Vejle-profil grædefærdig efter nedrykning

Vejle-anfører Denis Kolinger var hårdt ramt på følelserne efter 1-2-nederlaget til FC Nordsjælland.



Det er endnu ikke forment på plads, men Vejle skal håbe på et kæmpe mirakel, hvis de skal blive oppe i Superligaen. Det er virkeligheden efter 1-2-nederlaget til FC Nordsjælland søndag eftermiddag.

Det var noget, som virkelig havde ramt VB-anfører Denis Kolinger, som havde meget våde øjne efter kampen. Det var også noget, som han først måtte beklage, da han blev interviewet af Canal 9 umiddelbart efter opgørets slutfløjt.

– Undskyld for mine følelser, fordi jeg er meget stolt af holdet. Vi har haft en hård sæson. Vi startede dårligt, men kom til at spille bedre. Men måske var det for sent. Nogle gange er det bare fodbold. Vi skal holde hovederne oppe, siger han og fortsætter:

– Hvad nu? Jeg ved det ikke. Endnu engang. Jeg er stolt af det her hold. Det er et stærkt hold og en god klub, og jeg er sikker på, at holdet rykker op i Superligaen igen i næste sæson, lyder det fra Denis Kolinger.

Han kan da også se tilbage på kampe på det seneste mod Viborg, hvor de to gange indkassede udligninger i overtiden. Fire point, som bestemt havde været afgørende.

– Nogle gange har vi smidt point i de sidste minutter, men som jeg har sagt, så er det her fodbold. Og i dag gav holdet alt, hvad de kunne, og så skal vi op med hovederne og spille den sidste kamp med 100 procent. Og så må vi se på næste sæson, fortæller Kolinger, som endnu engang understreger, at han tror meget på holdet.

Hos Vejle var det lidt længere fremme på banen end VB-forsvarerens plads, at den bedste spiller skulle findes for dem mod FCN. Læs mere om det her.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Messi-statue fjernes

Crystal Palace vinder Conference League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her lander Superliga-kampprogrammet

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Storkamp af Patrick Dorgu

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark