Ekspert: Barcelonas træner står til fyring ved nederlag

Lionel Messi har i denne sæson igen været en altafgørende spiller for FC Barcelona, som skal forbi tyske Bayern München i Champions League for at redde sæsonen.



FC Barcelona er mere afhængig af Lionel Messi end nogensinde, økonomien i klubben halter, og talentudviklingen er ikke, hvad den har været.

Det mener Niels Christian Frederiksen, fodboldkommentator på TV3 Sport, før fredagens Champions League-brag mellem Barcelona og Bayern München.

Kampen spilles i Lissabon fredag klokken 21, og vinderen går direkte i semifinalen, da kvartfinalerne afgøres over en enkelt kamp på grund af coronapandemien.

– Barcelona skal vinde Champions League for at redde denne sæson. Trænerens job står og falder med det.

– Quique Setien er ikke træner i næste sæson, hvis ikke holdet vinder Champions League, spår Niels Christian Frederiksen.

Setien blev i januar ansat som afløser for Ernesto Valverde, der blev fyret som Barcelona-træner midtvejs i den svingende sæson.

– Det har været en utrolig udfordrende sæson for Barcelona på alle mulige parametre. Sportsligt har det ikke kørt, i og med at Real Madrid blev spansk mester.

– Pokalturneringen fik de heller ikke hul på, så Champions League er sidste chance for at vinde et trofæ, siger kommentatoren.

Barcelona har ikke kun haft problemer på banen, også uden for kridtstregerne er der uro.

– Der har været enorme spændinger i truppen, fordi der er åben krig mellem spillerne og ledelsen med præsident Josep Maria Bartomeu i spidsen.

– Undervejs i sæsonen har man fyret træneren, så denne sæson har været et af de sorte kapitler i Barcelonas historie.

– Og alligevel står de i en kvartfinale og har mulighed for at redde sæsonen, hvis de kan vinde trofæet. Det er helt barokt, siger Niels Christian Frederiksen.

Barcelona har med købet af Antoine Griezmann forsøgt at give holdet flere offensive strenge at spille på, men 33-årige Messi er fortsat den dominerende faktor.

– Afhængigheden af Messi vokser og vokser. Især efter at Xavi og Iniesta er stoppet er Messis betydning blevet større. Og i denne sæson har det været helt vildt, så meget han har betydet.

– Det er Messi alene, der bærer Barcelona. Den eneste spiller, der tilnærmelsesvis har samme betydning, er målmanden Marc Andre ter Stegen.

– Ter Stegen skal udrette mirakler i hver kamp, og så skal Messi gøre det for dem i den anden ende både med oplæg og mål. Det er dybt bekymrende set med Barcelona-briller, siger Niels Christian Frederiksen.

En dag stopper Messi karrieren, og Barcelona skal finde en holdbar måde at håndtere det på.

– For det første kan man ikke finde en, der kan erstatte Messi, som måske er den bedste spiller i historien. For det andet har de en dårlig økonomi, så de har ikke pengene.

– Oveni det fungerer akademiet La Masia ikke. Der er talenter, men slet ikke på niveau med det, vi så for ti år siden, siger han.

Bayern har vundet samtlige 13 kampe efter coronapausen og anses som favorit til kampen.

En sejr kræver dog, at tyskerne kan stoppe Messi, påpeger Bayern-midtbanespilleren Leon Goretzka.

Men hvordan?

– Tusinder af mennesker før mig har forsøgt at besvare det spørgsmål. Det kan kun gøres kollektivt, fordi han er så eminent en spiller, siger Goretzka til AFP.

/ritzau/





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Jakob Poulsen med dyster melding

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

FC Nordsjælland – Brøndby IF

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Vejle Boldklub – Randers FC

Viborg FF – AGF

Simeone fatter det ikke



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Langer ud efter Superliga-stjerne

OB – FC Fredericia



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Blandt dette årtusindes bedste

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

I tvivl om Bo Svenssons FCK

– Han fik et lortetilbud fra OB

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage