Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Både Rasmus Bertelsen og Norman Campbell er utilfredse med, at Randers-spilleren blev udvist mod Brøndby.



Brøndby tog mandag en kæmpe skalp i mesterskabskampen, da man hentede tre point i en vild kamp mod Randers, som kulminerede med Noah Narteys sejrsmål i det 98. minut.

Inden da havde Brøndby været i overtal i mere end en halv time, fordi Norman Campbell fik sit andet gule kort af dommer Aydin Uslu efter en duel med Benjamin Tahirovic.

Her sendte Campbell Brøndby-spilleren i græsset efter en luftduel, hvor Uslu vurderede, at Campbell gik for voldsomt ind i duellen.

Efter kampen mener TV 2-ekspert Lars Jacobsen, at det andet gule kort kan forsvares, fordi Campbell går ind i duellen i for voldsomt tempo. Til gengæld er Randers-lejren uenige.

Til TV 2 Sport siger Campbell selv, at det røde kort ikke er fair, og at han selv burde have fået frisparket, fordi Tahirovic ikke går efter bolden.

I TV-studiet er Rasmus Bertelsen utilfreds med kendelsen.

– Han går jo ikke med op, Brøndby-spilleren. Jeg ser en blå spiller, der prøver at vinde bolden. Det eneste, han kigger på, er at vinde bolden. At den gule spiller så ikke går med op… Jeg ved godt, at man skal have ansvar for sine arme og så videre. Jeg synes, det er en meget kontroversiel måde at hive den anden gule op på den måde, siger Bertelsen, inden Lars Jacobsen diskuterer videre:

– Han når ikke at hoppe, men han rammer ham stadig i hovedet, siger Lars Jacobsen, hvorefter Rasmus Bertelsen sætter punktum:

– Det kan godt dømmes, men i så kampafgørende en sekvens, ville jeg godt nok være varsom.

– Aydin er en pissedygtig dommer. Jeg går ud fra, at han dømmer, hvad han ser i situationen. Det er, hvad det er. Men det, jeg står mest tilbage med, er, at det ikke lykkedes for os at få det ene point med hjem med den forsvarsindsats, vi havde gang i.

I videoen kan du se sekvensen, hvor Campbell blev udvist. Det er godt og vel fire minutter inde i videoen.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

‘Vi må se, hvad FC København vil’