Lyngby Boldklub er i denne sæson tilbage i Superligaen, men meget tyder på, at det er på lånt tid.
For en miserabel sæsonstart, som ikke har budt på en eneste sejr efter de første 11 runder, betyder, at klubben er isoleret sidst i Superligaen.
Det er måske ikke den største overraskelse for de danske fodboldseere, når man ser på Lyngbys historik i nyere tid. Her har klubben været defineret som en elevatorklub, som enten spiller i bunden af den bedste række eller i toppen af den næstbedste.
Den betegnelse er ikke helt skæv, erkender klubbens administrerende direktør Andreas Byder over for TV3 SPORT før kampen mod Viborg fredag aften.
Her fortæller han, at Lyngby selv havde forventet at være placeret nede i bunden, hvilket fik TV3 SPORT-værten Dennis Søndergaard til at spørge ind til, om Lyngby har accepteret, at de er en elevatorklub.
– Ja, det gør vi. Vi accepterer, at vi er en elevatorklub. Vi vil rigtig gerne spille med i Superligaen, men vi vil ikke sætte det hele over styr, fortæller han, inden han peger snakken hen mod de langsigtede mål, hvor et stadionprojekt er afgørende.
– Vi har et vigtigt stadionprojekt et år eller to ude i fremtiden, som vi tror bliver vores Champions League. Der hvor vi kan løfte vores økonomi og måske være et top otte-hold. Men i de her år kender vi godt vores rolle. Vi er enten tophold i første division eller bundhold i Superligaen.
Han erkender dog, at han ikke ved, hvor langt op i budgethierarkiet, at Lyngby vil komme op med deres stadionprojekt.
Han afviser samtidig, at klubbens islandske træner Freyr Alexandersson er presset efter den dårlige sæsonstart.
– Freyr er træner her i år, og det er han nok også næste år, når vi måske skal rykke op eller spille Superligaen. 110% procent, fortæller han.
Se hele interviewet i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE