Ebbe Sand stikker til Sverige: Vi er længere fremme

Et usammenspillet og urutineret landshold leverede en overbevisende præstation mod Sverige, mener trænervikar.



Hele otte danske fik debut for fodboldlandsholdet onsdag aften i 2-0-sejren over Sverige efter en coronapræget optakt til kampen, og debutanterne satte et solidt og overbevisende aftryk.

Det siger vikarierende landstræner Ebbe Sand på et pressemøde efter kampen.

– Det var en imponerende og meget overbevisende præstation set over hele linjen. Det var virkelig imponerende vores optakt taget i betragtning, flere af spillerne mødte først ind her klokken 16 på kampdagen.

– Jeg tager også hatten af for alle vores debutanter. Der var en fantastisk stemning i omklædningsrummet efter kampen, og der var flere debutanter end normalt, siger Ebbe Sand.

– Det var en mulighed for at se nærmere på spillere, som på sigt står på spring til A-landsholdet, og flere af dem gik ind og greb chancen, tilføjer han.

Mest iøjnefaldende var Jens Jønsson på den defensive midtbane, siger vikarlandstræneren. Han fremhæver dog også andre lovende debutanter.

– Oliver Christensen gjorde det også godt i en svær situation som ny og ung målmand. Vi havde også en debuterende målscorer (Alexander Bah, red.), og Mikkel Damsgaard gjorde det rigtig godt. I det hele taget var debutanterne fremragende, siger Ebbe Sand.

Til gengæld var han ikke imponeret af den modstand, som Danmark var oppe imod. Svenske stod langt tilbage og satsede kun på kontraangreb, og den taktik kastede nærmest ingen chancer af sig.

– Kampen viser, at vi spillemæssigt er længere fremme i vores udvikling. Vi spiller en mere attraktiv form for fodbold. Det er også imponerende at se den bredde, vi har. At spillerne kan gå ud og levere med den opladning til deres første A-landskamp, viser, at der er krummer i det her hold.

– Det var relativt nemt for os at spille os ud af Sveriges pres, hvis vi skal være positive og kalde det for et pres. De spillede ikke på den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Den eneste måde, de kunne gøre ondt på os, var på omstillinger, og det fik vi lukket godt af for, siger Ebbe Sand.

Han glæder også over, at sejren kraftigt øger muligheden for, at Danmark er i det øverste seedningslag, når der er lodtrækning til den kommende VM-kvalifikation.

Søndag skal Danmark møde Island i Nations League i Parken, mens det onsdag i næste uge gælder Belgien på udebane.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FC Midtjylland overrasker

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

AGF – Brøndby IF

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

FC København – FC Fredericia

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Så blev det officielt

Protesterer efter dansk drømmekamp

Topchef får nyt job i FCK

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

“Ingen er uerstattelige”

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘Det er dramatisk!’

Barcelona – Rayo Vallecano

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Afslører vild transfer-historie

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet