Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Både Rasmus Bertelsen og Norman Campbell er utilfredse med, at Randers-spilleren blev udvist mod Brøndby.



Brøndby tog mandag en kæmpe skalp i mesterskabskampen, da man hentede tre point i en vild kamp mod Randers, som kulminerede med Noah Narteys sejrsmål i det 98. minut.

Inden da havde Brøndby været i overtal i mere end en halv time, fordi Norman Campbell fik sit andet gule kort af dommer Aydin Uslu efter en duel med Benjamin Tahirovic.

Her sendte Campbell Brøndby-spilleren i græsset efter en luftduel, hvor Uslu vurderede, at Campbell gik for voldsomt ind i duellen.

Efter kampen mener TV 2-ekspert Lars Jacobsen, at det andet gule kort kan forsvares, fordi Campbell går ind i duellen i for voldsomt tempo. Til gengæld er Randers-lejren uenige.

Til TV 2 Sport siger Campbell selv, at det røde kort ikke er fair, og at han selv burde have fået frisparket, fordi Tahirovic ikke går efter bolden.

I TV-studiet er Rasmus Bertelsen utilfreds med kendelsen.

– Han går jo ikke med op, Brøndby-spilleren. Jeg ser en blå spiller, der prøver at vinde bolden. Det eneste, han kigger på, er at vinde bolden. At den gule spiller så ikke går med op… Jeg ved godt, at man skal have ansvar for sine arme og så videre. Jeg synes, det er en meget kontroversiel måde at hive den anden gule op på den måde, siger Bertelsen, inden Lars Jacobsen diskuterer videre:

– Han når ikke at hoppe, men han rammer ham stadig i hovedet, siger Lars Jacobsen, hvorefter Rasmus Bertelsen sætter punktum:

– Det kan godt dømmes, men i så kampafgørende en sekvens, ville jeg godt nok være varsom.

– Aydin er en pissedygtig dommer. Jeg går ud fra, at han dømmer, hvad han ser i situationen. Det er, hvad det er. Men det, jeg står mest tilbage med, er, at det ikke lykkedes for os at få det ene point med hjem med den forsvarsindsats, vi havde gang i.

I videoen kan du se sekvensen, hvor Campbell blev udvist. Det er godt og vel fire minutter inde i videoen.





Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?




LIVE

LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FC Midtjylland – Viborg FF

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AGF – Sønderjyske

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

FC Fredericia – FC København

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid