RANDERS (Tipsbladet): Daniel Høegh spillede i mange år i OB som først ungdomsspiller og siden som gryende førsteholdsspiller i slutningen af OB's flotte periode som FCK-udfordrer fra cirka 2006 til 2012.
Høegh forlod Odense i 2015 for at spille i storklubben Basel og har siden været forbi Heerenveen og FC Midtjylland, før han i 2022 blev fast starter for Randers FC.
Randers har fredag besøg af netop OB, og hvor Randers' formkurve peger flot opad med tilhørende smil og høj stemmeføring og matchende humør til Randers-træning på en solskinsdag i midt-april, er OB alvorligt ramt.
I 11 måneder har fynboerne ikke vundet på hjemmebane, senest med et træls og fortjent nederlag til Viborg, og selv om Daniel Høegh har rig sympati med sin barndomsklub, skal det ikke være fredag, de får en hårdt tiltrængt sejr, hvis det står til Høegh og hans syvendeplads-jagtende holdkammerater.
– De kæmper måske lidt med at indfri omverdenens forventninger. Det er lidt specielt at se, at de godt kan vinde på udebane, men ikke kan hjemme. Det fortæller mig, at de har kvaliteterne i holdet, men at de måske er ramt mentalt i øjeblikket. Jeg ser et hold, der egentlig indeholder en masse godt, men som slider utrolig hårdt med tingene i øjeblikket, siger Daniel Høegh til Tipsbladet.

– Vi ved som modstander ikke helt, hvilket OB vi møder. Vi kan se, at topniveauet potentielt er højt, men at de samtidig er ramte for tiden.
– Vi har den her kamp mod dem herinde på stadion før jul, hvor de også er ramt men ender med at vinde 1-0, selv om vi har chancerne. Det kan godt komme til at minde om den kamp, en kamp mod et hold med kniven for struben, og hvor der kommer høj intensitet i hver eneste duel, og hvor følelserne sidder helt uden på tøjet, siger Daniel Høegh.
– Vi ser først og fremmest på vores eget spil. Og så er vi selvfølgelig helt bevidste om, at de er ramte for tiden. Vi har set video af dem i dag for at finde punkter, hvor vi måske kan ramme dem. Men først og fremmest handler det om, at vi skal spille vores eget spil, siger Daniel Høegh.
Randers FC og OB spiller fredag klokken 19 på Cepheus Park i Randers.
Hjemmeholdet ligger nummer syv, to point foran Viborg FF og syv point foran gæsterne OB, der er a point med Lyngby og to point foran Vejle under nedrykningsstregen.
OB kan få den meget tvivlsomme ære af at blive den Superliga-nedrykker med det dyreste hold nogensinde, hvis det ender med et Superliga-exit i næste måned. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Henter AGF-keeper
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TOPNYHED
I chok over Tottenham
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT