Efterlyser anfører-mål: Skal have direkte ordre

Magnus Kofod Andersen skal blive bedre til at gå med frem, hvor han kan score mål. Men han er så pligtopfyldende, at træneren er nødt til at give ham direkte besked.



I seneste runde scorede Magnus Kofod Andersen sit andet sæsonmål. Dermed er dette allerede hans bedste sæson, hvad mål angår, men hans træner vil have ham til at gå endnu mere med frem, siger han til sn.dk.

Problemet er, at når FC Nordsjælland-anføreren får en opgave defensivt, så viger han ikke fra den. Og så kan det jo være svært samtidig at gå med frem og komme til chancer.

Men i seneste runde mod Randers FC blev han løst fra nogle af sine pligter, og det gav pote: Kofod Andersen scorede FCN’s mål i 1-1-kampen.

– Han er den pligtopfyldende type, og der skal vi nogle gange sige til ham, hvad han skal gøre, frem for at han selv skal vælge. For så tvinger vi ham til det, siger FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen til sn.dk.

– Vi vil gerne have spillere, der tager beslutningerne selv, men han er meget pligtopfyldende og samvittighedsfuld, og den type skal skubbes lidt mere eller have en direkte ordre i stedet for.

21-årige Magnus Kofod Andersen er i gang med sine fjerde sæson som Superliga-spiller. Før det havde han blot scoret et enkelt ligamål og et enkelt i Europa League-kvalifikationen i hele karrieren.

Han siger dog, at målet er fem-seks hver sæson. Førstkommende mulighed for at score nummer tre er søndag eftermiddag, når AaB gæster Farum.

Læs mere om det opgør her.






Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor melding om Andreas Christensens fremtid



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby fyrer Steve Cooper

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Liverpool – Brentford

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby