Ny nedtur for FCK: Historisk overhaling af FC Midtjylland

Siden Matthew Benham købte sig ind i FC Midtjylland, har klubben hentet flere point i Superligaen end FC København.



Det seneste halvandet årti har FC København været Superligaens dominerende hold, men FC Midtjylland har indledt et frontalangreb på FCK’s magtposition. Siden Matthew Benham overtog FCM, har de to klubber hentet lige mange mesterskaber, og nu har FCM overhalet rivalen i antal point i alt i perioden.

Fra begyndelsen af 2014/15-sæsonen og til nu har FC Midtjylland spillet 219 kampe og hentet 441 point. FC København har spillet lige så mange kampe, men hentet ét point færre, altså 440. 

Magtbalancen målt på point tippede efter den seneste Superliga-runde, hvor FCM slog AGF med 2-1, mens FCK tabte med samme cifre mandag aften til Randers FC.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Krisen er kolossal i FC København

Den milepæl er FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein, svært tilfreds med.

– Jeg er da sindssygt stolt over, at vi er kommet ét point foran FC København i den samlede ligastilling i den periode, hvor Matthew har været ejer, siger han til tipsbladet.dk.

– FC København er en kæmpe magtfaktor i dansk fodbold, og de har i den grad siddet på mesterskaberne og de gode placeringer i en lang periode. At vi nu er ét point foran i perioden, siden Matthew kom ind i klubben, siger noget om, at vi gør noget rigtigt.

– Alle kan have én god sæson og ét godt kuld, men at der her er tale om næsten seks en halv sæson, hvor vi altså nu er foran FC København på point, det siger noget om, at projektet fungerer. Det har fungeret med de nye idéer, Matthew kom med, for eksempel omkring big data, i kombination med alt det, der allerede var opbygget i FC Midtjylland.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde

Forskellen er stadig så lille, at balancen kan tippe igen på søndag, men Steinlein hæfter sig ved, at FC Midtjylland uanset hvad er jævnbyrdig med FC København over en lang periode.

– Det kan jo godt være, FC København overhaler os igen i næste weekend, men den her stilling siger i hvert fald noget om, at FC Midtjylland og FC København over en lang periode har været jævnbyrdige, og vi nu er gået foran, i hvert fald med et point. Jeg er så glad på vores ansattes, frivillige og hele regionens vegne, siger han.

Den samlede pointhøst i periode ser således ud:

Kilde: Superstats. Tallene medregner ikke playoffkampe, hverken til Europa eller 1. division.

Med til historien om tallene hører selvfølgelig, at nogle hold har spillet flere kampe end andre. Derfor har enkelte klubber et højere pointgennemsnit end andre, der ellers har et højere antal samlet point.

For de 12 hold, der aktuelt er i Superligaen, ser stillingen fra begyndelsen af 2014/15 således ud:

I evighedstabellen for hele Superliga-æraen er FC København fortsat urørlig med mere end 50 point flere end nummer to, Brøndby IF. Her er FC Midtjylland, der først rykkede op i Superligaen ni år efter ligaens stiftelse, nede på femtepladsen.

Læs også:Ville score mod FCK: Det lå i baghovedet på mig
Læs også:Kalder FCK “en skandale”: Jeg har aldrig set dem så dårlige
Læs også:Optakt: AFC Ajax – FC Midtjylland


De er klar til at købe Mohamed Salah

Saver United-stjerne over

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her kan du se VM-lodtrækningen

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Det har man nok aldrig set før

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jonas Wind er i København

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rigmand vild med FC København-aftale

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

– Det var vanvittigt brutalt!

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

På rov i FC København

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar