Vejle kan nu begynde at indstille sig på en sæson i den næstbedste række, da de søndag tabte med 1-2 til FC Nordsjælland. Dermed er det 99,9 procent sikkert, at de rykker ned, og det kan være startskuddet på klare forandringer i klubben.
VB-træner Ivan Prelec gør i hvert fald klar til ændringer. Det fortæller han i et interview med Canal 9.
– Det, som jeg kan mærke fra omklædningsrummet, fra klubben og fansene, er, at vi kan bygge noget anderledes, og at vi er klar til det. Nogle gange skal man tage et skridt baglæns, hvis man vil lave store skridt fremad i fremtiden. Vi er klar til at gøre et stort arbejde, og skabe en situation for fremtiden, hvor der er meget mere glæde for alle, som går op i Vejle, siger Prelec.
Vejle-cheftræneren har da heller ingen planer om at skulle noget andet, nu da fremtiden ser sådan ud for klubben. Men det har hele tiden været planen for ham, oplyser han, ligesom han fortæller lidt mere om de planer, som han har for VB.
– Jeg sagde, da journalister spurgte mig om det, at at jeg er klar over det og accepterer det. Selv hvis vi ikke overlever, så vil vi bygge noget anderledes op for fremtiden, lyder det fra Ivan Prelec, som fortsætter:
– Så vi kom til det punkt, hvor vi kæmpede og havde en masse svære øjeblikke, men vi kom stadig i live til dagens kamp og havde muligheden for måske at overleve. I dag sluttede det, men det er helt sikkert, at jeg ikke var kommet her, hvis jeg ikke var klar til at gøre noget og bygge noget op på en bedre måde, end det er nu, siger Vejle-træneren.
Vejle-anfører Denis Kolinger var efter kampen mod FCN grædefærdig over deres nedrykning. Læs mere om hans syn på det her.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Neymar er tilbage
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TRANSFER
