Ekspert afslører: FCN snød FCK for kæmpe-talent

16-årige Andreas Schjelderup stemplede for alvor ind i Superligaen søndag, hvor han leverede to flotte mål for FC Nordsjælland i sejren over SønderjyskE.



Søndag sikrede FC Nordsjælland sig en plads i top 6 på bekostning af modstanderen SønderjyskE.

Sejren på 2-1 blev i den grad grundlagt af det norske stjernefrø, den bare 16-årige Andreas Schjelderup, og efter kampen fortalte Discoverys fodboldekspert Morten Bruun, at han ikke kunne dy sig for at skrive en sms til Ståle Solbakken om, at der var en ung nordmand, der var ved at brænde banen af i Superligaen.

– Han skriver så tilbage, at “vi ville faktisk gerne have haft ham til FC København, men i Nordsjælland kunne han jo se, at han ville komme til at spille”.

Selvom FC København sikkert kunne give flere penge for og til den norske komet, så er Morten Bruun ikke overrasket over, at det blev FC Nordsjælland, der løb med Schjelderup.

– Det er jo FC Nordsjællands trumfkort, det her med, at de har skabt en klub og et setup, hvor du ved, at hvis du er en super talentfuld spiller, som ham her, men kun 16 år gammel, så er der en stor sandsynlighed for, at de (klubben, red.) ikke er bange for at smide dig i kamp.

– Det er jo nærmest en del af hele klubbens DNA, at man kyler dem i kamp, fordi til syvende og sidst så er det jo det, det handler om for en spiller som Andreas Schjelderup, og i den forbindelse er han jo det helt rigtige sted, lyder Morten Bruuns vurdering.

I FC Nordsjælland er man godt klar over, at man sidder på en guldfugl, der ikke kommer til at spille i Superligaen for evigt. Det kan du læse meget mere om her.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Frankrig – Spanien

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

‘Det er et større problem for os’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afslører kæmpe VM-chok