Vejle-profil grædefærdig efter nedrykning

Vejle-anfører Denis Kolinger var hårdt ramt på følelserne efter 1-2-nederlaget til FC Nordsjælland.



Det er endnu ikke forment på plads, men Vejle skal håbe på et kæmpe mirakel, hvis de skal blive oppe i Superligaen. Det er virkeligheden efter 1-2-nederlaget til FC Nordsjælland søndag eftermiddag.

Det var noget, som virkelig havde ramt VB-anfører Denis Kolinger, som havde meget våde øjne efter kampen. Det var også noget, som han først måtte beklage, da han blev interviewet af Canal 9 umiddelbart efter opgørets slutfløjt.

– Undskyld for mine følelser, fordi jeg er meget stolt af holdet. Vi har haft en hård sæson. Vi startede dårligt, men kom til at spille bedre. Men måske var det for sent. Nogle gange er det bare fodbold. Vi skal holde hovederne oppe, siger han og fortsætter:

– Hvad nu? Jeg ved det ikke. Endnu engang. Jeg er stolt af det her hold. Det er et stærkt hold og en god klub, og jeg er sikker på, at holdet rykker op i Superligaen igen i næste sæson, lyder det fra Denis Kolinger.

Han kan da også se tilbage på kampe på det seneste mod Viborg, hvor de to gange indkassede udligninger i overtiden. Fire point, som bestemt havde været afgørende.

– Nogle gange har vi smidt point i de sidste minutter, men som jeg har sagt, så er det her fodbold. Og i dag gav holdet alt, hvad de kunne, og så skal vi op med hovederne og spille den sidste kamp med 100 procent. Og så må vi se på næste sæson, fortæller Kolinger, som endnu engang understreger, at han tror meget på holdet.

Hos Vejle var det lidt længere fremme på banen end VB-forsvarerens plads, at den bedste spiller skulle findes for dem mod FCN. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Jagter dansk erstatning

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Portugal – Spanien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Dansker på blokken i ny storklub

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner