Efter sløj Lyngby-start: Vi er en elevatorklub

Lyngby er isoleret i bunden af Superligaen, og meget peger på, at de i denne sæson får en direkte returbillet til NordicBet Ligaen.



Lyngby Boldklub er i denne sæson tilbage i Superligaen, men meget tyder på, at det er på lånt tid. 

For en miserabel sæsonstart, som ikke har budt på en eneste sejr efter de første 11 runder, betyder, at klubben er isoleret sidst i Superligaen. 

Det er måske ikke den største overraskelse for de danske fodboldseere, når man ser på Lyngbys historik i nyere tid. Her har klubben været defineret som en elevatorklub, som enten spiller i bunden af den bedste række eller i toppen af den næstbedste.

Den betegnelse er ikke helt skæv, erkender klubbens administrerende direktør Andreas Byder over for TV3 SPORT før kampen mod Viborg fredag aften.

Her fortæller han, at Lyngby selv havde forventet at være placeret nede i bunden, hvilket fik TV3 SPORT-værten Dennis Søndergaard til at spørge ind til, om Lyngby har accepteret, at de er en elevatorklub.  

– Ja, det gør vi. Vi accepterer, at vi er en elevatorklub. Vi vil rigtig gerne spille med i Superligaen, men vi vil ikke sætte det hele over styr, fortæller han, inden han peger snakken hen mod de langsigtede mål, hvor et stadionprojekt er afgørende. 

– Vi har et vigtigt stadionprojekt et år eller to ude i fremtiden, som vi tror bliver vores Champions League. Der hvor vi kan løfte vores økonomi og måske være et top otte-hold. Men i de her år kender vi godt vores rolle. Vi er enten tophold i første division eller bundhold i Superligaen. 

Han erkender dog, at han ikke ved, hvor langt op i budgethierarkiet, at Lyngby vil komme op med deres stadionprojekt. 

Han afviser samtidig, at klubbens islandske træner Freyr Alexandersson er presset efter den dårlige sæsonstart. 

– Freyr er træner her i år, og det er han nok også næste år, når vi måske skal rykke op eller spille Superligaen. 110% procent, fortæller han. 

Se hele interviewet i afspilleren over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-spiller åben for transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Brasilien – Haiti

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jonas Lössl stopper karrieren

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Fremhæver Bodø/Glimt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Tjekkiet – Sydafrika