Tidl. Superliga-spiller fik hjertestop i oktober

Jonathan Richter, der blev ramt af et lyn i 2009, fik i oktober hjertestop, mens han spillede kørestolsbasket.



For knap tre måneder siden blev den tidligere superligaspiller Jonathan Richter ramt af et hjertestop.

Det skete, mens han 8. oktober spillede en kamp med sit hold i kørestolsbasket i Nørrebrohallen i København, skriver B.T.

Episoden har han fået beskrevet af blandt andre en af spillerne fra modstanderholdet.

– Pludselig kigger han på mig. Så knækker jeg sammen og triller bare direkte ind i væggen. De ser med det samme, at noget er fuldstændig galt, siger han til B.T.

En læge tilså hurtigt 37-årige Richter, og i hallen var der en hjertestarter. Han blev bragt på Rigshospitalet, hvor han tilbragte to dage i kunstig koma, før han blev vækket.

– Jeg tror egentlig først, jeg tænkte: "Really, er det virkelig det". Men så kan jeg mærke, jeg er virkelig medtaget. Jeg kan ikke rigtig komme op i sengen, fordi jeg har så ondt i brystkassen. Jeg er meget fattet, jeg er ikke lige så langt væk som sidste gang. Jeg er hurtig til at fange præmissen, siger han.

Det var anden gang, at han var udsat for en livstruende hændelse.

Richter spillede i 2009 en reserveholdskamp mod FC Nordsjælland, da han blev ramt af et lyn. Også her blev han genoplivet, og siden blev den nederste del af hans venstre ben amputeret.

Ifølge Richter er den foreløbige konklusion efter hjertestoppet i år, at arvæv har blokeret for, hvor meget blod hjertet kunne pumpe. Det er et resultat af ulykken i 2009.

Jonathan Richter har siden hjertestoppet fået indopereret samme type pacemaker, som landsholdsspilleren Christian Eriksen fik efter sit hjertestop under EM i 2021.

Den tidligere fodboldspiller vil gerne tilbage på kørestolsbasketbanen, men har endnu sit comeback til gode. Richter har en kone og to børn.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: OB sælger til Portugal

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Derfor trækker FC København-transfer ud

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Italiensk skandale afblæst

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys