KØBENHAVN (TIPSBLADET): William Kvist har spillet over 300 kampe for FC København og var indtil sidste forår bestyrelsesmedlem i selskabet bag fodboldklubben.
I et stort interview med Tipsbladet bragt i flere dele de seneste dage har den tidligere topspiller rettet kritik mod klubbens ejere og især Erik Skjærbæk og Niels-Peter Korsgaard for at have forholdt sig for passivt, mens konkurrenter i Danmark og udlandet har investeret massivt i nye træningsanlæg, arenaer og et hav af specialister omkring førsteholdet og ungdomsafdelingerne.
Til april er der generalforsamling i Parken Sport&Entertainment, hvor Kvist håber på nye investeringer i den klub, han holder meget af.
Men Kvist frygter yderligere stilstand, og da Tipsbladet spørger ind til ejerforholdene og den interesse, der har været fra især udenlandske investorer, er den tidligere landsholdsspiller klar i mælet.
– Jeg synes ikke, at dele af ejerkredsen interesserer sig for at drive en fodboldklub, eller gør det med stor succes. Ja, de har dansk pas, og det lægger vi mærke til. Men jeg tror, FC København ville have godt af nyt blod og ny energi i ejerkredsen, der kunne drive en udvikling af klubben og løfte FC København til næste niveau, siger William Kvist til Tipsbladet.
Der behøver ikke at være tale om udenlandske ejere, understreger Kvist i interviewet.
Det afgørende er viljen til at drive fodboldklub, vinde mesterskaber og dominerer dansk fodbold.
Der har i flere år været gentagne rygter om, hvorvidt Parken skulle sælges.
Før Lars Seier Christensen kom ind som medejer, var amerikanske Wes Edens, medejer i Aston Villa, interesseret, og flere andre investorgrupper har ifølge Tipsbladets oplysninger overvejet, om FC København var en interessant investering.
De seneste års opsplitning i forskellige selskaber har heller ikke dæmpet rygterne om et Parken- eller et FCK-salg.
– Det ville være rigtig sundt for klubben at få nye ejere. Og hvad det så er for en profil, de skal have, det er en helt anden snak. Man kan se FC Midtjylland, der ser ud til at have fundet et rigtig godt match. Man kunne da godt ønske sig noget lignende. Og så kan man naturligvis også se skrækscenarier for sig, hvor der kommer nogen, der slet ikke forstår FCK, København eller Danmark.
– Men på et overordnet plan mener jeg, klubben ville have godt af nye ejere eller medejere, der driver en udvikling både når det kommer til topfodbold, stadiondrift og generel kommerciel nytænkning, og som er offensive og arbejder langsigtet. Det er for mig åbenlyst nødvendigt, når vi ser på Parkens tilstand, på træningsanlægget og på de udfordring FCK står overfor det kommende årti, siger William Kvist.
FC København, Parken Sport & Entertainment og Erik Skjærbæk har ikke ønsket at kommentere William Kvists kritik af ejerskabet.
Læs mere om, hvorfor store investeringer i FC København efter William Kvists mening er bydende nødvendige, i de andre dele af interviewet, som du finder links til herunder.
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
Vil være en af verdens største klubber om fem år
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Han erstatter Bo Henriksen
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr