RANDERS (Tipsbladet): Daniel Høegh spillede i mange år i OB som først ungdomsspiller og siden som gryende førsteholdsspiller i slutningen af OB's flotte periode som FCK-udfordrer fra cirka 2006 til 2012.
Høegh forlod Odense i 2015 for at spille i storklubben Basel og har siden været forbi Heerenveen og FC Midtjylland, før han i 2022 blev fast starter for Randers FC.
Randers har fredag besøg af netop OB, og hvor Randers' formkurve peger flot opad med tilhørende smil og høj stemmeføring og matchende humør til Randers-træning på en solskinsdag i midt-april, er OB alvorligt ramt.
I 11 måneder har fynboerne ikke vundet på hjemmebane, senest med et træls og fortjent nederlag til Viborg, og selv om Daniel Høegh har rig sympati med sin barndomsklub, skal det ikke være fredag, de får en hårdt tiltrængt sejr, hvis det står til Høegh og hans syvendeplads-jagtende holdkammerater.
– De kæmper måske lidt med at indfri omverdenens forventninger. Det er lidt specielt at se, at de godt kan vinde på udebane, men ikke kan hjemme. Det fortæller mig, at de har kvaliteterne i holdet, men at de måske er ramt mentalt i øjeblikket. Jeg ser et hold, der egentlig indeholder en masse godt, men som slider utrolig hårdt med tingene i øjeblikket, siger Daniel Høegh til Tipsbladet.

– Vi ved som modstander ikke helt, hvilket OB vi møder. Vi kan se, at topniveauet potentielt er højt, men at de samtidig er ramte for tiden.
– Vi har den her kamp mod dem herinde på stadion før jul, hvor de også er ramt men ender med at vinde 1-0, selv om vi har chancerne. Det kan godt komme til at minde om den kamp, en kamp mod et hold med kniven for struben, og hvor der kommer høj intensitet i hver eneste duel, og hvor følelserne sidder helt uden på tøjet, siger Daniel Høegh.
– Vi ser først og fremmest på vores eget spil. Og så er vi selvfølgelig helt bevidste om, at de er ramte for tiden. Vi har set video af dem i dag for at finde punkter, hvor vi måske kan ramme dem. Men først og fremmest handler det om, at vi skal spille vores eget spil, siger Daniel Høegh.
Randers FC og OB spiller fredag klokken 19 på Cepheus Park i Randers.
Hjemmeholdet ligger nummer syv, to point foran Viborg FF og syv point foran gæsterne OB, der er a point med Lyngby og to point foran Vejle under nedrykningsstregen.
OB kan få den meget tvivlsomme ære af at blive den Superliga-nedrykker med det dyreste hold nogensinde, hvis det ender med et Superliga-exit i næste måned. Læs mere om det her.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
‘Han er tilgivet’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Liverpool – West Ham United
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
‘Jeg hadede verden’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER