Eks-OB’er før Superliga-gyser: De er ramt mentalt

Randers' midtstopper Daniel Høegh lider med sin tidligere klub og ser positive tegn trods krisen for OB før fredagens dyst i Randers, hvor hjemmeholdet jagter revanche.



RANDERS (Tipsbladet): Daniel Høegh spillede i mange år i OB som først ungdomsspiller og siden som gryende førsteholdsspiller i slutningen af OB's flotte periode som FCK-udfordrer fra cirka 2006 til 2012.

Høegh forlod Odense i 2015 for at spille i storklubben Basel og har siden været forbi Heerenveen og FC Midtjylland, før han i 2022 blev fast starter for Randers FC.

Randers har fredag besøg af netop OB, og hvor Randers' formkurve peger flot opad med tilhørende smil og høj stemmeføring og matchende humør til Randers-træning på en solskinsdag i midt-april, er OB alvorligt ramt.

I 11 måneder har fynboerne ikke vundet på hjemmebane, senest med et træls og fortjent nederlag til Viborg, og selv om Daniel Høegh har rig sympati med sin barndomsklub, skal det ikke være fredag, de får en hårdt tiltrængt sejr, hvis det står til Høegh og hans syvendeplads-jagtende holdkammerater.

– De kæmper måske lidt med at indfri omverdenens forventninger. Det er lidt specielt at se, at de godt kan vinde på udebane, men ikke kan hjemme. Det fortæller mig, at de har kvaliteterne i holdet, men at de måske er ramt mentalt i øjeblikket. Jeg ser et hold, der egentlig indeholder en masse godt, men som slider utrolig hårdt med tingene i øjeblikket, siger Daniel Høegh til Tipsbladet.

244119

Daniel Høegh (bag Musa Jawara i rød Vejle-trøje) og Randers har pæne muligheder for at blive nummer syv i Superligaen og dermed komme til at spille playoff om Danmarks sidste Europa-plads umiddelbart efter sidste spillerunde i slutspillet.  Foto: Alamy

– Vi ved som modstander ikke helt, hvilket OB vi møder. Vi kan se, at topniveauet potentielt er højt, men at de samtidig er ramte for tiden.

– Vi har den her kamp mod dem herinde på stadion før jul, hvor de også er ramt men ender med at vinde 1-0, selv om vi har chancerne. Det kan godt komme til at minde om den kamp, en kamp mod et hold med kniven for struben, og hvor der kommer høj intensitet i hver eneste duel, og hvor følelserne sidder helt uden på tøjet, siger Daniel Høegh.

– Vi ser først og fremmest på vores eget spil. Og så er vi selvfølgelig helt bevidste om, at de er ramte for tiden. Vi har set video af dem i dag for at finde punkter, hvor vi måske kan ramme dem. Men først og fremmest handler det om, at vi skal spille vores eget spil, siger Daniel Høegh.

Randers FC og OB spiller fredag klokken 19 på Cepheus Park i Randers.

Hjemmeholdet ligger nummer syv, to point foran Viborg FF og syv point foran gæsterne OB, der er a point med Lyngby og to point foran Vejle under nedrykningsstregen.

OB kan få den meget tvivlsomme ære af at blive den Superliga-nedrykker med det dyreste hold nogensinde, hvis det ender med et Superliga-exit i næste måned. Læs mere om det her.



– Den her sidder dybt i sjælen

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

– En humørdræber

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Millionregn over Ståle Solbakken

Riemer svarer på Tøftings kritik

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

– Det er en fin lodtrækning

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel