Hele otte danske fik debut for fodboldlandsholdet onsdag aften i 2-0-sejren over Sverige efter en coronapræget optakt til kampen, og debutanterne satte et solidt og overbevisende aftryk.
Det siger vikarierende landstræner Ebbe Sand på et pressemøde efter kampen.
– Det var en imponerende og meget overbevisende præstation set over hele linjen. Det var virkelig imponerende vores optakt taget i betragtning, flere af spillerne mødte først ind her klokken 16 på kampdagen.
– Jeg tager også hatten af for alle vores debutanter. Der var en fantastisk stemning i omklædningsrummet efter kampen, og der var flere debutanter end normalt, siger Ebbe Sand.
– Det var en mulighed for at se nærmere på spillere, som på sigt står på spring til A-landsholdet, og flere af dem gik ind og greb chancen, tilføjer han.
Mest iøjnefaldende var Jens Jønsson på den defensive midtbane, siger vikarlandstræneren. Han fremhæver dog også andre lovende debutanter.
– Oliver Christensen gjorde det også godt i en svær situation som ny og ung målmand. Vi havde også en debuterende målscorer (Alexander Bah, red.), og Mikkel Damsgaard gjorde det rigtig godt. I det hele taget var debutanterne fremragende, siger Ebbe Sand.
Til gengæld var han ikke imponeret af den modstand, som Danmark var oppe imod. Svenske stod langt tilbage og satsede kun på kontraangreb, og den taktik kastede nærmest ingen chancer af sig.
– Kampen viser, at vi spillemæssigt er længere fremme i vores udvikling. Vi spiller en mere attraktiv form for fodbold. Det er også imponerende at se den bredde, vi har. At spillerne kan gå ud og levere med den opladning til deres første A-landskamp, viser, at der er krummer i det her hold.
– Det var relativt nemt for os at spille os ud af Sveriges pres, hvis vi skal være positive og kalde det for et pres. De spillede ikke på den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Den eneste måde, de kunne gøre ondt på os, var på omstillinger, og det fik vi lukket godt af for, siger Ebbe Sand.
Han glæder også over, at sejren kraftigt øger muligheden for, at Danmark er i det øverste seedningslag, når der er lodtrækning til den kommende VM-kvalifikation.
Søndag skal Danmark møde Island i Nations League i Parken, mens det onsdag i næste uge gælder Belgien på udebane.
/ritzau/
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Vil have Jonas Wind til FC København
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
Celtic genansætter populær veteran
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
MEDIE
Vil købe tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
