Efter chokfyring: Skal der handles, så gør jeg det

Administrerende direktør og midlertidig sportschef i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, sætter overfor Tipsbladet ord på søndagens fyring af cheftræner Mihai Teja.



En stor overraskelse faldt søndag i Vejle.

For anden gang i denne Superliga-sæson har den danske traditionsklub valgt at fyre cheftræneren, og denne gang sker det kun en uge inden, at de træder ind i et forår, hvor de skal kæmpe for alt, de har kært, for at overleve i Superligaen.

Derfor kan man undres over timingen af fyringen af Mihai Teja, der har stået i spidsen for klubben i godt et halvt år, men Henrik Tønder forklarer til Tipsbladet, at det er den rigtige beslutning.

– Det, der foregår er, at vi har opsagt vores cheftræner Mihai Teja, og at vi har indsat vores assistenttræner Steffen Kielstrup, som er flankeret af en rutineret træner i form af Johnny Mølby, der kommer til at tage holdet resten af foråret. Det er det, der sker.

– Det hænger nok sammen med, at jeg for nylig også overtog den sportslige ledelse og har haft muligheden for at se ind og gøre mine iagttagelser, hvor min vurdering er, at vi står bedre med den nye konstellation. Det er jeg overbevist om.

Fyringen af den rumænske cheftræner er ikke den første denne vinter i Nørreskoven.

Kort inden transfervinduet smækkede i, var det sportschefen Marius Nicolae, der fik sparket, og siden har Henrik Tønder overtaget den post midlertidigt, samtidig med at han fortsat er administrerende direktør. I Vejles egen pressemeddelelse blev det udtrykt, at der ikke var tillid til den nu forhenværende cheftræner, og det handler simpelthen om, at der var en bedre løsning.

– Jeg vurderede, at der var et bedre alternativ, og nu har jeg haft anledning til at se ind i det. Uden at jeg vil gå i detaljer omkring det, så er jeg overbevist om, at det er det rigtige at lave et skifte. Vi er kommet frem til det ud fra en helhedsvurdering. Timingen kan altid være et problem, men hvis min vurdering er, at der skal handles, så gør jeg det.

– Der er to elementer i det her. Det er altid svært at sige farvel til gode mennesker, og det var det i dette tilfælde, men professionelt er det en anden sag. Der er vi nødt til at forholde os til, at vi skal gøre det bedste for Vejle Boldklub, og det gør vi uanset tidspunktet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Johnny Mølby skal hjælpe Vejle tilbage på rette kurs i foråret. Foto: Alamy

‘Det skylder vi vores fans’
Der er blot en uge til, at Vejle skal møde Silkeborg IF for at hente livsvigtige point i overlevelseskampen, og selvom der ikke kommer til at være mange træningspas inden da for det nye trænerteam, er der positive tanker omkring deres muligheder, da Henrik Tønder bliver spurgt, om de er klar til at løse opgaven:

– Ja, det er vi, og min vurdering er, at det stiller os bedre, ellers havde vi ikke foretaget denne ændring. Vores ambition er at være mere konkurrencedygtige, end vi har været i Superligaen, så vi vil jagte alt, hvad vi kan. Det er vores opgave, og det skylder vi vores fans, tilskuere og sponsorer.

Valget af Kielstrup og Mølby som dem, der skal stå i spidsen for Vejle i foråret, er på mange måder helt naturligt.

– De er valgt af flere årsager, dels fordi de er kompetente og fagligt dygtige. De har begge et stort hjerte for Vejle Boldklub og har været en del af klubben. For Johnnys vedkommende også som spiller. Steffen har været omkring holdet og selv spillet her i lang tid, så det er helt oplagt. De har kvalifikationerne og det store hjerte.

Vejle har inden forårssæsonen 10 point op til nedrykningsstregen.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Stor hyldest af Mike Tullberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job