Efter chokfyring: Skal der handles, så gør jeg det

Administrerende direktør og midlertidig sportschef i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, sætter overfor Tipsbladet ord på søndagens fyring af cheftræner Mihai Teja.



En stor overraskelse faldt søndag i Vejle.

For anden gang i denne Superliga-sæson har den danske traditionsklub valgt at fyre cheftræneren, og denne gang sker det kun en uge inden, at de træder ind i et forår, hvor de skal kæmpe for alt, de har kært, for at overleve i Superligaen.

Derfor kan man undres over timingen af fyringen af Mihai Teja, der har stået i spidsen for klubben i godt et halvt år, men Henrik Tønder forklarer til Tipsbladet, at det er den rigtige beslutning.

– Det, der foregår er, at vi har opsagt vores cheftræner Mihai Teja, og at vi har indsat vores assistenttræner Steffen Kielstrup, som er flankeret af en rutineret træner i form af Johnny Mølby, der kommer til at tage holdet resten af foråret. Det er det, der sker.

– Det hænger nok sammen med, at jeg for nylig også overtog den sportslige ledelse og har haft muligheden for at se ind og gøre mine iagttagelser, hvor min vurdering er, at vi står bedre med den nye konstellation. Det er jeg overbevist om.

Fyringen af den rumænske cheftræner er ikke den første denne vinter i Nørreskoven.

Kort inden transfervinduet smækkede i, var det sportschefen Marius Nicolae, der fik sparket, og siden har Henrik Tønder overtaget den post midlertidigt, samtidig med at han fortsat er administrerende direktør. I Vejles egen pressemeddelelse blev det udtrykt, at der ikke var tillid til den nu forhenværende cheftræner, og det handler simpelthen om, at der var en bedre løsning.

– Jeg vurderede, at der var et bedre alternativ, og nu har jeg haft anledning til at se ind i det. Uden at jeg vil gå i detaljer omkring det, så er jeg overbevist om, at det er det rigtige at lave et skifte. Vi er kommet frem til det ud fra en helhedsvurdering. Timingen kan altid være et problem, men hvis min vurdering er, at der skal handles, så gør jeg det.

– Der er to elementer i det her. Det er altid svært at sige farvel til gode mennesker, og det var det i dette tilfælde, men professionelt er det en anden sag. Der er vi nødt til at forholde os til, at vi skal gøre det bedste for Vejle Boldklub, og det gør vi uanset tidspunktet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Johnny Mølby skal hjælpe Vejle tilbage på rette kurs i foråret. Foto: Alamy

‘Det skylder vi vores fans’
Der er blot en uge til, at Vejle skal møde Silkeborg IF for at hente livsvigtige point i overlevelseskampen, og selvom der ikke kommer til at være mange træningspas inden da for det nye trænerteam, er der positive tanker omkring deres muligheder, da Henrik Tønder bliver spurgt, om de er klar til at løse opgaven:

– Ja, det er vi, og min vurdering er, at det stiller os bedre, ellers havde vi ikke foretaget denne ændring. Vores ambition er at være mere konkurrencedygtige, end vi har været i Superligaen, så vi vil jagte alt, hvad vi kan. Det er vores opgave, og det skylder vi vores fans, tilskuere og sponsorer.

Valget af Kielstrup og Mølby som dem, der skal stå i spidsen for Vejle i foråret, er på mange måder helt naturligt.

– De er valgt af flere årsager, dels fordi de er kompetente og fagligt dygtige. De har begge et stort hjerte for Vejle Boldklub og har været en del af klubben. For Johnnys vedkommende også som spiller. Steffen har været omkring holdet og selv spillet her i lang tid, så det er helt oplagt. De har kvalifikationerne og det store hjerte.

Vejle har inden forårssæsonen 10 point op til nedrykningsstregen.





AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Froholdt med klar transfermelding

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kræver 86 millioner for dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Stjerne flirter med Brøndby

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Jacob Rasmussen i chokskifte

FCK-profil holder VM-drøm i live



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen