Efter opsigelse fra sportsdirektør: Esbjerg mister også den anden assistent

Tidligere på dagen fortalte Esbjerg fB, at sportsdirektør Ted van Leeuwen og assistenttræner Gonzalo Garcia har sagt op. Den anden assistenttræner, Jens Letort, stopper også, bekræfter klubben over for tipsbladet.dk.



Det er ikke kun vestenvinden, der blæser ind over Esbjerg i disse dage. Det gør forandringens vinde også. Tidligere på dagen kunne EfB fortælle, at sportsdirektør Ted van Leeuwen og assistenttræner Gonzalo Garcia har sagt op. Nu følger endnu et medlem af den sportslige sektor ud ad døren.

Jens Letort, der ligeledes er assistent for cheftræner John Lammers, stopper i klubben, når hans kontrakt udløber til august. Den beslutning blev taget for et stykke tid siden, men indtil nu har klubben ikke meldt noget officielt ud.

Administrerende direktør Brian Knudsen bekræfter dog over for tipsbladet.dk, at det forholder sig sådan.

– Det er der overhovedet ingen dramatik i, for Jens Letort har en kontrakt, som udløber 31/7. Der har han valgt at sige, at han stopper. Så det er sådan, det er, siger direktøren.

Ligger det helt fast? Der er jo sket nogle ændringer i hans nærmeste samarbejdspartnere.

– Det er rigtig, men det er sådan, det er. Han har som sagt en kontrakt, der løber til ultimo juli, og han har valgt at sige, at den skulle ikke forlænges, og så er den i og for sig ikke længere. Så har jeg en opgave i at finde de folk, der skal være med til det her, siger Brian Knudsen.

– Det er sådan at have med en organisation at gøre. Det er levende, det er jo mennesker. Nogle gange opstår der nogle ting, som man skal ud og løse, og heldigvis for det da.

Tipsbladet.dk har også været i kontakt med Jens Letort, der ligeledes bekræfter, at han har valgt ikke at forlænge sin aftale, men ellers ikke har nogen kommentarer.

Letort kom til EfB i sommeren 2014 i en stilling som A+-træner, og da Lars “Lungi” Sørensen blev gjort til cheftræner i december 2016, tiltrådte Letort som assistent. Den post fortsatte han så i, da “Lungi” sidste sommer blev afløst af John Lammers.

Det kan i parentes bemærkes, at direktør Brian Knudsen tidligere på dagen slog fast , at Lammers fortsætter som cheftræner i Superligaen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jonas Wind til danskerklub?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Sat til salg – så dyr er han

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

De vil købe Munashe Garananga i FCK

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’