Det er ikke kun vestenvinden, der blæser ind over Esbjerg i disse dage. Det gør forandringens vinde også. Tidligere på dagen kunne EfB fortælle, at sportsdirektør Ted van Leeuwen og assistenttræner Gonzalo Garcia har sagt op. Nu følger endnu et medlem af den sportslige sektor ud ad døren.
Jens Letort, der ligeledes er assistent for cheftræner John Lammers, stopper i klubben, når hans kontrakt udløber til august. Den beslutning blev taget for et stykke tid siden, men indtil nu har klubben ikke meldt noget officielt ud.
Administrerende direktør Brian Knudsen bekræfter dog over for tipsbladet.dk, at det forholder sig sådan.
– Det er der overhovedet ingen dramatik i, for Jens Letort har en kontrakt, som udløber 31/7. Der har han valgt at sige, at han stopper. Så det er sådan, det er, siger direktøren.
Ligger det helt fast? Der er jo sket nogle ændringer i hans nærmeste samarbejdspartnere.
– Det er rigtig, men det er sådan, det er. Han har som sagt en kontrakt, der løber til ultimo juli, og han har valgt at sige, at den skulle ikke forlænges, og så er den i og for sig ikke længere. Så har jeg en opgave i at finde de folk, der skal være med til det her, siger Brian Knudsen.
– Det er sådan at have med en organisation at gøre. Det er levende, det er jo mennesker. Nogle gange opstår der nogle ting, som man skal ud og løse, og heldigvis for det da.
Tipsbladet.dk har også været i kontakt med Jens Letort, der ligeledes bekræfter, at han har valgt ikke at forlænge sin aftale, men ellers ikke har nogen kommentarer.
Letort kom til EfB i sommeren 2014 i en stilling som A+-træner, og da Lars “Lungi” Sørensen blev gjort til cheftræner i december 2016, tiltrådte Letort som assistent. Den post fortsatte han så i, da “Lungi” sidste sommer blev afløst af John Lammers.
Det kan i parentes bemærkes, at direktør Brian Knudsen tidligere på dagen slog fast , at Lammers fortsætter som cheftræner i Superligaen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Brøndby henter keeper – her er planen
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
