Eftertragtet AGF-profil: Ingen grund til hastværk

Gift Links om CV, smerten i sæsonoptakten og fremtiden, som AGF-fans med garanti håber fortsat ligger i Århus.



ÅRHUS (Tipsbladet): AGF-spillerne har haft løbetræning ude på bakkerne ved Moesgård i dagene forinden og døjer med de ømme ben, der er obligatoriske i begyndelsen af en sæsonoptakt.

Jo bedre, træningen forløber for de enkelte spillere, jo bedre kan de også holde til strabadserne i selve sæsonen, hvor kampprogrammet, slagene på banen og den taktiske træning ofte betyder, at der ikke er tid til nær de samme fysiske øvelser.

Det er Gift Links’ sjette vinteropstart i AGF, og efter at have været hjemme på sommerferie i dagene omkring nytår med familien i Sydafrika, hvor man besøgte millionbyen Cape Town, og selv om sydafrikaneren måske ikke ligefrem elsker kulden og de hårde træningspas, sætter han pris på dem.

– Det har været hårdt, men det også hele formålet med preseason. Når man i situationen mærker smerten, og man synes, det er svært, ved man også, der venter den her gode følelse, når træningen er ovre. Derfor har jeg det fint med det. Jeg mærker smerten, men det føles også fedt bagefter, siger Gift Links til Tipsbladet.

– Det vigtigste for mig er at arbejde så meget som muligt i optakten, så kan jeg holde mig fit og undgå skader. Det er vigtigt for mig, at jeg kan komme tilbage og gøre det, jeg har gjort i de foregående måneder.

Mødte CV dagen før
Kort efter Links var landet i Danmark og kommet hjem til Århus, havde klubben store nyheder.

Spillerne i klubben virker ikke til at have set skiftet komme, hvor Carsten V. Jensen blev fodbolddirektør, og det tog i hvert fald Gift Links på sengen.

Gift Links og Carsten V. Jensen (til højre) mødtes kort tirsdag i sidste uge, hvor den nye fodbolddirektør var til pressemøde på træningsanlægget på Fredensvang med formand Lars Fournais og CEO Jacob Nielsen.

– Vi fik det at vide lige før, det blev offentliggjort. Jeg har lidt svært ved præcist at sætte ord og kontekst på det. Jeg var hjemme og slappede af, og så så jeg beskeden, og det var sådan, ‘wow’. Det var sådan, det føltes, siger Gift Links.

– Jeg mødte ham (‘CV’) dagen før, vi havde første træningspas (AGF trænede første gang onsdag 8. januar), fordi jeg kom ind for at træne lidt i vores træningscenter og få løbet lidt, før vi startede. Jeg mødte ham og sagde goddag. Jeg har jo kun været i AGF her i Danmark, men det er selvfølgelig en, jeg havde hørt om, siger Gift Links, der tager det ganske afslappet, at den ny chef kommer fra et Brøndby, AGF har haft en lang række drabelige dueller med i Links’ tid i klubben.

Cheftræner Uwe Rösler og CV kender hinanden fra tidligere – læs mere om det her

– Jeg vil sige det sådan, at for mig at se er vi alle sammen rivaler i Superligaen, siger Gift Links, der ser frem til samarbejdet og i samme åndedrag takker den afgående sportschef Stig Inge Bjørnebye.

– Jeg har arbejdet med Stig Inge det meste af min tid i Danmark, og han er en fremragende mand og et fantastisk menneske. Jeg vil meget gerne ønske ham al mulig held og lykke, for han gjorde det virkelig godt her.

– Nu har vi så en ny sportsdirektør, og ham glæder jeg mig til at arbejde sammen med. Vi ved, at folk kommer og går i fodbold, men det er vigtigt for at sige tak til Stig Inge, for han gjorde det rigtig godt. Jeg var også virkelig glad for ham på et menneskeligt niveau, og nu ser jeg meget frem til at arbejde sammen med ‘CV’, siger Gift Links.

Ro på
Tipsbladet kunne i weekenden fortælle, at flere klubber i udlandet holder godt øje med Gift Links med nysgerrige øjne fra blandt andet England og USA.

Det er ikke specielt overraskende og på de store linjer heller ikke nyt efter et par særdeles gode år i Århus, hvor Gift Links er en favorit på såvel trænerkontoret og i truppen som blandt fansene.

Læs Tipsbladets portræt af Links her

Og de fans kunne givetvis få et endnu bedre 2025, hvis den ny fodbolddirektør fik overtalt Gift Links til en forlængelse af den kontrakt, der lige nu står til at udløbe 30. juni 2026.

Men at der er en ny boss på kontoret får ikke umiddelbart Gift Links til at kommende bragende med krav om afklaring af fremtiden.

– Jeg kan bare sige, at jeg har 18 måneder, så der er ikke noget, der haster på nogen måde. Og alle ved jo, at jeg er glad for at være her. Det kommer vi bare til at tage dag for dag. Der er ingen grund til hastværk. Jeg er glad, og 18 måneder, det er ærlig talt lang tid. Det er jo ikke som om, der er fire måneder til eller noget. Jeg er glad og afslappet omkring det, siger Gift Links, der er klar på strabadserne og et 2025, hvor Superligaen igen tegner til at være tæt i toppen.

– Jeg føler mig rigtig godt tilpas, kroppen har det godt, og det er så vigtigt. Nu skal vi bare knokle igennem i opstarten, så vi er helt klar.

Gift Links er oppe på 158 betydende kampe for AGF i Superligaen, pokalturneringen og Europa.

Kantspilleren har optrådt fem gange på Sydafrikas landshold men ikke været blandt den nuværende landstræner Hugo Broos’ foretrukne med kun en enkelt Links-landskamp i efteråret 2021, siden belgieren overtog trænerjobbet i maj det år.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

FCK bød på landsholdsmålmand

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det er han ekstremt god til

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

‘Hvem fanden ringer man til?’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller