Efterlyser FCM-offer: Har oprettet pengeindsamling

Óðinn Skov har sat en pengeindsamling i søen til gavn for den FC Midtjylland-fan, der fik frarøvet sine ejendele efter mødet med FCK. Tipsbladet har talt med manden bag initiativet.



– Vi bærer vores fodboldtrøjer med stolthed.

Sådan sagde FCK-fan Óðinn Skov til Tipsbladet. Men det er desværre ikke altid, at man kan få lov til at bære sit holds farver i ro og fred.

Det var der i hvert fald en FC Midtjylland-fan, der ikke kunne, da hans hold slog FC København med 2-0 i Parken lørdag eftermiddag. Den stakkels fan fik efter opgøret frarøvet både sin jakke og sit fanhalstørklæde. 

Det har nu fået Óðinn Skov til at starte en indsamling, der har til hensigt at samle penge ind til manden, der noget ufrivilligt fik sig en ubehagelig overraskelse efter kampen mod FC København. Tipsbladet har talt med manden bag det gode initiativ. 

– Jeg har prøvet at sætte mig ind i, hvordan det må være at være den person. Det er jo dybt personlighedskrænkende. Jeg kunne godt tænke mig at udstråle, at de fleste af os er fredelige mennesker, der godt kan gå til fodbold sammen uanset tilhørsforhold. 

Derfor tog Óðinn kontakt til sin veninde, der gav ham adgang til en lukket FC Midtjylland-fangruppe på Facebook, hvor han kunne efterlyse den uheldige fodboldfan. Et opslag, der er blevet mødt med masser af kærlighed fra andre fans.

Så meget kærlighed, at manden bag opslaget nærmest ikke kan følge med længere. 

– Det har været fuldstændig overvældende at læse folks kommentarer. Jeg havde på fornemmelsen, at folk ville blive glade, men til sidst stoppede jeg helt med at svare på dem, fordi der kom så mange.

Desværre er det endnu ikke lykkes, at finde frem til den uheldige mand, der ufrivilligt fik frarøvet sine ting efter kampen. Men hvis han skulle dukke op, så står Óðinn klar med åbne arme til at kompensere for ulejligheden. 

– Han skal have sine ting tilbage. Eller i hvert fald en kompensation for det. Jeg har taget fat i boderne i FC København for at høre, om vi kunne stable et gavekort på benene til næste gang han besøger os i Parken, så han kan få en kuffert med øl og valgfri mad og drikke. 

Inspirationen til ideen har Óðinn ironisk nok fundet i "fjendens lejr". 

– Jeg fik inspiration til det, da en ung FCK-fan fik frarøvet sin fodboldtrøje på vej hjem fra en kamp mod Brøndby. Der havde Brøndbys fanklub stablet en indsamling på benene. Det har jeg ladet mig inspirere af.

Indtil videre er der dog ikke samlet en eneste krone ind. Men det er der en ganske naturlig forklaring på. 

– Jeg har oprettet en boks på Mobilepay, men jeg har ikke fundet vedkommende endnu, så jeg har ikke delt adgang til boksen.

Hvis det lykkes Odin, at finde den uheldige FC Midtjylland-fan, står der i hvert fald hundredevis af mennesker, der har givet udtryk for deres support, klar til at donere til det gode formål. 





Tidl. Superliga-flop stråler: Bejlerne står i kø



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge



Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle



‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen


" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte



Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid