Søndag blev en hård eftermiddag for FC København i Parken.
De forsvarende danske mestre skuffede de over 22.000 fremmødte fans, da Jess Thorups tropper i sæsonens første superligakamp tabte 0-1 til oprykkerne fra AC Horsens.
Boldbesiddelse havde FCK masser af, men de offensive takter var langt fra imponerende, og flere store chancer blev misbrugt.
FCK-træner Jess Thorup var meget ked af den dårlige præstation, og han åbnede efter kampen for, at der måske skal kigges efter offensiv forstærkning.
– Det jeg er mest skuffet over, det er vores måde at håndtere modgangen på. Det er jeg både ked af og skuffet over. At skulle skuffe mere end 22.000, der har fundet vej til Parken her i sommerperioden, det er jeg godt nok ærgerlig over.
– Jeg manglede at se noget vildskab og det kæmpe boost, som man får, når man bliver dansk mester, siger Thorup.
Han henviser til, at sportsdirektør Peter “PC” Christiansen arbejder på at styrke truppen.
– Jeg ved, at PC og hans hold arbejder i kulissen på noget kvalitet, der kan hjælpe os. Vi har en bred og god trup, og vi har skabt et rigtigt godt konkurrence-miljø.
– Men det er klart, at hvis vi skal have noget, så skal det ikke være noget til bredden. Det skal være noget, der kan gøre en forskel, og det skal være fra en tophylde. Vi må se, hvad der sker, for det er på PC’s bord.
– Det kunne være på de offensive positioner, fortæller Jess Thorup efter nederlaget til Horsens.
Dagens FCK-anfører, Nicolai Boilesen, så også flere udfordringer i offensiven, hvor folk ikke turde at spille fodbold.
– Vores kvalitet på den sidste tredjedel var der ikke i dag. Vi manglede den sidste aflevering og afslutning, og måske også modet til at prøve at gøre noget i en-mod-en-situationerne, hvor der blev kigget meget bold fra os alle sammen.
– Alle går og venter på, at der er en eller anden, der gør noget, men der var ingen, der gjorde noget, fortæller Nicolai Boilesen efter kampen.
Søndagens skuffelse betyder, at de forsvarende danske mestre ligger i bunden af 3F Superligaen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Jess Thorup indlagt
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Froholdt med vild hæder i Portugal
MEDIE
