Efterlod Klaiber i chok: Han er en top-top spiller

Sean Klaiber tid som holdkammerat med Dusan Tadic er noget, som har sat et dybt aftryk på Brøndby-stjernen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Ryan Gravenberch, Daley Blind, Lisandro Martinez, Davy Klaassen, Nicolas Tagliafico, Dusan Tadic, Antony, Klaas-Jan Huntelaar. 

Der var ikke noget at sige til, at et Ajax-hold bestående af de spillere blæste ADO Den Haag ud af banen med en 2-4-sejr tilbage i december 2020. Sean Klaiber var også en del af det hold og lagde sågar op til Dusan Tadic' føringsmål efter 20 minutter. 

Tadic er den mest professionelle spiller, jeg nogensinde har mødt. Hans krop er så skarp, og han er så stærk.

Sean Klaiber
Brøndby IF

Netop tiden i Ajax har fyldt Sean Klaiber med minder. Minder om klasse. Det erikke for sjov, at flere af ovenstående spillere enten er røget til større klubber eller har haft større klubber på bagen. En af de spillere, som virkelig skiller sig ud, er Dusan Tadic, som i Ajax nåede imponerende 105 mål og 112 oplæg i 241 kampe. 

– De var så professionelle. Tadic er den mest professionelle spiller, jeg nogensinde har mødt. Hans krop er så skarp, og han er så stærk. Måden han arbejder med sin krop… Han er altid i styrketræningslokalet, hvor han arbejder. Han har en timer, og så arbejder han med stræk. Han er så dedikeret til spillet. Han er en af de bedste anførere, jeg har haft i karrieren, fortæller Klaiber med forbløffelse i stemmen til Tipsbladet og slår fast:

– Han er en top-top spiller. Det er helt utroligt, så god han er.

244509
Sean Klaiber har kun ros til overs for Dusan Tadic. 

Foto: Alamy

Bruddet med Ajax
Tipsbladet har sat sig sammen med Sean Klaiber på Brøndby Stadion, som er hans hjemmebane for nu. Det er noget tid siden, at han tørnede ud for Ajax, og det var en lidt speciel tid for ham. Efter adskillige år i FC Utrecht tog han skridtet til Hollands top, da han i 2021 skiftede til storklubben, der havde førnævnte profiler på holdkortet samt en glohed Erik ten Hag, der styrede mod trænertoppen, i spidsen for det hele. 

Men tiden i Ajax var ikke én stor succeshistorie. Klaiber var inde og ude af holdet i perioder i første sæson, og i pre season i 2021 gik det så galt. Klaiber blev korsbåndsskadet på en træningslejr i Østrig, hvilket holdt ham ude af hele 2021/2022-sæsonen. I sommeren 2022 var Erik ten Hag skiftet ud med Alfred Schreuder,der ikke så Klaibers vej. Han skiftede tilbage til Utrecht på en fri transfer – selv om kontrakten med Ajax løb til sommeren 2023.

– Jeg havde en udmærket pre season, men til sidst kom han (Schreuder, red.) hen til mig og sagde: Sean, jeg har taget mit valg, og jeg vælger Defyne Rensch over dig. Jeg sagde, at jeg havde en god alder, og at jeg sagtens kan spille, men at jeg nok bør kigge efter en ny klub, hvis det er hans beslutning. Han sagde, at han ønskede mig det bedste, og at jeg bare skulle lede efter en ny klub. De ville hjælpe mig, og det var flot af ham. Han var ligefrem og ærlig. Ajax hjalp mig, siger Klaiber med et smil på læben og fortsætter:

– Utrecht ville have mig, og det var en god beslutning for mig. Det var tæt på mit hjem, jeg kunne spille en masse kampe og vise mig frem igen. Intentionen var ikke at forlade Utrecht så hurtigt, men så kom Brøndby med et godt tilbud, og de viste, at de ville have mig. Så det var nemt for mig.

Et smukt menneske
Én spiller fra Klaibers tidligere klubber har dog en helt særlig plads i hans hjerte, nemlig Sebastien Haller, som Klaiber både spillede sammen med i FC Utrecht og AFC Ajax. De to er tætte udenfor banen, og derfor gjorde det rigtig ondt på Sean Klaiber, da Sebastien Haller blev ramt af testikelkræft i 2022 – en sygdom han heldigvis er fuldstændig ovre nu.

– Vi blev venner, da vi var unge i Utrecht, indleder Klaiber, da snakken falder på Haller, inden han fortsætter med en alvorlig stemme:

– Jeg besøgte ham i hans hjem i Holland, da han havde cancer. Jeg ville ønske, at jeg havde besøgt ham oftere. Men du har travlt med dine egne ting og dine børn, og det ved han også. Jeg håber, at vi kan se hinanden mere i fremtiden.

– "Seb" er en af de smukkeste personer, jeg har mødt i min fodboldkarriere. Jeg har kendt ham længe nu, og han er stadig så ydmyg. Det forventer jeg også, at han er. For vi er ydmyge mennesker. Men han er så kærlig og så stærk, lyder den hjertevarme beskrivelse fra en ven til en anden. 

244509
Sebastien Haller og Sean Klaiber er gode venner udenfor banen, både fra tiden i FC Utrecht og AFC Ajax.

Foto: Alamy

Klaiber følger stadig med. Faktisk følger han med i samtlige af Hallers kampe, og derfor bringer det også et smil frem på hans læber, at Haller – igen – kom på måltavlen i en stor kamp, da han i tirsdags scorede for Borussia Dortmund, der spillede sig i Champions League-semifinalen efter en sejr over Atletico Madrid.





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Teemu Pukki dominerer



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Ikke sket i 8 år

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Prøvede at lokke Eriksen

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Hylder dansk debutant

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Mourinho meldes tæt på storklub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– En stor beslutning

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Holdt på stor hemmelighed

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’