En stor overraskelse faldt søndag i Vejle.
For anden gang i denne Superliga-sæson har den danske traditionsklub valgt at fyre cheftræneren, og denne gang sker det kun en uge inden, at de træder ind i et forår, hvor de skal kæmpe for alt, de har kært, for at overleve i Superligaen.
Derfor kan man undres over timingen af fyringen af Mihai Teja, der har stået i spidsen for klubben i godt et halvt år, men Henrik Tønder forklarer til Tipsbladet, at det er den rigtige beslutning.
– Det, der foregår er, at vi har opsagt vores cheftræner Mihai Teja, og at vi har indsat vores assistenttræner Steffen Kielstrup, som er flankeret af en rutineret træner i form af Johnny Mølby, der kommer til at tage holdet resten af foråret. Det er det, der sker.
– Det hænger nok sammen med, at jeg for nylig også overtog den sportslige ledelse og har haft muligheden for at se ind og gøre mine iagttagelser, hvor min vurdering er, at vi står bedre med den nye konstellation. Det er jeg overbevist om.
Fyringen af den rumænske cheftræner er ikke den første denne vinter i Nørreskoven.
Kort inden transfervinduet smækkede i, var det sportschefen Marius Nicolae, der fik sparket, og siden har Henrik Tønder overtaget den post midlertidigt, samtidig med at han fortsat er administrerende direktør. I Vejles egen pressemeddelelse blev det udtrykt, at der ikke var tillid til den nu forhenværende cheftræner, og det handler simpelthen om, at der var en bedre løsning.
– Jeg vurderede, at der var et bedre alternativ, og nu har jeg haft anledning til at se ind i det. Uden at jeg vil gå i detaljer omkring det, så er jeg overbevist om, at det er det rigtige at lave et skifte. Vi er kommet frem til det ud fra en helhedsvurdering. Timingen kan altid være et problem, men hvis min vurdering er, at der skal handles, så gør jeg det.
– Der er to elementer i det her. Det er altid svært at sige farvel til gode mennesker, og det var det i dette tilfælde, men professionelt er det en anden sag. Der er vi nødt til at forholde os til, at vi skal gøre det bedste for Vejle Boldklub, og det gør vi uanset tidspunktet.
(Artiklen fortsætter under billedet)

‘Det skylder vi vores fans’
Der er blot en uge til, at Vejle skal møde Silkeborg IF for at hente livsvigtige point i overlevelseskampen, og selvom der ikke kommer til at være mange træningspas inden da for det nye trænerteam, er der positive tanker omkring deres muligheder, da Henrik Tønder bliver spurgt, om de er klar til at løse opgaven:
– Ja, det er vi, og min vurdering er, at det stiller os bedre, ellers havde vi ikke foretaget denne ændring. Vores ambition er at være mere konkurrencedygtige, end vi har været i Superligaen, så vi vil jagte alt, hvad vi kan. Det er vores opgave, og det skylder vi vores fans, tilskuere og sponsorer.
Valget af Kielstrup og Mølby som dem, der skal stå i spidsen for Vejle i foråret, er på mange måder helt naturligt.
– De er valgt af flere årsager, dels fordi de er kompetente og fagligt dygtige. De har begge et stort hjerte for Vejle Boldklub og har været en del af klubben. For Johnnys vedkommende også som spiller. Steffen har været omkring holdet og selv spillet her i lang tid, så det er helt oplagt. De har kvalifikationerne og det store hjerte.
Vejle har inden forårssæsonen 10 point op til nedrykningsstregen.
Her kan du se Tottenham mod FC København
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
TIPSBLADET I EUROPA
FC København brager sammen med Tottenham
TIPSBLADET I EUROPA
Neestrup: ‘De to største i Danmark’
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
Prøver at lokke FC København-stjerne
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
Deler godt FC København-nyt
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
Riemer forklarer store overraskelser
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
Derfor vinder Brøndby ikke guld
LIGE NU
Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik
Lettet Isaksen kigger mod Europa
TIPSBLADET I EUROPA
FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’
DAGENS SPILFORSLAG
Monaco kan overraske i Norge
NYHEDER