttet næve. Og den respekt har Ståle Solbakken altid fået. Derfor er jeg også irriteret og ked af det over, at han giver udtryk for, at bestyrelsen hverken har blandet sig eller interesseret sig for, hvad der foregår. Den del af det vil jeg gerne udstede et dementi på.
FC København har ikke ønsket at kommentere på den kritik, Ståle Solbakken rejste i det lange interview søndag aften.
Læs også:– Hvis nogen tror, vi beklager Zanka-interviewet, tager de helt fejl
Læs også:Ny nedtur for FCK: Historisk overhaling af FC Midtjylland
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
OPTAKT
Ecuador – Curacao
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
STORT INTERVIEW
