Lyngby Boldklub skal efter sommerferien spille i 1. division, og det bliver uden målmand Thomas Mikkelsen.
Den 37-årige keeper forlader Lyngby Boldklub, når han har kontraktudløb denne sommer. Det meddeler Superliga-nedrykkerne selv på sin hjemmeside torsdag formiddag.
Det er en gensidig aftale om ikke at forlænge samarbejdet, fortæller direktør Andreas Byder. I stedet skal fremtidens keeper nu findes hos De Kongeblå.
– Thomas Mikkelsen har været en vigtig spiller for Lyngby, for vores projekt om overlevelse gennem de sidste to sæsoner, og han har også været en central del af de resultater, vi har skabt. Vi har haft en god dialog, hvor vi har haft et ønske om at forny os på målmandsposten, og nedrykningen er en anledning til at kigge på fremtidens keepersetup. Så selvom Thomas fortsat besidder stor klasse, så føler begge parter, at det rigtige er at stoppe nu, så et nyt målmandsteam kan få chancen.
– Det er en løsning, som vi gensidigt er blevet enige om. Thomas har haft en fantastisk tilgang til situationen, og vi har som sagt haft en rigtig god snak om fremtiden. Han har været vigtig for omklædningsrummet og for holdet. Han er en ledertype og har været vigtig både på og udenfor banen. Vi takker Thomas for tre gode år i Lyngby, og vi ønsker al held og lykke i fremtiden, siger Andreas Byder til Lyngbys hjemmeside.
Thomas Mikkelsen kom til Lyngby Boldklub i januar 2019 fra OB, og han har siden spillet 90 kampe for klubben.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
DAGENS SPILFORSLAG
Underholdning i New Jersey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
