Vejle kan nu begynde at indstille sig på en sæson i den næstbedste række, da de søndag tabte med 1-2 til FC Nordsjælland. Dermed er det 99,9 procent sikkert, at de rykker ned, og det kan være startskuddet på klare forandringer i klubben.
VB-træner Ivan Prelec gør i hvert fald klar til ændringer. Det fortæller han i et interview med Canal 9.
– Det, som jeg kan mærke fra omklædningsrummet, fra klubben og fansene, er, at vi kan bygge noget anderledes, og at vi er klar til det. Nogle gange skal man tage et skridt baglæns, hvis man vil lave store skridt fremad i fremtiden. Vi er klar til at gøre et stort arbejde, og skabe en situation for fremtiden, hvor der er meget mere glæde for alle, som går op i Vejle, siger Prelec.
Vejle-cheftræneren har da heller ingen planer om at skulle noget andet, nu da fremtiden ser sådan ud for klubben. Men det har hele tiden været planen for ham, oplyser han, ligesom han fortæller lidt mere om de planer, som han har for VB.
– Jeg sagde, da journalister spurgte mig om det, at at jeg er klar over det og accepterer det. Selv hvis vi ikke overlever, så vil vi bygge noget anderledes op for fremtiden, lyder det fra Ivan Prelec, som fortsætter:
– Så vi kom til det punkt, hvor vi kæmpede og havde en masse svære øjeblikke, men vi kom stadig i live til dagens kamp og havde muligheden for måske at overleve. I dag sluttede det, men det er helt sikkert, at jeg ikke var kommet her, hvis jeg ikke var klar til at gøre noget og bygge noget op på en bedre måde, end det er nu, siger Vejle-træneren.
Vejle-anfører Denis Kolinger var efter kampen mod FCN grædefærdig over deres nedrykning. Læs mere om hans syn på det her.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Marokko – Haiti
INTERVIEW
