Effektive Silkeborg straffer Randers

Silkeborg besejrede på udebane Randers med 2-0 efter to scoringer fra gæsterne i anden halvleg.



Der var skarphed til forskel, da Silkeborg IF søndag eftermiddag tog en udesejr over Randers FC på 2-0 i Superligaen.

Hjemmeholdet var ellers i store perioder bedst og skabte flest muligheder, men kvaliteten i afslutningerne manglede.

Det gjorde den til gengæld ikke hos Silkeborg, der med to scoringer i anden halvleg kendte sin besøgelsestid.

Sejren er den tredje i den nye superligasæson til Silkeborg, der dermed overtager førstepladsen. Både FC København og Brøndby IF kan dog gå forbi jyderne senere søndag.

Randers har efter sæsonens fire første kampe indsamlet syv point og ligger nummer seks.

Værterne kom fra kampens start ud over stepperne, tog initiativet på bolden og pressede Silkeborg højt.

Det virkede, og det var ikke meget, som gæsterne havde at komme med i kampens indledning, mens Randers tilspillede sig flere fine muligheder.

Efter små 20 minutter kom værterne for alvor tæt på, da Silkeborgs Tonni Adamsen reddede gæsterne på målstregen efter et kronjysk hjørnespark.

Ti minutter senere brændte det igen på i Silkeborgs ende. Norman Campbell brød igennem for hjemmeholdet, men den frie afslutning i gæsternes felt manglede den sidste kvalitet.

Derfra vågnede Silkeborg og kom bedre med i opgøret.

Kort inde i anden halvleg viste gæsterne den kynisme, som hjemmeholdet manglede i første halvleg.

Randers-midtstopperen Wessel Dammers tøvede på en lang dybdebold. Den blunder udnyttede Ramazan Orazov til at sende bolden i nettet.

Kampen havde ændret karakter, og det var nu et langt mere jævnbyrdigt opgør.

Her blev skarpheden afgørende, og den havde gæsterne. Halvvejs inde i anden halvleg blev føringen fordoblet.

Jens Martin Gammelby blev spillet i dybden, og højrebacken sendte på førsteberøringen et fladt indlæg i feltet. Her kom holdkammeraten Younes Bakiz akkurat forrest og dirigerede med en inderside bolden i mål.

Oven på 2-0-scoringen trak gæsterne sig længere tilbage på banen.

Randers genfandt initiativet, men værterne formåede ikke at skabe de samme store chancer, som var blevet misbrugt tidligere i opgøret.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Brøndby melder duo færdig og teaser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Raser over VM-tiltag

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Han tager hjem fra VM

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

AGF køber ham

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Holland – Japan

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Rasende stjerne vil flå kontrakten over



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Tæt på vild Superliga-handel – får option