Efter lang pause: OB-spiller udtaget til Ugandas landshold

Moses Opondo fik fin seneste og eneste landskamp i sommeren 2018, men nu er han blevet efterudtaget til Ugandas landshold igen. Forude venter Etiopien i en træningskamp.



OB’s Moses Opondo er blevet efterudtaget til Ugandas landshold. Dermed er han tilbage i truppen for sit fødeland, som han hidtil har fået en enkelt landskamp for. Det var i juni 2018 i en træningskamp mod Niger. Han var også udtaget til truppen til en Afica Cup of Nations-kvalifikationskamp mod Tanzania i september i fjor.

Nu venter en ny testkamp forude, denne gang mod Etiopien på søndag, og en ny kvalifikationskamp mod Burundi næste fredag. Samme dag spiller OB dog mod AaB, så det er tvivlsomt, om Opondo er til rådighed for landsholdet ved den lejlighed.

21-årige Opondo er født i Uganda, men har boet næsten hele sit liv i Danmark. Og selv om han formentlig ville være spilleberettiget for Åge Hareides hold, hvis han blev udtaget, har han valgt sit hjemland.

Det forklarede han BT baggrunden for i fjor.

– Jeg føler mig mere som dansker, men jeg er jo ikke dansker – jeg er ikke født i Danmark, og jeg har ikke dansk pas. Hvis jeg virkelig gerne ville på det danske landshold, så havde jeg nok søgt om at få dansk pas, da jeg blev 18 år. Det gjorde jeg ikke. Derfor blev det Uganda i stedet for Danmark. Det føltes bare mere rigtigt, sagde Moses Opondo dengang.

Den tidligere Vendsyssel FF-spiller har fået en blandet start på tilværelsen i OB. Han kom til klubben med efterveerne fra en skade og sad på bænken i de tre første kampe i sæsonen. Nu er han dog foreløbig noteret for otte Superliga- og én pokalkamp.

Og søndag kan han så måske skrive endnu en landskamp på cv’et.

Læs også:Multikulti: Otte landsholdsspillere kunne stille op for andre lande
Læs også:Nedrykningsklausul aktiveres: OB slipper med en million for Opondo




VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Blæst bagover af 18-årig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

AGF køber ham

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Raser over VM-tiltag

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Spanien – Kap Verde

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Optakt: USA – Paraguay



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Belgien – Egypten

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’