FC Midtjylland var søndag bagud med 0-2 mod AGF efter de første 90 minutters af de to klubbers testkamp. Heldigvis for midtjyderne var der aftalt tre halvlege, og på de sidste 45 minutter scorede de tre mål og vandt med 3-2.
Her var der noget interessant, men han har dog ikke planer om at starte med dem i den kommende kamp mod Hvidovre i Superliga-premieren. Det fortæller FCM-cheftræner Thomas Thomasberg på klubbens hjemmeside.
– Selvom jeg nok ikke kan finde på at stille med den start 11’er, vi gjorde i 3. halvleg, så jeg en iver efter at vise sig godt frem, og det var fedt at se, at vi fik så meget ud af den sidste del af kampen. Derudover så jeg en klasseforskel mellem de to hold, når der blev skiftet ud. Det siger noget om den konkurrence og bredde, vi har i truppen, siger han og fortsætter:
– Marrony kommer ind og er med i to mål, Franculino kommer frem til en stor chance, og Kaba scorer det sidste mål. De viser sig godt frem, og det er positivt, at der er kamp om pladserne, lyder det fra Thomas Thomasberg.
FCM’s testkampe har endt med nederlag til AaB, en sejr over Fredericia og nu endnu en over AGF, inden sæson-åbneren, hvor de skal møde oprykkerne fra Hvidovre.
– Vi skal bare vinde på fredag. Jeg synes, vi her i opstarten har fået en påmindelse om, at alting ikke kommer af sig selv. Jeg hæfter mig ved, at vi har en god trup, men vi skal også finde alle procenterne både mentalt og fysisk. Jeg går ind med fortrøstning til de opgaver, vi har vente, fortæller Thomasberg.
Blandt de spillere, som kom ind i den sidste del af kampen var Oscar Hedvall, Victor Bak, Pablo Ortiz, Valdemar Byskov og Franculino foruden Marrony og Sory Kaba.
I AGF blev der efter kampen lynet mod afslutningen fra Uwe Rösler. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
LIVE: Danmark – Ukraine
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED