Efterlyser anfører-mål: Skal have direkte ordre

Magnus Kofod Andersen skal blive bedre til at gå med frem, hvor han kan score mål. Men han er så pligtopfyldende, at træneren er nødt til at give ham direkte besked.



I seneste runde scorede Magnus Kofod Andersen sit andet sæsonmål. Dermed er dette allerede hans bedste sæson, hvad mål angår, men hans træner vil have ham til at gå endnu mere med frem, siger han til sn.dk.

Problemet er, at når FC Nordsjælland-anføreren får en opgave defensivt, så viger han ikke fra den. Og så kan det jo være svært samtidig at gå med frem og komme til chancer.

Men i seneste runde mod Randers FC blev han løst fra nogle af sine pligter, og det gav pote: Kofod Andersen scorede FCN’s mål i 1-1-kampen.

– Han er den pligtopfyldende type, og der skal vi nogle gange sige til ham, hvad han skal gøre, frem for at han selv skal vælge. For så tvinger vi ham til det, siger FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen til sn.dk.

– Vi vil gerne have spillere, der tager beslutningerne selv, men han er meget pligtopfyldende og samvittighedsfuld, og den type skal skubbes lidt mere eller have en direkte ordre i stedet for.

21-årige Magnus Kofod Andersen er i gang med sine fjerde sæson som Superliga-spiller. Før det havde han blot scoret et enkelt ligamål og et enkelt i Europa League-kvalifikationen i hele karrieren.

Han siger dog, at målet er fem-seks hver sæson. Førstkommende mulighed for at score nummer tre er søndag eftermiddag, når AaB gæster Farum.

Læs mere om det opgør her.






Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

England – DR Congo

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Frankrig – Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Kryptisk transfermelding

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er 16.-delsfinalerne til VM

USA – Bosnien-Hercegovina