FCK-lejren: PC arbejder på at forstærke truppen

FCK skal måske kigge efter offensiv forstærkning efter søndagens 0-1-nederlag til AC Horsens i Parken.



Søndag blev en hård eftermiddag for FC København i Parken.

De forsvarende danske mestre skuffede de over 22.000 fremmødte fans, da Jess Thorups tropper i sæsonens første superligakamp tabte 0-1 til oprykkerne fra AC Horsens.

Boldbesiddelse havde FCK masser af, men de offensive takter var langt fra imponerende, og flere store chancer blev misbrugt.

FCK-træner Jess Thorup var meget ked af den dårlige præstation, og han åbnede efter kampen for, at der måske skal kigges efter offensiv forstærkning.

– Det jeg er mest skuffet over, det er vores måde at håndtere modgangen på. Det er jeg både ked af og skuffet over. At skulle skuffe mere end 22.000, der har fundet vej til Parken her i sommerperioden, det er jeg godt nok ærgerlig over.

– Jeg manglede at se noget vildskab og det kæmpe boost, som man får, når man bliver dansk mester, siger Thorup.

Han henviser til, at sportsdirektør Peter “PC” Christiansen arbejder på at styrke truppen.

– Jeg ved, at PC og hans hold arbejder i kulissen på noget kvalitet, der kan hjælpe os. Vi har en bred og god trup, og vi har skabt et rigtigt godt konkurrence-miljø.

– Men det er klart, at hvis vi skal have noget, så skal det ikke være noget til bredden. Det skal være noget, der kan gøre en forskel, og det skal være fra en tophylde. Vi må se, hvad der sker, for det er på PC’s bord.

– Det kunne være på de offensive positioner, fortæller Jess Thorup efter nederlaget til Horsens.

Dagens FCK-anfører, Nicolai Boilesen, så også flere udfordringer i offensiven, hvor folk ikke turde at spille fodbold.

– Vores kvalitet på den sidste tredjedel var der ikke i dag. Vi manglede den sidste aflevering og afslutning, og måske også modet til at prøve at gøre noget i en-mod-en-situationerne, hvor der blev kigget meget bold fra os alle sammen.

– Alle går og venter på, at der er en eller anden, der gør noget, men der var ingen, der gjorde noget, fortæller Nicolai Boilesen efter kampen.

Søndagens skuffelse betyder, at de forsvarende danske mestre ligger i bunden af 3F Superligaen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter