Brøndby tog mandag en kæmpe skalp i mesterskabskampen, da man hentede tre point i en vild kamp mod Randers, som kulminerede med Noah Narteys sejrsmål i det 98. minut.
Inden da havde Brøndby været i overtal i mere end en halv time, fordi Norman Campbell fik sit andet gule kort af dommer Aydin Uslu efter en duel med Benjamin Tahirovic.
Her sendte Campbell Brøndby-spilleren i græsset efter en luftduel, hvor Uslu vurderede, at Campbell gik for voldsomt ind i duellen.
Efter kampen mener TV 2-ekspert Lars Jacobsen, at det andet gule kort kan forsvares, fordi Campbell går ind i duellen i for voldsomt tempo. Til gengæld er Randers-lejren uenige.
Til TV 2 Sport siger Campbell selv, at det røde kort ikke er fair, og at han selv burde have fået frisparket, fordi Tahirovic ikke går efter bolden.
I TV-studiet er Rasmus Bertelsen utilfreds med kendelsen.
– Han går jo ikke med op, Brøndby-spilleren. Jeg ser en blå spiller, der prøver at vinde bolden. Det eneste, han kigger på, er at vinde bolden. At den gule spiller så ikke går med op… Jeg ved godt, at man skal have ansvar for sine arme og så videre. Jeg synes, det er en meget kontroversiel måde at hive den anden gule op på den måde, siger Bertelsen, inden Lars Jacobsen diskuterer videre:
– Han når ikke at hoppe, men han rammer ham stadig i hovedet, siger Lars Jacobsen, hvorefter Rasmus Bertelsen sætter punktum:
– Det kan godt dømmes, men i så kampafgørende en sekvens, ville jeg godt nok være varsom.
– Aydin er en pissedygtig dommer. Jeg går ud fra, at han dømmer, hvad han ser i situationen. Det er, hvad det er. Men det, jeg står mest tilbage med, er, at det ikke lykkedes for os at få det ene point med hjem med den forsvarsindsats, vi havde gang i.
I videoen kan du se sekvensen, hvor Campbell blev udvist. Det er godt og vel fire minutter inde i videoen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
OPTAKT