Det seneste halvandet årti har FC København været Superligaens dominerende hold, men FC Midtjylland har indledt et frontalangreb på FCK’s magtposition. Siden Matthew Benham overtog FCM, har de to klubber hentet lige mange mesterskaber, og nu har FCM overhalet rivalen i antal point i alt i perioden.
Fra begyndelsen af 2014/15-sæsonen og til nu har FC Midtjylland spillet 219 kampe og hentet 441 point. FC København har spillet lige så mange kampe, men hentet ét point færre, altså 440.
Magtbalancen målt på point tippede efter den seneste Superliga-runde, hvor FCM slog AGF med 2-1, mens FCK tabte med samme cifre mandag aften til Randers FC.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Krisen er kolossal i FC København
Den milepæl er FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, svært tilfreds med.
– Jeg er da sindssygt stolt over, at vi er kommet ét point foran FC København i den samlede ligastilling i den periode, hvor Matthew har været ejer, siger han til tipsbladet.dk.
– FC København er en kæmpe magtfaktor i dansk fodbold, og de har i den grad siddet på mesterskaberne og de gode placeringer i en lang periode. At vi nu er ét point foran i perioden, siden Matthew kom ind i klubben, siger noget om, at vi gør noget rigtigt.
– Alle kan have én god sæson og ét godt kuld, men at der her er tale om næsten seks en halv sæson, hvor vi altså nu er foran FC København på point, det siger noget om, at projektet fungerer. Det har fungeret med de nye idéer, Matthew kom med, for eksempel omkring big data, i kombination med alt det, der allerede var opbygget i FC Midtjylland.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde
Forskellen er stadig så lille, at balancen kan tippe igen på søndag, men Steinlein hæfter sig ved, at FC Midtjylland uanset hvad er jævnbyrdig med FC København over en lang periode.
– Det kan jo godt være, FC København overhaler os igen i næste weekend, men den her stilling siger i hvert fald noget om, at FC Midtjylland og FC København over en lang periode har været jævnbyrdige, og vi nu er gået foran, i hvert fald med et point. Jeg er så glad på vores ansattes, frivillige og hele regionens vegne, siger han.
Den samlede pointhøst i periode ser således ud:
Kilde: Superstats. Tallene medregner ikke playoffkampe, hverken til Europa eller 1. division.
Med til historien om tallene hører selvfølgelig, at nogle hold har spillet flere kampe end andre. Derfor har enkelte klubber et højere pointgennemsnit end andre, der ellers har et højere antal samlet point.
For de 12 hold, der aktuelt er i Superligaen, ser stillingen fra begyndelsen af 2014/15 således ud:
I evighedstabellen for hele Superliga-æraen er FC København fortsat urørlig med mere end 50 point flere end nummer to, Brøndby IF. Her er FC Midtjylland, der først rykkede op i Superligaen ni år efter ligaens stiftelse, nede på femtepladsen.
Læs også:Ville score mod FCK: Det lå i baghovedet på mig
Læs også:Kalder FCK “en skandale”: Jeg har aldrig set dem så dårlige
Læs også:Optakt: AFC Ajax – FC Midtjylland
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Tuchel føler “den største smerte af alle”
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
