Efter sejr over AGF: Så en klasseforskel

Der var nogle, der fik vist sig godt frem i FC Midtjyllands comeback mod AGF.



FC Midtjylland var søndag bagud med 0-2 mod AGF efter de første 90 minutters af de to klubbers testkamp. Heldigvis for midtjyderne var der aftalt tre halvlege, og på de sidste 45 minutter scorede de tre mål og vandt med 3-2.

Her var der noget interessant, men han har dog ikke planer om at starte med dem i den kommende kamp mod Hvidovre i Superliga-premieren. Det fortæller FCM-cheftræner Thomas Thomasberg på klubbens hjemmeside.

– Selvom jeg nok ikke kan finde på at stille med den start 11’er, vi gjorde i 3. halvleg, så jeg en iver efter at vise sig godt frem, og det var fedt at se, at vi fik så meget ud af den sidste del af kampen. Derudover så jeg en klasseforskel mellem de to hold, når der blev skiftet ud. Det siger noget om den konkurrence og bredde, vi har i truppen, siger han og fortsætter:

– Marrony kommer ind og er med i to mål, Franculino kommer frem til en stor chance, og Kaba scorer det sidste mål. De viser sig godt frem, og det er positivt, at der er kamp om pladserne, lyder det fra Thomas Thomasberg.

FCM’s testkampe har endt med nederlag til AaB, en sejr over Fredericia og nu endnu en over AGF, inden sæson-åbneren, hvor de skal møde oprykkerne fra Hvidovre.

– Vi skal bare vinde på fredag. Jeg synes, vi her i opstarten har fået en påmindelse om, at alting ikke kommer af sig selv. Jeg hæfter mig ved, at vi har en god trup, men vi skal også finde alle procenterne både mentalt og fysisk. Jeg går ind med fortrøstning til de opgaver, vi har vente, fortæller Thomasberg.

Blandt de spillere, som kom ind i den sidste del af kampen var Oscar Hedvall, Victor Bak, Pablo Ortiz, Valdemar Byskov og Franculino foruden Marrony og Sory Kaba.

I AGF blev der efter kampen lynet mod afslutningen fra Uwe Rösler. Læs mere om det her.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig: Nu er han rejst til København

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Dansk stortalents værdi eksploderer

Teaser for ny AGF-aftale



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Fredericia – Silkeborg IF

Salah sender særlig besked