Efter Brøndby-triumf: Går efter Europa

Randers FC har ikke lyst til en ny sjetteplads i det slutspil, der venter forude.



RANDERS (Tipsbladet): For ni måneder siden spillede Randers sig til en syvendeplads i Superligaen og en Europa-playoffkamp mod FC København, randrusianerne som bekendte tabte i Parken mod aftenens ottendedelsfinalister, der skal i aktion på Stamford Bridge mod Chelsea.

Nu er Randers FC klar til Top 6, og det har randrusianerne prøvet før.

Det blev til sjettepladser i både 2021, 2022 og 2023, og når der nu i sagens natur kun er seks pladser i en Top 6, er appetitten på en gentagelse ikke stor.

Det er særdeles tæt i toppen med Randers FC på 35 point og kun syv point op til FC Midtjylland på førstepladsen på 42.

De fleste har FC København og FC Midtjylland som relativt klare favoritter i guldkampen, inklusiv Randers-cheftræner RasmuS Bertelsen, men når Randers nu er i Top 6, har man også tænkt sig at udrette noget der.

– Jeg har været med til det tre gange. Indtil videre har vi fået tre ærefulde sjettepladser. Det er der ikke meget ved. Jeg synes, at jeg skal dele to Blå Thor med Søren Pedersen, inden vi melder officielt ud. Men jeg tænker, at det er noget med at gå efter en tredje- eller fjerdeplads, siger Rasmus Bertelsen.

Randers FC slog Brøndby IF 4-2 og har en svær opgave på søndag mod FC Midtjylland. Foto: Alamy

– Fjerdepladsen kan også blive Europa-aktuel, hvis pokalfinalen går til et af de hold, der ligger højt. Så den fjerdeplads har jeg da kigget lidt på.

– Hvis vi melder ud, vi vil være nummer fem eller seks, er der jo ikke rigtig noget ved det. Så vi skal se, om vi kan komme til at spille om de pladser. Nummer et og to tror jeg er kørt, men tre eller fire synes jeg, vi skal gå efter.

FC København og Viborg FF er i den ene pokalsemifinale, der spilles i sidste uge af april og første uge i maj, mens Brøndby IF og Silkeborg IF mødes i den anden.

Bliver pokalvinderen blandt de tre første i Superliga-slutstillingen, ryger den sidste Conference League-kvalifikationsplads til fjerdepladsen, som skal spille playoffkamp om den plads med holdet fra syvendepladsen.





Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica




LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Arbejder på Brøndby-exit



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Uwe Rösler henter dansker

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Fredberg henter italiensk legende



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Hylder kæmpe FCM-transfer

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder VM

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Toptræner hylder Danmark og FC København

Tager kontakt om Kamil Grabara 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er danskers millionløn i Lazio

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’