En stor overraskelse faldt søndag i Vejle.
For anden gang i denne Superliga-sæson har den danske traditionsklub valgt at fyre cheftræneren, og denne gang sker det kun en uge inden, at de træder ind i et forår, hvor de skal kæmpe for alt, de har kært, for at overleve i Superligaen.
Derfor kan man undres over timingen af fyringen af Mihai Teja, der har stået i spidsen for klubben i godt et halvt år, men Henrik Tønder forklarer til Tipsbladet, at det er den rigtige beslutning.
– Det, der foregår er, at vi har opsagt vores cheftræner Mihai Teja, og at vi har indsat vores assistenttræner Steffen Kielstrup, som er flankeret af en rutineret træner i form af Johnny Mølby, der kommer til at tage holdet resten af foråret. Det er det, der sker.
– Det hænger nok sammen med, at jeg for nylig også overtog den sportslige ledelse og har haft muligheden for at se ind og gøre mine iagttagelser, hvor min vurdering er, at vi står bedre med den nye konstellation. Det er jeg overbevist om.
Fyringen af den rumænske cheftræner er ikke den første denne vinter i Nørreskoven.
Kort inden transfervinduet smækkede i, var det sportschefen Marius Nicolae, der fik sparket, og siden har Henrik Tønder overtaget den post midlertidigt, samtidig med at han fortsat er administrerende direktør. I Vejles egen pressemeddelelse blev det udtrykt, at der ikke var tillid til den nu forhenværende cheftræner, og det handler simpelthen om, at der var en bedre løsning.
– Jeg vurderede, at der var et bedre alternativ, og nu har jeg haft anledning til at se ind i det. Uden at jeg vil gå i detaljer omkring det, så er jeg overbevist om, at det er det rigtige at lave et skifte. Vi er kommet frem til det ud fra en helhedsvurdering. Timingen kan altid være et problem, men hvis min vurdering er, at der skal handles, så gør jeg det.
– Der er to elementer i det her. Det er altid svært at sige farvel til gode mennesker, og det var det i dette tilfælde, men professionelt er det en anden sag. Der er vi nødt til at forholde os til, at vi skal gøre det bedste for Vejle Boldklub, og det gør vi uanset tidspunktet.
(Artiklen fortsætter under billedet)

‘Det skylder vi vores fans’
Der er blot en uge til, at Vejle skal møde Silkeborg IF for at hente livsvigtige point i overlevelseskampen, og selvom der ikke kommer til at være mange træningspas inden da for det nye trænerteam, er der positive tanker omkring deres muligheder, da Henrik Tønder bliver spurgt, om de er klar til at løse opgaven:
– Ja, det er vi, og min vurdering er, at det stiller os bedre, ellers havde vi ikke foretaget denne ændring. Vores ambition er at være mere konkurrencedygtige, end vi har været i Superligaen, så vi vil jagte alt, hvad vi kan. Det er vores opgave, og det skylder vi vores fans, tilskuere og sponsorer.
Valget af Kielstrup og Mølby som dem, der skal stå i spidsen for Vejle i foråret, er på mange måder helt naturligt.
– De er valgt af flere årsager, dels fordi de er kompetente og fagligt dygtige. De har begge et stort hjerte for Vejle Boldklub og har været en del af klubben. For Johnnys vedkommende også som spiller. Steffen har været omkring holdet og selv spillet her i lang tid, så det er helt oplagt. De har kvalifikationerne og det store hjerte.
Vejle har inden forårssæsonen 10 point op til nedrykningsstregen.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Pinligt! Danmark brænder på stribe
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Kæmpe stjerne besøger København
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Tottenham præsenterer ny træner
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Italien under massivt pres
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Sverige skal til VM
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER