For knap tre måneder siden blev den tidligere superligaspiller Jonathan Richter ramt af et hjertestop.
Det skete, mens han 8. oktober spillede en kamp med sit hold i kørestolsbasket i Nørrebrohallen i København, skriver B.T.
Episoden har han fået beskrevet af blandt andre en af spillerne fra modstanderholdet.
– Pludselig kigger han på mig. Så knækker jeg sammen og triller bare direkte ind i væggen. De ser med det samme, at noget er fuldstændig galt, siger han til B.T.
En læge tilså hurtigt 37-årige Richter, og i hallen var der en hjertestarter. Han blev bragt på Rigshospitalet, hvor han tilbragte to dage i kunstig koma, før han blev vækket.
– Jeg tror egentlig først, jeg tænkte: "Really, er det virkelig det". Men så kan jeg mærke, jeg er virkelig medtaget. Jeg kan ikke rigtig komme op i sengen, fordi jeg har så ondt i brystkassen. Jeg er meget fattet, jeg er ikke lige så langt væk som sidste gang. Jeg er hurtig til at fange præmissen, siger han.
Det var anden gang, at han var udsat for en livstruende hændelse.
Richter spillede i 2009 en reserveholdskamp mod FC Nordsjælland, da han blev ramt af et lyn. Også her blev han genoplivet, og siden blev den nederste del af hans venstre ben amputeret.
Ifølge Richter er den foreløbige konklusion efter hjertestoppet i år, at arvæv har blokeret for, hvor meget blod hjertet kunne pumpe. Det er et resultat af ulykken i 2009.
Jonathan Richter har siden hjertestoppet fået indopereret samme type pacemaker, som landsholdsspilleren Christian Eriksen fik efter sit hjertestop under EM i 2021.
Den tidligere fodboldspiller vil gerne tilbage på kørestolsbasketbanen, men har endnu sit comeback til gode. Richter har en kone og to børn.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE