Brøndby tog mandag en kæmpe skalp i mesterskabskampen, da man hentede tre point i en vild kamp mod Randers, som kulminerede med Noah Narteys sejrsmål i det 98. minut.
Inden da havde Brøndby været i overtal i mere end en halv time, fordi Norman Campbell fik sit andet gule kort af dommer Aydin Uslu efter en duel med Benjamin Tahirovic.
Her sendte Campbell Brøndby-spilleren i græsset efter en luftduel, hvor Uslu vurderede, at Campbell gik for voldsomt ind i duellen.
Efter kampen mener TV 2-ekspert Lars Jacobsen, at det andet gule kort kan forsvares, fordi Campbell går ind i duellen i for voldsomt tempo. Til gengæld er Randers-lejren uenige.
Til TV 2 Sport siger Campbell selv, at det røde kort ikke er fair, og at han selv burde have fået frisparket, fordi Tahirovic ikke går efter bolden.
I TV-studiet er Rasmus Bertelsen utilfreds med kendelsen.
– Han går jo ikke med op, Brøndby-spilleren. Jeg ser en blå spiller, der prøver at vinde bolden. Det eneste, han kigger på, er at vinde bolden. At den gule spiller så ikke går med op… Jeg ved godt, at man skal have ansvar for sine arme og så videre. Jeg synes, det er en meget kontroversiel måde at hive den anden gule op på den måde, siger Bertelsen, inden Lars Jacobsen diskuterer videre:
– Han når ikke at hoppe, men han rammer ham stadig i hovedet, siger Lars Jacobsen, hvorefter Rasmus Bertelsen sætter punktum:
– Det kan godt dømmes, men i så kampafgørende en sekvens, ville jeg godt nok være varsom.
– Aydin er en pissedygtig dommer. Jeg går ud fra, at han dømmer, hvad han ser i situationen. Det er, hvad det er. Men det, jeg står mest tilbage med, er, at det ikke lykkedes for os at få det ene point med hjem med den forsvarsindsats, vi havde gang i.
I videoen kan du se sekvensen, hvor Campbell blev udvist. Det er godt og vel fire minutter inde i videoen.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
EKSKLUSIVT