Efter sløj Lyngby-start: Vi er en elevatorklub

Lyngby er isoleret i bunden af Superligaen, og meget peger på, at de i denne sæson får en direkte returbillet til NordicBet Ligaen.



Lyngby Boldklub er i denne sæson tilbage i Superligaen, men meget tyder på, at det er på lånt tid. 

For en miserabel sæsonstart, som ikke har budt på en eneste sejr efter de første 11 runder, betyder, at klubben er isoleret sidst i Superligaen. 

Det er måske ikke den største overraskelse for de danske fodboldseere, når man ser på Lyngbys historik i nyere tid. Her har klubben været defineret som en elevatorklub, som enten spiller i bunden af den bedste række eller i toppen af den næstbedste.

Den betegnelse er ikke helt skæv, erkender klubbens administrerende direktør Andreas Byder over for TV3 SPORT før kampen mod Viborg fredag aften.

Her fortæller han, at Lyngby selv havde forventet at være placeret nede i bunden, hvilket fik TV3 SPORT-værten Dennis Søndergaard til at spørge ind til, om Lyngby har accepteret, at de er en elevatorklub.  

– Ja, det gør vi. Vi accepterer, at vi er en elevatorklub. Vi vil rigtig gerne spille med i Superligaen, men vi vil ikke sætte det hele over styr, fortæller han, inden han peger snakken hen mod de langsigtede mål, hvor et stadionprojekt er afgørende. 

– Vi har et vigtigt stadionprojekt et år eller to ude i fremtiden, som vi tror bliver vores Champions League. Der hvor vi kan løfte vores økonomi og måske være et top otte-hold. Men i de her år kender vi godt vores rolle. Vi er enten tophold i første division eller bundhold i Superligaen. 

Han erkender dog, at han ikke ved, hvor langt op i budgethierarkiet, at Lyngby vil komme op med deres stadionprojekt. 

Han afviser samtidig, at klubbens islandske træner Freyr Alexandersson er presset efter den dårlige sæsonstart. 

– Freyr er træner her i år, og det er han nok også næste år, når vi måske skal rykke op eller spille Superligaen. 110% procent, fortæller han. 

Se hele interviewet i afspilleren over artiklen.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Scorer vanvittig løn i Premier League



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Den mest magtfulde nogensinde’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Skyder stor FCM-historie ned

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

USA – Belgien