Søndag blev en hård eftermiddag for FC København i Parken.
De forsvarende danske mestre skuffede de over 22.000 fremmødte fans, da Jess Thorups tropper i sæsonens første superligakamp tabte 0-1 til oprykkerne fra AC Horsens.
Boldbesiddelse havde FCK masser af, men de offensive takter var langt fra imponerende, og flere store chancer blev misbrugt.
FCK-træner Jess Thorup var meget ked af den dårlige præstation, og han åbnede efter kampen for, at der måske skal kigges efter offensiv forstærkning.
– Det jeg er mest skuffet over, det er vores måde at håndtere modgangen på. Det er jeg både ked af og skuffet over. At skulle skuffe mere end 22.000, der har fundet vej til Parken her i sommerperioden, det er jeg godt nok ærgerlig over.
– Jeg manglede at se noget vildskab og det kæmpe boost, som man får, når man bliver dansk mester, siger Thorup.
Han henviser til, at sportsdirektør Peter “PC” Christiansen arbejder på at styrke truppen.
– Jeg ved, at PC og hans hold arbejder i kulissen på noget kvalitet, der kan hjælpe os. Vi har en bred og god trup, og vi har skabt et rigtigt godt konkurrence-miljø.
– Men det er klart, at hvis vi skal have noget, så skal det ikke være noget til bredden. Det skal være noget, der kan gøre en forskel, og det skal være fra en tophylde. Vi må se, hvad der sker, for det er på PC’s bord.
– Det kunne være på de offensive positioner, fortæller Jess Thorup efter nederlaget til Horsens.
Dagens FCK-anfører, Nicolai Boilesen, så også flere udfordringer i offensiven, hvor folk ikke turde at spille fodbold.
– Vores kvalitet på den sidste tredjedel var der ikke i dag. Vi manglede den sidste aflevering og afslutning, og måske også modet til at prøve at gøre noget i en-mod-en-situationerne, hvor der blev kigget meget bold fra os alle sammen.
– Alle går og venter på, at der er en eller anden, der gør noget, men der var ingen, der gjorde noget, fortæller Nicolai Boilesen efter kampen.
Søndagens skuffelse betyder, at de forsvarende danske mestre ligger i bunden af 3F Superligaen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TOPNYHED
Klar transfermelding
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
