Efter opsigelse fra sportsdirektør: Esbjerg mister også den anden assistent

Tidligere på dagen fortalte Esbjerg fB, at sportsdirektør Ted van Leeuwen og assistenttræner Gonzalo Garcia har sagt op. Den anden assistenttræner, Jens Letort, stopper også, bekræfter klubben over for tipsbladet.dk.



Det er ikke kun vestenvinden, der blæser ind over Esbjerg i disse dage. Det gør forandringens vinde også. Tidligere på dagen kunne EfB fortælle, at sportsdirektør Ted van Leeuwen og assistenttræner Gonzalo Garcia har sagt op. Nu følger endnu et medlem af den sportslige sektor ud ad døren.

Jens Letort, der ligeledes er assistent for cheftræner John Lammers, stopper i klubben, når hans kontrakt udløber til august. Den beslutning blev taget for et stykke tid siden, men indtil nu har klubben ikke meldt noget officielt ud.

Administrerende direktør Brian Knudsen bekræfter dog over for tipsbladet.dk, at det forholder sig sådan.

– Det er der overhovedet ingen dramatik i, for Jens Letort har en kontrakt, som udløber 31/7. Der har han valgt at sige, at han stopper. Så det er sådan, det er, siger direktøren.

Ligger det helt fast? Der er jo sket nogle ændringer i hans nærmeste samarbejdspartnere.

– Det er rigtig, men det er sådan, det er. Han har som sagt en kontrakt, der løber til ultimo juli, og han har valgt at sige, at den skulle ikke forlænges, og så er den i og for sig ikke længere. Så har jeg en opgave i at finde de folk, der skal være med til det her, siger Brian Knudsen.

– Det er sådan at have med en organisation at gøre. Det er levende, det er jo mennesker. Nogle gange opstår der nogle ting, som man skal ud og løse, og heldigvis for det da.

Tipsbladet.dk har også været i kontakt med Jens Letort, der ligeledes bekræfter, at han har valgt ikke at forlænge sin aftale, men ellers ikke har nogen kommentarer.

Letort kom til EfB i sommeren 2014 i en stilling som A+-træner, og da Lars “Lungi” Sørensen blev gjort til cheftræner i december 2016, tiltrådte Letort som assistent. Den post fortsatte han så i, da “Lungi” sidste sommer blev afløst af John Lammers.

Det kan i parentes bemærkes, at direktør Brian Knudsen tidligere på dagen slog fast , at Lammers fortsætter som cheftræner i Superligaen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Magisk aften for FC København-stjerne

Han peger på Simon Kjær

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Du har udstråling som tagpap

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Fælder dom over Højlund

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Henter dansker – får god pakke

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!