Zamalek-legende: Ashour bad os om at købe ham igen

Emam Ashour har desuden fortalt, at han har bud fra flere klubber.



Rygterne om FC Midtjyllands Emam Ashour løber for tiden stærkt, og meldingerne om at han er på vej væk fra klubben er bestemt til at bemærke. Nu har den egyptiske spiller tilsyneladende meddelt den egyptiske landsholdslegende Ahmed Hossam Mido, der tidligere har siddet i det tekniske udvalg i Zamalek, at han vil tilbage til klubben.

Det fortæller Mido på sin Instagram til sine 1,5 millioner følgere. 

Her kommer han i en længere video ind på, at det var spillerens svigerfar, som havde kontaktet ham og fortalt, at Ashour ville tilbage til Zamalek, hvor han blev solgt fra i vinterens transfervindue.

Derfor tog Mido fat i Ashour, som kunne fortælle, at han havde flere tilbud fra klubber både i og udenfor Egypten. Herefter fortæller Mido til FCM-spilleren, at han er klar til at hjælpe ham. Men det var med et klart krav den anden vej.

– Jeg sagde til Imam, at jeg elsker dig, og du er min lillebror, men vi kommer ikke til at kæmpe; den kamp kommer vi ikke til at indgå. Hvis du vil vende tilbage, skal du meddele klubben officielt, ligesom du meddelte dem, at du ikke ønsker at vende tilbage; at du ikke vil spille nogen steder undtagen for Zamalek, siger han og fortsætter:

– Ræk os din hånd og se, hvad vi vil gøre. Kom et skridt nærmere, og vi vil tage ti skridt for dig. Men det første skridt skal komme fra dig, for vi vil ikke deltage i budrunden om dig, fortæller Mido, som slog fast, at de ikke har økonomien til at være med i sådan en.

Blandt andet ville hele deres transferbudget gå til den ene handel, forklarer han.

Senest har der også været meldinger om, at han skulle have skrevet under med ærkerivalerne fra Al Ahly, og han fortæller, at han hørt fra kilder i Danmark og ikke i Egypten, at der skulle være skrevet under med dem for fire dage siden.

– Hvorfor gør man det? Jeg ved det ikke. Måske er der noget mentalt og han vil have, at alle løber efter ham. Vi kommer ikke til at deltage i det, og Zamalek vil som klub ikke gøre det. Zamalek vil række sin hånd frem, og Emam skal række sin tilbage og tage et skridt tættere på, fordi han er en god spiller, fortæller Mido.

Endvidere mener han, at Ashour har ødelagt egyptiske spilleres omdømme i Danmark, men at det er noget, der kan ske. Og endelig slår Mido fast, at han ikke kan forestille sig, at Al Ahly har snuppet Ashour.

Emam Ashour blev skadet i løbet af forårssæsonen, hvorefter han fik tilladelse til at tage hjem til Egypten for at blive behandlet, og han er ikke vendt tilbage til den midtjyske klub siden.

Senest har der også været meldinger om, at spilleren har skabt kaos i FC Midtjylland. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er ufatteligt imponerende’

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

‘Det var verdens undergang’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Er han løsningen i AGF?