Efterlyser anfører-mål: Skal have direkte ordre

Magnus Kofod Andersen skal blive bedre til at gå med frem, hvor han kan score mål. Men han er så pligtopfyldende, at træneren er nødt til at give ham direkte besked.



I seneste runde scorede Magnus Kofod Andersen sit andet sæsonmål. Dermed er dette allerede hans bedste sæson, hvad mål angår, men hans træner vil have ham til at gå endnu mere med frem, siger han til sn.dk.

Problemet er, at når FC Nordsjælland-anføreren får en opgave defensivt, så viger han ikke fra den. Og så kan det jo være svært samtidig at gå med frem og komme til chancer.

Men i seneste runde mod Randers FC blev han løst fra nogle af sine pligter, og det gav pote: Kofod Andersen scorede FCN’s mål i 1-1-kampen.

– Han er den pligtopfyldende type, og der skal vi nogle gange sige til ham, hvad han skal gøre, frem for at han selv skal vælge. For så tvinger vi ham til det, siger FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen til sn.dk.

– Vi vil gerne have spillere, der tager beslutningerne selv, men han er meget pligtopfyldende og samvittighedsfuld, og den type skal skubbes lidt mere eller have en direkte ordre i stedet for.

21-årige Magnus Kofod Andersen er i gang med sine fjerde sæson som Superliga-spiller. Før det havde han blot scoret et enkelt ligamål og et enkelt i Europa League-kvalifikationen i hele karrieren.

Han siger dog, at målet er fem-seks hver sæson. Førstkommende mulighed for at score nummer tre er søndag eftermiddag, når AaB gæster Farum.

Læs mere om det opgør her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Her kan du se de danske hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Slipper for stjerne

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

FCK-stjerne klar til Europa-brag

OB henter forsvarstalent i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

‘De har haft det værste transfervindue’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Randers FC – Silkeborg IF

Her er VM-turneringens hold

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold