FC Barcelona er mere afhængig af Lionel Messi end nogensinde, økonomien i klubben halter, og talentudviklingen er ikke, hvad den har været.
Det mener Niels Christian Frederiksen, fodboldkommentator på TV3 Sport, før fredagens Champions League-brag mellem Barcelona og Bayern München.
Kampen spilles i Lissabon fredag klokken 21, og vinderen går direkte i semifinalen, da kvartfinalerne afgøres over en enkelt kamp på grund af coronapandemien.
– Barcelona skal vinde Champions League for at redde denne sæson. Trænerens job står og falder med det.
– Quique Setien er ikke træner i næste sæson, hvis ikke holdet vinder Champions League, spår Niels Christian Frederiksen.
Setien blev i januar ansat som afløser for Ernesto Valverde, der blev fyret som Barcelona-træner midtvejs i den svingende sæson.
– Det har været en utrolig udfordrende sæson for Barcelona på alle mulige parametre. Sportsligt har det ikke kørt, i og med at Real Madrid blev spansk mester.
– Pokalturneringen fik de heller ikke hul på, så Champions League er sidste chance for at vinde et trofæ, siger kommentatoren.
Barcelona har ikke kun haft problemer på banen, også uden for kridtstregerne er der uro.
– Der har været enorme spændinger i truppen, fordi der er åben krig mellem spillerne og ledelsen med præsident Josep Maria Bartomeu i spidsen.
– Undervejs i sæsonen har man fyret træneren, så denne sæson har været et af de sorte kapitler i Barcelonas historie.
– Og alligevel står de i en kvartfinale og har mulighed for at redde sæsonen, hvis de kan vinde trofæet. Det er helt barokt, siger Niels Christian Frederiksen.
Barcelona har med købet af Antoine Griezmann forsøgt at give holdet flere offensive strenge at spille på, men 33-årige Messi er fortsat den dominerende faktor.
– Afhængigheden af Messi vokser og vokser. Især efter at Xavi og Iniesta er stoppet er Messis betydning blevet større. Og i denne sæson har det været helt vildt, så meget han har betydet.
– Det er Messi alene, der bærer Barcelona. Den eneste spiller, der tilnærmelsesvis har samme betydning, er målmanden Marc Andre ter Stegen.
– Ter Stegen skal udrette mirakler i hver kamp, og så skal Messi gøre det for dem i den anden ende både med oplæg og mål. Det er dybt bekymrende set med Barcelona-briller, siger Niels Christian Frederiksen.
En dag stopper Messi karrieren, og Barcelona skal finde en holdbar måde at håndtere det på.
– For det første kan man ikke finde en, der kan erstatte Messi, som måske er den bedste spiller i historien. For det andet har de en dårlig økonomi, så de har ikke pengene.
– Oveni det fungerer akademiet La Masia ikke. Der er talenter, men slet ikke på niveau med det, vi så for ti år siden, siger han.
Bayern har vundet samtlige 13 kampe efter coronapausen og anses som favorit til kampen.
En sejr kræver dog, at tyskerne kan stoppe Messi, påpeger Bayern-midtbanespilleren Leon Goretzka.
Men hvordan?
– Tusinder af mennesker før mig har forsøgt at besvare det spørgsmål. Det kan kun gøres kollektivt, fordi han er så eminent en spiller, siger Goretzka til AFP.
/ritzau/
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Dårligste statistik i Tottenhams historie
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
