ÅRHUS (Tipsbladet): AGF-spillerne har haft løbetræning ude på bakkerne ved Moesgård i dagene forinden og døjer med de ømme ben, der er obligatoriske i begyndelsen af en sæsonoptakt.
Jo bedre, træningen forløber for de enkelte spillere, jo bedre kan de også holde til strabadserne i selve sæsonen, hvor kampprogrammet, slagene på banen og den taktiske træning ofte betyder, at der ikke er tid til nær de samme fysiske øvelser.
Det er Gift Links’ sjette vinteropstart i AGF, og efter at have været hjemme på sommerferie i dagene omkring nytår med familien i Sydafrika, hvor man besøgte millionbyen Cape Town, og selv om sydafrikaneren måske ikke ligefrem elsker kulden og de hårde træningspas, sætter han pris på dem.
– Det har været hårdt, men det også hele formålet med preseason. Når man i situationen mærker smerten, og man synes, det er svært, ved man også, der venter den her gode følelse, når træningen er ovre. Derfor har jeg det fint med det. Jeg mærker smerten, men det føles også fedt bagefter, siger Gift Links til Tipsbladet.
– Det vigtigste for mig er at arbejde så meget som muligt i optakten, så kan jeg holde mig fit og undgå skader. Det er vigtigt for mig, at jeg kan komme tilbage og gøre det, jeg har gjort i de foregående måneder.
Mødte CV dagen før
Kort efter Links var landet i Danmark og kommet hjem til Århus, havde klubben store nyheder.
Spillerne i klubben virker ikke til at have set skiftet komme, hvor Carsten V. Jensen blev fodbolddirektør, og det tog i hvert fald Gift Links på sengen.

Gift Links og Carsten V. Jensen (til højre) mødtes kort tirsdag i sidste uge, hvor den nye fodbolddirektør var til pressemøde på træningsanlægget på Fredensvang med formand Lars Fournais og CEO Jacob Nielsen.
– Vi fik det at vide lige før, det blev offentliggjort. Jeg har lidt svært ved præcist at sætte ord og kontekst på det. Jeg var hjemme og slappede af, og så så jeg beskeden, og det var sådan, ‘wow’. Det var sådan, det føltes, siger Gift Links.
– Jeg mødte ham (‘CV’) dagen før, vi havde første træningspas (AGF trænede første gang onsdag 8. januar), fordi jeg kom ind for at træne lidt i vores træningscenter og få løbet lidt, før vi startede. Jeg mødte ham og sagde goddag. Jeg har jo kun været i AGF her i Danmark, men det er selvfølgelig en, jeg havde hørt om, siger Gift Links, der tager det ganske afslappet, at den ny chef kommer fra et Brøndby, AGF har haft en lang række drabelige dueller med i Links’ tid i klubben.
Cheftræner Uwe Rösler og CV kender hinanden fra tidligere – læs mere om det her
– Jeg vil sige det sådan, at for mig at se er vi alle sammen rivaler i Superligaen, siger Gift Links, der ser frem til samarbejdet og i samme åndedrag takker den afgående sportschef Stig Inge Bjørnebye.
– Jeg har arbejdet med Stig Inge det meste af min tid i Danmark, og han er en fremragende mand og et fantastisk menneske. Jeg vil meget gerne ønske ham al mulig held og lykke, for han gjorde det virkelig godt her.
– Nu har vi så en ny sportsdirektør, og ham glæder jeg mig til at arbejde sammen med. Vi ved, at folk kommer og går i fodbold, men det er vigtigt for at sige tak til Stig Inge, for han gjorde det rigtig godt. Jeg var også virkelig glad for ham på et menneskeligt niveau, og nu ser jeg meget frem til at arbejde sammen med ‘CV’, siger Gift Links.
Ro på
Tipsbladet kunne i weekenden fortælle, at flere klubber i udlandet holder godt øje med Gift Links med nysgerrige øjne fra blandt andet England og USA.
Det er ikke specielt overraskende og på de store linjer heller ikke nyt efter et par særdeles gode år i Århus, hvor Gift Links er en favorit på såvel trænerkontoret og i truppen som blandt fansene.
Læs Tipsbladets portræt af Links her
Og de fans kunne givetvis få et endnu bedre 2025, hvis den ny fodbolddirektør fik overtalt Gift Links til en forlængelse af den kontrakt, der lige nu står til at udløbe 30. juni 2026.
Men at der er en ny boss på kontoret får ikke umiddelbart Gift Links til at kommende bragende med krav om afklaring af fremtiden.
– Jeg kan bare sige, at jeg har 18 måneder, så der er ikke noget, der haster på nogen måde. Og alle ved jo, at jeg er glad for at være her. Det kommer vi bare til at tage dag for dag. Der er ingen grund til hastværk. Jeg er glad, og 18 måneder, det er ærlig talt lang tid. Det er jo ikke som om, der er fire måneder til eller noget. Jeg er glad og afslappet omkring det, siger Gift Links, der er klar på strabadserne og et 2025, hvor Superligaen igen tegner til at være tæt i toppen.
– Jeg føler mig rigtig godt tilpas, kroppen har det godt, og det er så vigtigt. Nu skal vi bare knokle igennem i opstarten, så vi er helt klar.
Gift Links er oppe på 158 betydende kampe for AGF i Superligaen, pokalturneringen og Europa.
Kantspilleren har optrådt fem gange på Sydafrikas landshold men ikke været blandt den nuværende landstræner Hugo Broos’ foretrukne med kun en enkelt Links-landskamp i efteråret 2021, siden belgieren overtog trænerjobbet i maj det år.
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER