Ekspert afslører: FCN snød FCK for kæmpe-talent

16-årige Andreas Schjelderup stemplede for alvor ind i Superligaen søndag, hvor han leverede to flotte mål for FC Nordsjælland i sejren over SønderjyskE.



Søndag sikrede FC Nordsjælland sig en plads i top 6 på bekostning af modstanderen SønderjyskE.

Sejren på 2-1 blev i den grad grundlagt af det norske stjernefrø, den bare 16-årige Andreas Schjelderup, og efter kampen fortalte Discoverys fodboldekspert Morten Bruun, at han ikke kunne dy sig for at skrive en sms til Ståle Solbakken om, at der var en ung nordmand, der var ved at brænde banen af i Superligaen.

– Han skriver så tilbage, at “vi ville faktisk gerne have haft ham til FC København, men i Nordsjælland kunne han jo se, at han ville komme til at spille”.

Selvom FC København sikkert kunne give flere penge for og til den norske komet, så er Morten Bruun ikke overrasket over, at det blev FC Nordsjælland, der løb med Schjelderup.

– Det er jo FC Nordsjællands trumfkort, det her med, at de har skabt en klub og et setup, hvor du ved, at hvis du er en super talentfuld spiller, som ham her, men kun 16 år gammel, så er der en stor sandsynlighed for, at de (klubben, red.) ikke er bange for at smide dig i kamp.

– Det er jo nærmest en del af hele klubbens DNA, at man kyler dem i kamp, fordi til syvende og sidst så er det jo det, det handler om for en spiller som Andreas Schjelderup, og i den forbindelse er han jo det helt rigtige sted, lyder Morten Bruuns vurdering.

I FC Nordsjælland er man godt klar over, at man sidder på en guldfugl, der ikke kommer til at spille i Superligaen for evigt. Det kan du læse meget mere om her.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Serie A-klubber jagter Randers-profil

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Liverpool – Brentford

Her er FC Københavns vej i Europa