Efter chokfyring: Skal der handles, så gør jeg det

Administrerende direktør og midlertidig sportschef i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, sætter overfor Tipsbladet ord på søndagens fyring af cheftræner Mihai Teja.



En stor overraskelse faldt søndag i Vejle.

For anden gang i denne Superliga-sæson har den danske traditionsklub valgt at fyre cheftræneren, og denne gang sker det kun en uge inden, at de træder ind i et forår, hvor de skal kæmpe for alt, de har kært, for at overleve i Superligaen.

Derfor kan man undres over timingen af fyringen af Mihai Teja, der har stået i spidsen for klubben i godt et halvt år, men Henrik Tønder forklarer til Tipsbladet, at det er den rigtige beslutning.

– Det, der foregår er, at vi har opsagt vores cheftræner Mihai Teja, og at vi har indsat vores assistenttræner Steffen Kielstrup, som er flankeret af en rutineret træner i form af Johnny Mølby, der kommer til at tage holdet resten af foråret. Det er det, der sker.

– Det hænger nok sammen med, at jeg for nylig også overtog den sportslige ledelse og har haft muligheden for at se ind og gøre mine iagttagelser, hvor min vurdering er, at vi står bedre med den nye konstellation. Det er jeg overbevist om.

Fyringen af den rumænske cheftræner er ikke den første denne vinter i Nørreskoven.

Kort inden transfervinduet smækkede i, var det sportschefen Marius Nicolae, der fik sparket, og siden har Henrik Tønder overtaget den post midlertidigt, samtidig med at han fortsat er administrerende direktør. I Vejles egen pressemeddelelse blev det udtrykt, at der ikke var tillid til den nu forhenværende cheftræner, og det handler simpelthen om, at der var en bedre løsning.

– Jeg vurderede, at der var et bedre alternativ, og nu har jeg haft anledning til at se ind i det. Uden at jeg vil gå i detaljer omkring det, så er jeg overbevist om, at det er det rigtige at lave et skifte. Vi er kommet frem til det ud fra en helhedsvurdering. Timingen kan altid være et problem, men hvis min vurdering er, at der skal handles, så gør jeg det.

– Der er to elementer i det her. Det er altid svært at sige farvel til gode mennesker, og det var det i dette tilfælde, men professionelt er det en anden sag. Der er vi nødt til at forholde os til, at vi skal gøre det bedste for Vejle Boldklub, og det gør vi uanset tidspunktet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Johnny Mølby skal hjælpe Vejle tilbage på rette kurs i foråret. Foto: Alamy

‘Det skylder vi vores fans’
Der er blot en uge til, at Vejle skal møde Silkeborg IF for at hente livsvigtige point i overlevelseskampen, og selvom der ikke kommer til at være mange træningspas inden da for det nye trænerteam, er der positive tanker omkring deres muligheder, da Henrik Tønder bliver spurgt, om de er klar til at løse opgaven:

– Ja, det er vi, og min vurdering er, at det stiller os bedre, ellers havde vi ikke foretaget denne ændring. Vores ambition er at være mere konkurrencedygtige, end vi har været i Superligaen, så vi vil jagte alt, hvad vi kan. Det er vores opgave, og det skylder vi vores fans, tilskuere og sponsorer.

Valget af Kielstrup og Mølby som dem, der skal stå i spidsen for Vejle i foråret, er på mange måder helt naturligt.

– De er valgt af flere årsager, dels fordi de er kompetente og fagligt dygtige. De har begge et stort hjerte for Vejle Boldklub og har været en del af klubben. For Johnnys vedkommende også som spiller. Steffen har været omkring holdet og selv spillet her i lang tid, så det er helt oplagt. De har kvalifikationerne og det store hjerte.

Vejle har inden forårssæsonen 10 point op til nedrykningsstregen.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Giver to spillere livstidskarantæne

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

23 røde kort i vanvidskamp



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe kærlighedserklæring

– Han har måske været lagt lidt på is

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mileta Rajovic i stor optur

De danske kvinder tager førstepladsen

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Real Madrid – Manchester City

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

I chok: Har aldrig set lignende

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Alpha retter hård kritik



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Newcastle – Barcelona

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Vil have ham væk fra FC København

Paris Saint-Germain – Chelsea

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’