Vejle kan nu begynde at indstille sig på en sæson i den næstbedste række, da de søndag tabte med 1-2 til FC Nordsjælland. Dermed er det 99,9 procent sikkert, at de rykker ned, og det kan være startskuddet på klare forandringer i klubben.
VB-træner Ivan Prelec gør i hvert fald klar til ændringer. Det fortæller han i et interview med Canal 9.
– Det, som jeg kan mærke fra omklædningsrummet, fra klubben og fansene, er, at vi kan bygge noget anderledes, og at vi er klar til det. Nogle gange skal man tage et skridt baglæns, hvis man vil lave store skridt fremad i fremtiden. Vi er klar til at gøre et stort arbejde, og skabe en situation for fremtiden, hvor der er meget mere glæde for alle, som går op i Vejle, siger Prelec.
Vejle-cheftræneren har da heller ingen planer om at skulle noget andet, nu da fremtiden ser sådan ud for klubben. Men det har hele tiden været planen for ham, oplyser han, ligesom han fortæller lidt mere om de planer, som han har for VB.
– Jeg sagde, da journalister spurgte mig om det, at at jeg er klar over det og accepterer det. Selv hvis vi ikke overlever, så vil vi bygge noget anderledes op for fremtiden, lyder det fra Ivan Prelec, som fortsætter:
– Så vi kom til det punkt, hvor vi kæmpede og havde en masse svære øjeblikke, men vi kom stadig i live til dagens kamp og havde muligheden for måske at overleve. I dag sluttede det, men det er helt sikkert, at jeg ikke var kommet her, hvis jeg ikke var klar til at gøre noget og bygge noget op på en bedre måde, end det er nu, siger Vejle-træneren.
Vejle-anfører Denis Kolinger var efter kampen mod FCN grædefærdig over deres nedrykning. Læs mere om hans syn på det her.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
