Man fristes til at sige, at skindet bedrager.
Spotter man vævre Gift Links en vilkårlig tirsdag i Aarhus’ gader, er ens første tanke nok ikke, at han er en kæmpe i Superligaen.
Det er om ikke andet, hvad han er, når han om søndagen træder ind på fodboldbanerne i Danmarks bedste række. I årets løb har sydafrikaneren været stensikker mand på wingbacken og en af de absolut vigtigste spillere for Uwe Röslers mandskab.
Et bevis på de gode præstationer er, at tre trænere gav point til Gift Links i Tipsbladets traditionsrige kåring af Efterårets Profil tidligere på efteråret.
Her tegner Tipsbladet et portræt af den dygtige wingback via samtaler med folk, der kender og har fulgt hans vej.
Vejen til toppen har nemlig været lang for AGF-stjernen. Også lidt længere end man i første omgang forventede. Det fortæller Peter Christiansen, der som AGF-boss hentede Gift Links til klubben i sommeren 2020.
– Tilløbet har været lidt længere, end vi troede dengang. Vi hentede ham på potentialet, og fordi det var et marked, jeg fulgte rigtig meget med i på et tidspunkt. Han var også et eksempel på en transfer, hvor vi brugte flere penge, end vi havde gjort i lang tid i Aarhus, og derfor fulgte der også forventninger med – ikke mindst internt.
– Jeg kan da huske, at der var lidt intern kritik over, hvorfor han ikke spillede mere, siger “PC” til Tipsbladet.
– Jeg synes, det tog for lang tid. Det vil jeg godt indrømme. Men nu er han jo en frygtet modstander for alle i Superligaen.
Også Jonas Roulund, der er AGF-fan og dækker klubben for fanmediet ksdh.dk, nåede at tvivle på sydafrikanerens evner.
– Der var helt klart en start, hvor man sad med en følelse af, at det kunne blive en lottokupon, der endte som en nitte og bare skulle ud af bagdøren på et tidspunkt
– Han indfriede slet ikke forventningerne fra start. Jeg tror, at der var mange, der var klar til at sende ham videre, før han fik gennembruddet på wingbacken, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Velkommen til Superligaen’
Så er vi også tilbage ved det, der var Gift Links velsagtens store forhindring i sin første tid i Danmark og endda før: Hans størrelse – eller mangel på samme.
– Hans størrelse, eller i det mindste træneres besættelse af store spillere, var helt klart altid afskrækkende her i Sydafrika, siger journalist Rob Delport fra iDiski Times.
– Da han kom, lignede han en, der knap nok var færdig med at spille ynglingefodbold, siger Jonas Roulund og tilføjer:
– Jeg snakkede med ham på et tidspunkt, og der nævnte han selv, at hans første kamp var mod AaB, hvor han stod over for Jores Okore, der bare smadrede ham fuldstændig i den første duel. Han fløj bare væk. Velkommen til Superligaen, sad man bare og tænkte oppe på lægterne.
De første tre sæsoner i Aarhus var heller ikke noget at råbe hurra for for sydafrikaneren, der dengang var udpræget kantspiller. Fem mål og fem assister på tre sæsoner var det blevet til.
Men med hårdt arbejde og erfaring har han lært at håndtere Superligaens fysik – og så har Uwe Röslers ankomst i Aarhus også været afgørende.
‘Han ville f*cking ikke spille til venstre’
Uwe Rösler overtog i sommeren 2022 fra David Nielsen, og han skiftede formation, så AGF skulle spille med wingbacks og ikke kantspillere. Hvor skulle Gift Links lige passe ind der? Jo, tyskeren havde en idé om, at han trods sin lille statur kunne stå en god venstre wingback.
– Det arbejde, Uwe Rösler har lavet med ham, er ganske enkelt fremragende, siger “PC” og tilføjer:
– Han har virkelig fået en god spiller ud af det potentiale, som jeg så i sin tid. Jeg kan virkelig ikke rose Uwe Rösler nok. Når en spiller skal integreres, er det jo ikke kun spillerens ansvar, det er også trænerens, og Rösler har virkelig gjort det fantastisk.
– Den rolle, han har fået i AGF’s system, hvor han kan bruge sin energi, sin motor, sin fart og sin aggressivitet på bedste vis, er virkelig godt set. Han passer perfekt ind, og jeg er sikker på, at han er en spiller, som alle i Superligaen hader at spille over for. Det er bare en hård dag på jobbet at spille over for Gift Links.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Uwe Röslers arbejde med at omskole Gift Links til venstre wingback var imidlertid ikke nogen nem opgave.
– I starten skulle jeg overbevise ham om at spille til venstre, fordi han ville f*cking ikke spille til venstre. Hvor lang tid brugte jeg ikke lige at overbevise ham? Da jeg kom hertil, spillede jeg ham til venstre.
– I den første træningskamp mod AaB lagde han op til to mål af ‘Paddy’ på indlæg. Bagefter var han sådan ‘nej nej, der vil jeg ikke spille – jeg er højre wing.’ Så sagde jeg, ‘Gifty, vi har ikke en højre wing.’ ‘Nej nej, jeg er højre wing’, svarede Gift bare. Jeg forklarede ham, at vi ikke spiller 4-3-3 og at han ikke skal ind i banen. Men han holdt fast i, at han bare skulle spille højre wing, fortæller Uwe Rösler, da Tipsbladet torsdag spørger ind til sydafrikaneren.
På et tidspunkt købte Gift Links dog ind på idéen.
– Nu har han fuldstændig tillid til rollen. Og det er godt for mig, at jeg kan bruge ham både som højre og venstre wingback, siger en tydeligt glad AGF-træner.
Salg eller klublegende?
Stort set alle dem, Tipsbladet taler med, fremhæver Gift Links som noget nær jordens mest ydmyge og flinke fyr og en mand, der virkelig har fået Aarhus ind under huden.
Men med store præstationer følger der i fodboldverdenen altid interessen og snakken om “det næste skridt” og “det næste store skifte”. I øjeblikket er den 26-årige sydafrikaner derfor også et af ligaens hotteste salgsemner.
– Når man er (en profil i Superligaen), og man er det over tid, er det sjældent, at der ikke opstår muligheder. Men jeg ved ikke, om han nødvendigvis skal videre. AGF passer bare rigtig godt til ham, og måske skal han bare blive og udvikle sig til en klublegende over tid, siger “PC”.
AGF-fan Jonas Roulund håber, at Peter Christiansens forslag kan blive til virkelighed.
– Det drømmer man jo lidt, siger han og tilføjer:
– På den anden side kender man også fodboldens mekanismer, så han kommer helt sikkert videre. Det vil han også selv, selvom han elsker Aarhus. Jeg tror sagtens, at han så kunne komme tilbage til Aarhus en dag, særligt på grund af kæresten (som spiller basketball i Åbyhøj, red.).
– Han har en helt oprigtig kærlighed til Aarhus, men der er også bare en fodboldkarriere, hvor man har et begrænset antal år til at udleve drømmen, så alle vil også have forståelse for, hvis han tager til en større liga.
På søndag spiller Gift Links og AGF den sidste kamp i 2024, som velsagtens har været det mest succesfulde år i hans karriere. Bagefter venter et transfervindue – og så må tiden vise, om AGF kan holde på ‘Gifty’.
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER