Efter skadeshelvede: FC Midtjylland udlejer back

Efter 26 måneders skadespause er FC Midtjyllands unge back Oliver Olsen endelig fit for fight. Det bliver FC Fredericia, der får glæde af ham i denne sæson.



Det har været to tunge år for unge Oliver Olsen. Han er gået gennem intet mindre end 26 måneders skadeshelvede, men nu lysner det endelig for FC Midtjylland-backen. Hans kampform skal han genfinde i FC Fredericia.

FCM skriver på sin hjemmeside, at klubben har udlejet Olsen til Fredericia. Aftalen gælder for resten af indeværende sæson.

– Vi er rigtigt glade for denne gode aftale, som giver god mening for alle tre parter. Oliver er en dygtig spiller, der desværre er blevet ramt af alt for meget uheld i de sidste to år med de korsbåndsskader. Nu er han på vej tilbage, men det tager selvfølgelig tid at finde tilbage til topniveauet, siger FCM-sportschef Svend Graversen.

– Oliver spillede på et sindssygt højt niveau før sine skader, og det er vi sikre på, at han kan finde igen nede i Fredericia, hvor han får mulighed for at spille en masse kampe. Han er stadig et stort talent, og vi glæder os til at følge hans udvikling.

20-årige Oliver Olsen løb i foråret 2019 ind i en korsbåndsskade, og da han et år senere var ved at være klar igen, fik han en ny korsbåndsskade. Denne gang i det andet knæ.

Men nu er han altså kommet sig så meget, at han har trænet med i hele opstarten og kan blive udlejet til 1. divisionsklubben.

Læs mere om Olsens skadesproblemer og vej tilbage her.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Mexico – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Portugal – Spanien

Dansker på blokken i ny storklub

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

‘Den mest magtfulde nogensinde’