• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

Efter bekymrende måling: Vejle tager Raphael Dwamena af banen

Foto: Vejle Boldklub

Efter en bekymrende hjertemåling skal angriberen ikke længere spille for Vejle Boldklub.

Af Victor Risager

Raphael Dwamena kom til Vejle Boldklub i sommer og har fået en fin start på tilværelsen i Superligaen, men nu må klubben tage den ghanesiske angriber af banen. Det meddeler de på klubbens hjemmeside. 

Den 25-årige angriber har tidligere haft problemer med hjertet, hvorfor han har haft en hjertedefibrillator indopereret, og den er der blevet holdt øje med. Her har der været en bekymrende måling for nylig, og det tager Vejle Boldklub nu konsekvensen af.

Læs også:Bedst og værst: Vejle-juvel kan blive mange millioner værd

Han tages af banen, meddeler klubben.  

- At der nu har været ét tilfælde, hvor grænseværdierne har været for høje, må vi ud fra en sundhedsfaglig vurdering som klub tage konsekvensen af. Raphael bliver derfor taget af banen. Vi er naturligvis kede af det på Raphaels vegne, men parterne har fra starten af været vidende om den konsekvens, der ville være, såfremt moniteringen af Raphael viste en overskridelse af grænseværdierne i målingen.

Læs også:OB-bomber viser målform før comeback: Scorer to for reserverne

- Raphael Dwamena har på sin korte tid i Vejle Boldklub vist et stort menneskeligt format, en professionel tilgang til sit fag og en lyst til at lære fra sig over for vores unge spillere. Vi vil nu hjælpe Raphael i den nye situation, siger teknisk chef Jacob Krüger om situationen ifølge Vejle Boldklubs hjemmeside. 

Over for klubbens hjemmeside fortæller angriberen selv, at han nu er under lægelig superversion, og at han har været glad for muligheden for at spille for Vejle Boldklub.

Raphael Dwamena noterede sig for to mål på fem kampe. 

Læs også:Stor undersøgelse: FC Nordsjælland har et af Europas yngste hold

Læs også:David Nielsen om FCK-rygter: Det vender forkert inde i mig

Læs også:Vejle-topscorer lægger stilen om: Jeg er færdig med at tabe hovedet

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020