Efter mirakelsæson: Lyngby forlænger med topscorer

'De Kongeblå' forlænger aftalen med islandsk profil



På mirakuløs vis blev Lyngby BK i Superligaen, efter  de blev reddet af en sen Silkeborg-scoring i Aalborg. 

'De Kongeblå' leverede en fantastisk slutspurt i forårssæsonen, efter de gik på vinterpause med blot otte point, og nu kan de se frem til endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.

En af dem, der gjorde sig bemærket i løbet af foråret, er islandske Sævar Magnússon, der endte som klubbens topscorer med seks fuldtræffere i ligaen. 

Det er ikke gået ubemærket hen hos Lyngbys ledelse, der har valgt at forlænge Mangnússons kontrakt frem til 2025.

Det oplyser klubben på deres hjemmeside. 

Offensivprofilens aftale stod til at udløbe i 2024, men nu har det lykkedes at forlænge den med yderligere et år, og det er fodboldchef Nicas Kjeldsen glad for. 

– Sævar har gennemgået en helt utrolig flot udvikling i sin tid i Lyngby Boldklub. Han kom som relativt uprøvet fra Island, men har bare dag for dag lagt på, og var i sidste sæson en afgørende spiller på holdet. Jeg er rigtig glad for, hvad vi foreløbigt har set fra Sævar, men jeg er også sikker på, at der venter endnu mere fra ham, så jeg er rigtig glad for, at det er lykkedes at sætte et ekstra år på hans kontrakt, siger Nicas Kjeldsen på klubbens hjemmeside. 

Den 23-årige islændinge kom til Lyngby BK i 2021 fra Breidablik og har siden optrådt 58 gange for de blåklædte nordsjællændere og har tilmed fået sin debut for det islandske landshold. 

Den unge angriber ser frem til de næste sæsoner på Lyngby Stadion, som han holder meget af. 

– Jeg har valgt at forlænge min kontrakt, fordi jeg simpelthen elsker Lyngby Boldklub. Jeg elsker at møde ind hver dag med mine holdkammerater og snakke med alle omkring klubben. Man kan mærke, hvor meget folk brænder for klubben, og det smitter. Det er noget helt særligt for mig at træde ind på Lyngby Stadion, og jeg er virkelig glad for, at jeg nu har kontrakt frem til 2025, fortæller han. 





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Transferfri stjerne i København

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed