Video : Tipsbladet
Superliga

Efter Tipsbladet-afsløring: Nu bekræfter FCK-scout

Top-scouten Mikkel Dencher rykker nu som ventet til LA Galaxy.

Som Tipsbladet var de første til at afsløre for lidt over en uge siden, så rykker den nu tidligere FC København-scout Mikkel Dencher videre til nye udfordringer, da han skal arbejde for den amerikanske MLS-klub LA Galaxy.

Her bliver det som Tipsbladet kunne fortælle til en rolle som teknisk direktør for klubben, som tidligere har haft både David Beckham og Zlatan Ibrahimovic på holdet.

Mikkel Dencher skriver på sin Linkedin-profil, hvor han takker for tiden i FCK.

- Lige om lidt er det “Up The G’s”, som er en hentydning til Los Angeles-klubbens.motto.

Derudover bliver der til en række særlige hilsner til forskellige nuværende og tidligere medarbejdere i FC København, som blandt andet er den nuværende Wolfsburg-sportsdirektør Peter Christiansen.

- Tak til PC. Tak, for at svare på mine hypotetiske, vilkårlige spørgsmål, på alle tider af døgnet, omkring ledelse, valg man træffer som klub/leder etc. Ydermere tak for at give mig en bedre forståelse af kronen, euroen og for mit vedkommende dollarens betydning, skriver Mikkel Dencher.

Forståelsen for dollaren kommer ham nu særligt til gode.

Mikkel Dencher har været en del af FC København siden 2016, hvor han først var på klubbens akademi, og efter 2018 har han været en del af førsteholdets scouting-afdeling, hvor han til slut havde ansvaret for Norden.