Efter Tipsbladet-afsløring: Ikke kun om pengene

Tipsbladet kunne onsdag løfte sløret for størrelsen på den ny tv-aftale, men det er ikke kun milliarderne, der er en hjælp for klubberne, vurderer en ekspert.



2,6 til 2,7 milliarder kroner.

Det er ifølge Tipsbladets oplysninger den samlede størrelse på den medieaftale, Superligaen har indgået for 2024 til 2030.

Det svarer til en stigning på mellem 6 og 8 procent fra den nuværende aftale, der begyndte i sommeren 2021 og slutter til sommer næste år.

Det betyder altså, at Superliga-klubberne får lidt flere tv-penge fra sæsonen 2024/25, end de gør i dag, penge der fordeles ud fra samme fordelingsnøgle som i dag.

Men for en ekspert at se er der mere i det end pengene, selv om de naturligvis er gode at få i land i en tid med stor usikkerhed på mediemarkedet.

– Først og fremmest giver det en sikkerhed for medieindtægterne i de kommende seks år. Det er de mest sikre penge for Superliga-klubberne, så det er med til at sikre vigtig stabilitet i klubbernes økonomi og mulighed for at planlægge mere langsigtet, siger Jesper Jørgensen, partner og økonom ved konsulentfirmaet Deloitte, til Tipsbladet.

– Men det handler ikke kun om pengene. Det at Superligaen får TV2 med som rettighedshaver skal betyde, at man får større udbredelse af produktet. Der er simpelthen flere danskere, der kommer til at høre om Superligaen regelmæssigt, fordi TV2 er så stor på sport og ikke mindst på nyhedsdækning.

– Og endelig giver det også Superligaen som organisation seks år til at arbejde strategisk med, hvordan man får mest muligt ud af den digitale udvikling, der går meget stærkt i disse år, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet.

Spørgsmålet om prisstigninger fylder en del for tiden, hvor flere medieselskaber både med og uden sport på programmet skruer priserne op.

Og Superliga-fodbold kan også blive dyrere at se – læs mere her.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Uwe Rösler henter dansker

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er danskers millionløn i Lazio

Hylder kæmpe FCM-transfer

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Norges kronprins rejser til USA

Fredberg henter italiensk legende

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Toptræner hylder Danmark og FC København

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Tager kontakt om Kamil Grabara