Det er ikke kun vestenvinden, der blæser ind over Esbjerg i disse dage. Det gør forandringens vinde også. Tidligere på dagen kunne EfB fortælle, at sportsdirektør Ted van Leeuwen og assistenttræner Gonzalo Garcia har sagt op. Nu følger endnu et medlem af den sportslige sektor ud ad døren.
Jens Letort, der ligeledes er assistent for cheftræner John Lammers, stopper i klubben, når hans kontrakt udløber til august. Den beslutning blev taget for et stykke tid siden, men indtil nu har klubben ikke meldt noget officielt ud.
Administrerende direktør Brian Knudsen bekræfter dog over for tipsbladet.dk, at det forholder sig sådan.
– Det er der overhovedet ingen dramatik i, for Jens Letort har en kontrakt, som udløber 31/7. Der har han valgt at sige, at han stopper. Så det er sådan, det er, siger direktøren.
Ligger det helt fast? Der er jo sket nogle ændringer i hans nærmeste samarbejdspartnere.
– Det er rigtig, men det er sådan, det er. Han har som sagt en kontrakt, der løber til ultimo juli, og han har valgt at sige, at den skulle ikke forlænges, og så er den i og for sig ikke længere. Så har jeg en opgave i at finde de folk, der skal være med til det her, siger Brian Knudsen.
– Det er sådan at have med en organisation at gøre. Det er levende, det er jo mennesker. Nogle gange opstår der nogle ting, som man skal ud og løse, og heldigvis for det da.
Tipsbladet.dk har også været i kontakt med Jens Letort, der ligeledes bekræfter, at han har valgt ikke at forlænge sin aftale, men ellers ikke har nogen kommentarer.
Letort kom til EfB i sommeren 2014 i en stilling som A+-træner, og da Lars “Lungi” Sørensen blev gjort til cheftræner i december 2016, tiltrådte Letort som assistent. Den post fortsatte han så i, da “Lungi” sidste sommer blev afløst af John Lammers.
Det kan i parentes bemærkes, at direktør Brian Knudsen tidligere på dagen slog fast , at Lammers fortsætter som cheftræner i Superligaen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
