FCK-lejren: PC arbejder på at forstærke truppen

FCK skal måske kigge efter offensiv forstærkning efter søndagens 0-1-nederlag til AC Horsens i Parken.



Søndag blev en hård eftermiddag for FC København i Parken.

De forsvarende danske mestre skuffede de over 22.000 fremmødte fans, da Jess Thorups tropper i sæsonens første superligakamp tabte 0-1 til oprykkerne fra AC Horsens.

Boldbesiddelse havde FCK masser af, men de offensive takter var langt fra imponerende, og flere store chancer blev misbrugt.

FCK-træner Jess Thorup var meget ked af den dårlige præstation, og han åbnede efter kampen for, at der måske skal kigges efter offensiv forstærkning.

– Det jeg er mest skuffet over, det er vores måde at håndtere modgangen på. Det er jeg både ked af og skuffet over. At skulle skuffe mere end 22.000, der har fundet vej til Parken her i sommerperioden, det er jeg godt nok ærgerlig over.

– Jeg manglede at se noget vildskab og det kæmpe boost, som man får, når man bliver dansk mester, siger Thorup.

Han henviser til, at sportsdirektør Peter “PC” Christiansen arbejder på at styrke truppen.

– Jeg ved, at PC og hans hold arbejder i kulissen på noget kvalitet, der kan hjælpe os. Vi har en bred og god trup, og vi har skabt et rigtigt godt konkurrence-miljø.

– Men det er klart, at hvis vi skal have noget, så skal det ikke være noget til bredden. Det skal være noget, der kan gøre en forskel, og det skal være fra en tophylde. Vi må se, hvad der sker, for det er på PC’s bord.

– Det kunne være på de offensive positioner, fortæller Jess Thorup efter nederlaget til Horsens.

Dagens FCK-anfører, Nicolai Boilesen, så også flere udfordringer i offensiven, hvor folk ikke turde at spille fodbold.

– Vores kvalitet på den sidste tredjedel var der ikke i dag. Vi manglede den sidste aflevering og afslutning, og måske også modet til at prøve at gøre noget i en-mod-en-situationerne, hvor der blev kigget meget bold fra os alle sammen.

– Alle går og venter på, at der er en eller anden, der gør noget, men der var ingen, der gjorde noget, fortæller Nicolai Boilesen efter kampen.

Søndagens skuffelse betyder, at de forsvarende danske mestre ligger i bunden af 3F Superligaen.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Conte stopper i Napoli

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bekymring om Lionel Messi før VM

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand