Tidl. Superliga-spiller fik hjertestop i oktober

Jonathan Richter, der blev ramt af et lyn i 2009, fik i oktober hjertestop, mens han spillede kørestolsbasket.



For knap tre måneder siden blev den tidligere superligaspiller Jonathan Richter ramt af et hjertestop.

Det skete, mens han 8. oktober spillede en kamp med sit hold i kørestolsbasket i Nørrebrohallen i København, skriver B.T.

Episoden har han fået beskrevet af blandt andre en af spillerne fra modstanderholdet.

– Pludselig kigger han på mig. Så knækker jeg sammen og triller bare direkte ind i væggen. De ser med det samme, at noget er fuldstændig galt, siger han til B.T.

En læge tilså hurtigt 37-årige Richter, og i hallen var der en hjertestarter. Han blev bragt på Rigshospitalet, hvor han tilbragte to dage i kunstig koma, før han blev vækket.

– Jeg tror egentlig først, jeg tænkte: "Really, er det virkelig det". Men så kan jeg mærke, jeg er virkelig medtaget. Jeg kan ikke rigtig komme op i sengen, fordi jeg har så ondt i brystkassen. Jeg er meget fattet, jeg er ikke lige så langt væk som sidste gang. Jeg er hurtig til at fange præmissen, siger han.

Det var anden gang, at han var udsat for en livstruende hændelse.

Richter spillede i 2009 en reserveholdskamp mod FC Nordsjælland, da han blev ramt af et lyn. Også her blev han genoplivet, og siden blev den nederste del af hans venstre ben amputeret.

Ifølge Richter er den foreløbige konklusion efter hjertestoppet i år, at arvæv har blokeret for, hvor meget blod hjertet kunne pumpe. Det er et resultat af ulykken i 2009.

Jonathan Richter har siden hjertestoppet fået indopereret samme type pacemaker, som landsholdsspilleren Christian Eriksen fik efter sit hjertestop under EM i 2021.

Den tidligere fodboldspiller vil gerne tilbage på kørestolsbasketbanen, men har endnu sit comeback til gode. Richter har en kone og to børn.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

FC Nordsjælland – AGF

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Vil have dansk stjerne til Brøndby