Ebbe Sand stikker til Sverige: Vi er længere fremme

Et usammenspillet og urutineret landshold leverede en overbevisende præstation mod Sverige, mener trænervikar.



Hele otte danske fik debut for fodboldlandsholdet onsdag aften i 2-0-sejren over Sverige efter en coronapræget optakt til kampen, og debutanterne satte et solidt og overbevisende aftryk.

Det siger vikarierende landstræner Ebbe Sand på et pressemøde efter kampen.

– Det var en imponerende og meget overbevisende præstation set over hele linjen. Det var virkelig imponerende vores optakt taget i betragtning, flere af spillerne mødte først ind her klokken 16 på kampdagen.

– Jeg tager også hatten af for alle vores debutanter. Der var en fantastisk stemning i omklædningsrummet efter kampen, og der var flere debutanter end normalt, siger Ebbe Sand.

– Det var en mulighed for at se nærmere på spillere, som på sigt står på spring til A-landsholdet, og flere af dem gik ind og greb chancen, tilføjer han.

Mest iøjnefaldende var Jens Jønsson på den defensive midtbane, siger vikarlandstræneren. Han fremhæver dog også andre lovende debutanter.

– Oliver Christensen gjorde det også godt i en svær situation som ny og ung målmand. Vi havde også en debuterende målscorer (Alexander Bah, red.), og Mikkel Damsgaard gjorde det rigtig godt. I det hele taget var debutanterne fremragende, siger Ebbe Sand.

Til gengæld var han ikke imponeret af den modstand, som Danmark var oppe imod. Svenske stod langt tilbage og satsede kun på kontraangreb, og den taktik kastede nærmest ingen chancer af sig.

– Kampen viser, at vi spillemæssigt er længere fremme i vores udvikling. Vi spiller en mere attraktiv form for fodbold. Det er også imponerende at se den bredde, vi har. At spillerne kan gå ud og levere med den opladning til deres første A-landskamp, viser, at der er krummer i det her hold.

– Det var relativt nemt for os at spille os ud af Sveriges pres, hvis vi skal være positive og kalde det for et pres. De spillede ikke på den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Den eneste måde, de kunne gøre ondt på os, var på omstillinger, og det fik vi lukket godt af for, siger Ebbe Sand.

Han glæder også over, at sejren kraftigt øger muligheden for, at Danmark er i det øverste seedningslag, når der er lodtrækning til den kommende VM-kvalifikation.

Søndag skal Danmark møde Island i Nations League i Parken, mens det onsdag i næste uge gælder Belgien på udebane.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub

Nu bekræftes millionbeløb

‘Det er en gave for Danmark’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Højbjerg overvejer stor beslutning

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Brøndby får stor bøde

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Spår: Her ender Mohamed Salah

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

‘FC København var en mulighed’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Kæmpe nyhed i udlandet

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Remis i Basel

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!