Ny nedtur for FCK: Historisk overhaling af FC Midtjylland

Siden Matthew Benham købte sig ind i FC Midtjylland, har klubben hentet flere point i Superligaen end FC København.



Det seneste halvandet årti har FC København været Superligaens dominerende hold, men FC Midtjylland har indledt et frontalangreb på FCK’s magtposition. Siden Matthew Benham overtog FCM, har de to klubber hentet lige mange mesterskaber, og nu har FCM overhalet rivalen i antal point i alt i perioden.

Fra begyndelsen af 2014/15-sæsonen og til nu har FC Midtjylland spillet 219 kampe og hentet 441 point. FC København har spillet lige så mange kampe, men hentet ét point færre, altså 440. 

Magtbalancen målt på point tippede efter den seneste Superliga-runde, hvor FCM slog AGF med 2-1, mens FCK tabte med samme cifre mandag aften til Randers FC.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Krisen er kolossal i FC København

Den milepæl er FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, svært tilfreds med.

– Jeg er da sindssygt stolt over, at vi er kommet ét point foran FC København i den samlede ligastilling i den periode, hvor Matthew har været ejer, siger han til tipsbladet.dk.

– FC København er en kæmpe magtfaktor i dansk fodbold, og de har i den grad siddet på mesterskaberne og de gode placeringer i en lang periode. At vi nu er ét point foran i perioden, siden Matthew kom ind i klubben, siger noget om, at vi gør noget rigtigt.

– Alle kan have én god sæson og ét godt kuld, men at der her er tale om næsten seks en halv sæson, hvor vi altså nu er foran FC København på point, det siger noget om, at projektet fungerer. Det har fungeret med de nye idéer, Matthew kom med, for eksempel omkring big data, i kombination med alt det, der allerede var opbygget i FC Midtjylland.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde

Forskellen er stadig så lille, at balancen kan tippe igen på søndag, men Steinlein hæfter sig ved, at FC Midtjylland uanset hvad er jævnbyrdig med FC København over en lang periode.

– Det kan jo godt være, FC København overhaler os igen i næste weekend, men den her stilling siger i hvert fald noget om, at FC Midtjylland og FC København over en lang periode har været jævnbyrdige, og vi nu er gået foran, i hvert fald med et point. Jeg er så glad på vores ansattes, frivillige og hele regionens vegne, siger han.

Den samlede pointhøst i periode ser således ud:

Kilde: Superstats. Tallene medregner ikke playoffkampe, hverken til Europa eller 1. division.

Med til historien om tallene hører selvfølgelig, at nogle hold har spillet flere kampe end andre. Derfor har enkelte klubber et højere pointgennemsnit end andre, der ellers har et højere antal samlet point.

For de 12 hold, der aktuelt er i Superligaen, ser stillingen fra begyndelsen af 2014/15 således ud:

I evighedstabellen for hele Superliga-æraen er FC København fortsat urørlig med mere end 50 point flere end nummer to, Brøndby IF. Her er FC Midtjylland, der først rykkede op i Superligaen ni år efter ligaens stiftelse, nede på femtepladsen.

Læs også:Ville score mod FCK: Det lå i baghovedet på mig
Læs også:Kalder FCK “en skandale”: Jeg har aldrig set dem så dårlige
Læs også:Optakt: AFC Ajax – FC Midtjylland


Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Jeg synes, at det er helt latterligt

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Bo Henriksen fyret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt