Ebbe Sand stikker til Sverige: Vi er længere fremme

Et usammenspillet og urutineret landshold leverede en overbevisende præstation mod Sverige, mener trænervikar.



Hele otte danske fik debut for fodboldlandsholdet onsdag aften i 2-0-sejren over Sverige efter en coronapræget optakt til kampen, og debutanterne satte et solidt og overbevisende aftryk.

Det siger vikarierende landstræner Ebbe Sand på et pressemøde efter kampen.

– Det var en imponerende og meget overbevisende præstation set over hele linjen. Det var virkelig imponerende vores optakt taget i betragtning, flere af spillerne mødte først ind her klokken 16 på kampdagen.

– Jeg tager også hatten af for alle vores debutanter. Der var en fantastisk stemning i omklædningsrummet efter kampen, og der var flere debutanter end normalt, siger Ebbe Sand.

– Det var en mulighed for at se nærmere på spillere, som på sigt står på spring til A-landsholdet, og flere af dem gik ind og greb chancen, tilføjer han.

Mest iøjnefaldende var Jens Jønsson på den defensive midtbane, siger vikarlandstræneren. Han fremhæver dog også andre lovende debutanter.

– Oliver Christensen gjorde det også godt i en svær situation som ny og ung målmand. Vi havde også en debuterende målscorer (Alexander Bah, red.), og Mikkel Damsgaard gjorde det rigtig godt. I det hele taget var debutanterne fremragende, siger Ebbe Sand.

Til gengæld var han ikke imponeret af den modstand, som Danmark var oppe imod. Svenske stod langt tilbage og satsede kun på kontraangreb, og den taktik kastede nærmest ingen chancer af sig.

– Kampen viser, at vi spillemæssigt er længere fremme i vores udvikling. Vi spiller en mere attraktiv form for fodbold. Det er også imponerende at se den bredde, vi har. At spillerne kan gå ud og levere med den opladning til deres første A-landskamp, viser, at der er krummer i det her hold.

– Det var relativt nemt for os at spille os ud af Sveriges pres, hvis vi skal være positive og kalde det for et pres. De spillede ikke på den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Den eneste måde, de kunne gøre ondt på os, var på omstillinger, og det fik vi lukket godt af for, siger Ebbe Sand.

Han glæder også over, at sejren kraftigt øger muligheden for, at Danmark er i det øverste seedningslag, når der er lodtrækning til den kommende VM-kvalifikation.

Søndag skal Danmark møde Island i Nations League i Parken, mens det onsdag i næste uge gælder Belgien på udebane.

/ritzau/



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Opløftende melding for ‘AC’

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone