Ekspert afslører: FCN snød FCK for kæmpe-talent

16-årige Andreas Schjelderup stemplede for alvor ind i Superligaen søndag, hvor han leverede to flotte mål for FC Nordsjælland i sejren over SønderjyskE.



Søndag sikrede FC Nordsjælland sig en plads i top 6 på bekostning af modstanderen SønderjyskE.

Sejren på 2-1 blev i den grad grundlagt af det norske stjernefrø, den bare 16-årige Andreas Schjelderup, og efter kampen fortalte Discoverys fodboldekspert Morten Bruun, at han ikke kunne dy sig for at skrive en sms til Ståle Solbakken om, at der var en ung nordmand, der var ved at brænde banen af i Superligaen.

– Han skriver så tilbage, at “vi ville faktisk gerne have haft ham til FC København, men i Nordsjælland kunne han jo se, at han ville komme til at spille”.

Selvom FC København sikkert kunne give flere penge for og til den norske komet, så er Morten Bruun ikke overrasket over, at det blev FC Nordsjælland, der løb med Schjelderup.

– Det er jo FC Nordsjællands trumfkort, det her med, at de har skabt en klub og et setup, hvor du ved, at hvis du er en super talentfuld spiller, som ham her, men kun 16 år gammel, så er der en stor sandsynlighed for, at de (klubben, red.) ikke er bange for at smide dig i kamp.

– Det er jo nærmest en del af hele klubbens DNA, at man kyler dem i kamp, fordi til syvende og sidst så er det jo det, det handler om for en spiller som Andreas Schjelderup, og i den forbindelse er han jo det helt rigtige sted, lyder Morten Bruuns vurdering.

I FC Nordsjælland er man godt klar over, at man sidder på en guldfugl, der ikke kommer til at spille i Superligaen for evigt. Det kan du læse meget mere om her.





Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Real Madrid – Athletic Club

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

UEFA med vild ændring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne