Efter sløj Lyngby-start: Vi er en elevatorklub

Lyngby er isoleret i bunden af Superligaen, og meget peger på, at de i denne sæson får en direkte returbillet til NordicBet Ligaen.



Lyngby Boldklub er i denne sæson tilbage i Superligaen, men meget tyder på, at det er på lånt tid. 

For en miserabel sæsonstart, som ikke har budt på en eneste sejr efter de første 11 runder, betyder, at klubben er isoleret sidst i Superligaen. 

Det er måske ikke den største overraskelse for de danske fodboldseere, når man ser på Lyngbys historik i nyere tid. Her har klubben været defineret som en elevatorklub, som enten spiller i bunden af den bedste række eller i toppen af den næstbedste.

Den betegnelse er ikke helt skæv, erkender klubbens administrerende direktør Andreas Byder over for TV3 SPORT før kampen mod Viborg fredag aften.

Her fortæller han, at Lyngby selv havde forventet at være placeret nede i bunden, hvilket fik TV3 SPORT-værten Dennis Søndergaard til at spørge ind til, om Lyngby har accepteret, at de er en elevatorklub.  

– Ja, det gør vi. Vi accepterer, at vi er en elevatorklub. Vi vil rigtig gerne spille med i Superligaen, men vi vil ikke sætte det hele over styr, fortæller han, inden han peger snakken hen mod de langsigtede mål, hvor et stadionprojekt er afgørende. 

– Vi har et vigtigt stadionprojekt et år eller to ude i fremtiden, som vi tror bliver vores Champions League. Der hvor vi kan løfte vores økonomi og måske være et top otte-hold. Men i de her år kender vi godt vores rolle. Vi er enten tophold i første division eller bundhold i Superligaen. 

Han erkender dog, at han ikke ved, hvor langt op i budgethierarkiet, at Lyngby vil komme op med deres stadionprojekt. 

Han afviser samtidig, at klubbens islandske træner Freyr Alexandersson er presset efter den dårlige sæsonstart. 

– Freyr er træner her i år, og det er han nok også næste år, når vi måske skal rykke op eller spille Superligaen. 110% procent, fortæller han. 

Se hele interviewet i afspilleren over artiklen.







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Brøndby IF – FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Brighton – Manchester United

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse