Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Både Rasmus Bertelsen og Norman Campbell er utilfredse med, at Randers-spilleren blev udvist mod Brøndby.



Brøndby tog mandag en kæmpe skalp i mesterskabskampen, da man hentede tre point i en vild kamp mod Randers, som kulminerede med Noah Narteys sejrsmål i det 98. minut.

Inden da havde Brøndby været i overtal i mere end en halv time, fordi Norman Campbell fik sit andet gule kort af dommer Aydin Uslu efter en duel med Benjamin Tahirovic.

Her sendte Campbell Brøndby-spilleren i græsset efter en luftduel, hvor Uslu vurderede, at Campbell gik for voldsomt ind i duellen.

Efter kampen mener TV 2-ekspert Lars Jacobsen, at det andet gule kort kan forsvares, fordi Campbell går ind i duellen i for voldsomt tempo. Til gengæld er Randers-lejren uenige.

Til TV 2 Sport siger Campbell selv, at det røde kort ikke er fair, og at han selv burde have fået frisparket, fordi Tahirovic ikke går efter bolden.

I TV-studiet er Rasmus Bertelsen utilfreds med kendelsen.

– Han går jo ikke med op, Brøndby-spilleren. Jeg ser en blå spiller, der prøver at vinde bolden. Det eneste, han kigger på, er at vinde bolden. At den gule spiller så ikke går med op… Jeg ved godt, at man skal have ansvar for sine arme og så videre. Jeg synes, det er en meget kontroversiel måde at hive den anden gule op på den måde, siger Bertelsen, inden Lars Jacobsen diskuterer videre:

– Han når ikke at hoppe, men han rammer ham stadig i hovedet, siger Lars Jacobsen, hvorefter Rasmus Bertelsen sætter punktum:

– Det kan godt dømmes, men i så kampafgørende en sekvens, ville jeg godt nok være varsom.

– Aydin er en pissedygtig dommer. Jeg går ud fra, at han dømmer, hvad han ser i situationen. Det er, hvad det er. Men det, jeg står mest tilbage med, er, at det ikke lykkedes for os at få det ene point med hjem med den forsvarsindsats, vi havde gang i.

I videoen kan du se sekvensen, hvor Campbell blev udvist. Det er godt og vel fire minutter inde i videoen.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det var verdens undergang’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Maxsø træner med i Brøndby

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

‘Det er jeg træt af’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte