Efter lang pause: OB-spiller udtaget til Ugandas landshold

Moses Opondo fik fin seneste og eneste landskamp i sommeren 2018, men nu er han blevet efterudtaget til Ugandas landshold igen. Forude venter Etiopien i en træningskamp.



OB’s Moses Opondo er blevet efterudtaget til Ugandas landshold. Dermed er han tilbage i truppen for sit fødeland, som han hidtil har fået en enkelt landskamp for. Det var i juni 2018 i en træningskamp mod Niger. Han var også udtaget til truppen til en Afica Cup of Nations-kvalifikationskamp mod Tanzania i september i fjor.

Nu venter en ny testkamp forude, denne gang mod Etiopien på søndag, og en ny kvalifikationskamp mod Burundi næste fredag. Samme dag spiller OB dog mod AaB, så det er tvivlsomt, om Opondo er til rådighed for landsholdet ved den lejlighed.

21-årige Opondo er født i Uganda, men har boet næsten hele sit liv i Danmark. Og selv om han formentlig ville være spilleberettiget for Åge Hareides hold, hvis han blev udtaget, har han valgt sit hjemland.

Det forklarede han BT baggrunden for i fjor.

– Jeg føler mig mere som dansker, men jeg er jo ikke dansker – jeg er ikke født i Danmark, og jeg har ikke dansk pas. Hvis jeg virkelig gerne ville på det danske landshold, så havde jeg nok søgt om at få dansk pas, da jeg blev 18 år. Det gjorde jeg ikke. Derfor blev det Uganda i stedet for Danmark. Det føltes bare mere rigtigt, sagde Moses Opondo dengang.

Den tidligere Vendsyssel FF-spiller har fået en blandet start på tilværelsen i OB. Han kom til klubben med efterveerne fra en skade og sad på bænken i de tre første kampe i sæsonen. Nu er han dog foreløbig noteret for otte Superliga- og én pokalkamp.

Og søndag kan han så måske skrive endnu en landskamp på cv’et.

Læs også:Multikulti: Otte landsholdsspillere kunne stille op for andre lande
Læs også:Nedrykningsklausul aktiveres: OB slipper med en million for Opondo






LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Bekræfter kæmpebud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Næste sæson skal vi i Europa

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’