Efter sejr over AGF: Så en klasseforskel

Der var nogle, der fik vist sig godt frem i FC Midtjyllands comeback mod AGF.



FC Midtjylland var søndag bagud med 0-2 mod AGF efter de første 90 minutters af de to klubbers testkamp. Heldigvis for midtjyderne var der aftalt tre halvlege, og på de sidste 45 minutter scorede de tre mål og vandt med 3-2.

Her var der noget interessant, men han har dog ikke planer om at starte med dem i den kommende kamp mod Hvidovre i Superliga-premieren. Det fortæller FCM-cheftræner Thomas Thomasberg på klubbens hjemmeside.

– Selvom jeg nok ikke kan finde på at stille med den start 11’er, vi gjorde i 3. halvleg, så jeg en iver efter at vise sig godt frem, og det var fedt at se, at vi fik så meget ud af den sidste del af kampen. Derudover så jeg en klasseforskel mellem de to hold, når der blev skiftet ud. Det siger noget om den konkurrence og bredde, vi har i truppen, siger han og fortsætter:

– Marrony kommer ind og er med i to mål, Franculino kommer frem til en stor chance, og Kaba scorer det sidste mål. De viser sig godt frem, og det er positivt, at der er kamp om pladserne, lyder det fra Thomas Thomasberg.

FCM’s testkampe har endt med nederlag til AaB, en sejr over Fredericia og nu endnu en over AGF, inden sæson-åbneren, hvor de skal møde oprykkerne fra Hvidovre.

– Vi skal bare vinde på fredag. Jeg synes, vi her i opstarten har fået en påmindelse om, at alting ikke kommer af sig selv. Jeg hæfter mig ved, at vi har en god trup, men vi skal også finde alle procenterne både mentalt og fysisk. Jeg går ind med fortrøstning til de opgaver, vi har vente, fortæller Thomasberg.

Blandt de spillere, som kom ind i den sidste del af kampen var Oscar Hedvall, Victor Bak, Pablo Ortiz, Valdemar Byskov og Franculino foruden Marrony og Sory Kaba.

I AGF blev der efter kampen lynet mod afslutningen fra Uwe Rösler. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Chok i Wolfsburg

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Arsenal-træner er rasende

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

AC Milan kigger på dansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Brian Riemer peger på tre årsager

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

FCM stanger lang karantæne ud til fan