Efter VB-nedrykning: Klar til at bygge anderledes

Vejle-cheftræner Ivan Prelec gør nu klar til at lave ændringer, som skal få dem tilbage på sporet efter nedrykningen.



Vejle kan nu begynde at indstille sig på en sæson i den næstbedste række, da de søndag tabte med 1-2 til FC Nordsjælland. Dermed er det 99,9 procent sikkert, at de rykker ned, og det kan være startskuddet på klare forandringer i klubben.

VB-træner Ivan Prelec gør i hvert fald klar til ændringer. Det fortæller han i et interview med Canal 9.

– Det, som jeg kan mærke fra omklædningsrummet, fra klubben og fansene, er, at vi kan bygge noget anderledes, og at vi er klar til det. Nogle gange skal man tage et skridt baglæns, hvis man vil lave store skridt fremad i fremtiden. Vi er klar til at gøre et stort arbejde, og skabe en situation for fremtiden, hvor der er meget mere glæde for alle, som går op i Vejle, siger Prelec.

Vejle-cheftræneren har da heller ingen planer om at skulle noget andet, nu da fremtiden ser sådan ud for klubben. Men det har hele tiden været planen for ham, oplyser han, ligesom han fortæller lidt mere om de planer, som han har for VB.

– Jeg sagde, da journalister spurgte mig om det, at at jeg er klar over det og accepterer det. Selv hvis vi ikke overlever, så vil vi bygge noget anderledes op for fremtiden, lyder det fra Ivan Prelec, som fortsætter:

– Så vi kom til det punkt, hvor vi kæmpede og havde en masse svære øjeblikke, men vi kom stadig i live til dagens kamp og havde muligheden for måske at overleve. I dag sluttede det, men det er helt sikkert, at jeg ikke var kommet her, hvis jeg ikke var klar til at gøre noget og bygge noget op på en bedre måde, end det er nu, siger Vejle-træneren.

Vejle-anfører Denis Kolinger var efter kampen mod FCN grædefærdig over deres nedrykning. Læs mere om hans syn på det her.







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

LIVE: FCK smider sejren



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCN taber i Europa-comeback

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

FC København – Lyngby BK

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Randers FC – Silkeborg IF

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner