Zamalek-legende: Ashour bad os om at købe ham igen

Emam Ashour har desuden fortalt, at han har bud fra flere klubber.



Rygterne om FC Midtjyllands Emam Ashour løber for tiden stærkt, og meldingerne om at han er på vej væk fra klubben er bestemt til at bemærke. Nu har den egyptiske spiller tilsyneladende meddelt den egyptiske landsholdslegende Ahmed Hossam Mido, der tidligere har siddet i det tekniske udvalg i Zamalek, at han vil tilbage til klubben.

Det fortæller Mido på sin Instagram til sine 1,5 millioner følgere. 

Her kommer han i en længere video ind på, at det var spillerens svigerfar, som havde kontaktet ham og fortalt, at Ashour ville tilbage til Zamalek, hvor han blev solgt fra i vinterens transfervindue.

Derfor tog Mido fat i Ashour, som kunne fortælle, at han havde flere tilbud fra klubber både i og udenfor Egypten. Herefter fortæller Mido til FCM-spilleren, at han er klar til at hjælpe ham. Men det var med et klart krav den anden vej.

– Jeg sagde til Imam, at jeg elsker dig, og du er min lillebror, men vi kommer ikke til at kæmpe; den kamp kommer vi ikke til at indgå. Hvis du vil vende tilbage, skal du meddele klubben officielt, ligesom du meddelte dem, at du ikke ønsker at vende tilbage; at du ikke vil spille nogen steder undtagen for Zamalek, siger han og fortsætter:

– Ræk os din hånd og se, hvad vi vil gøre. Kom et skridt nærmere, og vi vil tage ti skridt for dig. Men det første skridt skal komme fra dig, for vi vil ikke deltage i budrunden om dig, fortæller Mido, som slog fast, at de ikke har økonomien til at være med i sådan en.

Blandt andet ville hele deres transferbudget gå til den ene handel, forklarer han.

Senest har der også været meldinger om, at han skulle have skrevet under med ærkerivalerne fra Al Ahly, og han fortæller, at han hørt fra kilder i Danmark og ikke i Egypten, at der skulle være skrevet under med dem for fire dage siden.

– Hvorfor gør man det? Jeg ved det ikke. Måske er der noget mentalt og han vil have, at alle løber efter ham. Vi kommer ikke til at deltage i det, og Zamalek vil som klub ikke gøre det. Zamalek vil række sin hånd frem, og Emam skal række sin tilbage og tage et skridt tættere på, fordi han er en god spiller, fortæller Mido.

Endvidere mener han, at Ashour har ødelagt egyptiske spilleres omdømme i Danmark, men at det er noget, der kan ske. Og endelig slår Mido fast, at han ikke kan forestille sig, at Al Ahly har snuppet Ashour.

Emam Ashour blev skadet i løbet af forårssæsonen, hvorefter han fik tilladelse til at tage hjem til Egypten for at blive behandlet, og han er ikke vendt tilbage til den midtjyske klub siden.

Senest har der også været meldinger om, at spilleren har skabt kaos i FC Midtjylland. Læs mere om det her.





FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

– De skal skille sig af med ham!

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Voldsom Franculino-spådom

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat