Efter skadeshelvede: FC Midtjylland udlejer back

Efter 26 måneders skadespause er FC Midtjyllands unge back Oliver Olsen endelig fit for fight. Det bliver FC Fredericia, der får glæde af ham i denne sæson.



Det har været to tunge år for unge Oliver Olsen. Han er gået gennem intet mindre end 26 måneders skadeshelvede, men nu lysner det endelig for FC Midtjylland-backen. Hans kampform skal han genfinde i FC Fredericia.

FCM skriver på sin hjemmeside, at klubben har udlejet Olsen til Fredericia. Aftalen gælder for resten af indeværende sæson.

– Vi er rigtigt glade for denne gode aftale, som giver god mening for alle tre parter. Oliver er en dygtig spiller, der desværre er blevet ramt af alt for meget uheld i de sidste to år med de korsbåndsskader. Nu er han på vej tilbage, men det tager selvfølgelig tid at finde tilbage til topniveauet, siger FCM-sportschef Svend Graversen.

– Oliver spillede på et sindssygt højt niveau før sine skader, og det er vi sikre på, at han kan finde igen nede i Fredericia, hvor han får mulighed for at spille en masse kampe. Han er stadig et stort talent, og vi glæder os til at følge hans udvikling.

20-årige Oliver Olsen løb i foråret 2019 ind i en korsbåndsskade, og da han et år senere var ved at være klar igen, fik han en ny korsbåndsskade. Denne gang i det andet knæ.

Men nu er han altså kommet sig så meget, at han har trænet med i hele opstarten og kan blive udlejet til 1. divisionsklubben.

Læs mere om Olsens skadesproblemer og vej tilbage her.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Det ser sort ud for B.93

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Raser over Brian Riemer-interview

Melder Lindstrøm helt færdig

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027