FC Barcelona er mere afhængig af Lionel Messi end nogensinde, økonomien i klubben halter, og talentudviklingen er ikke, hvad den har været.
Det mener Niels Christian Frederiksen, fodboldkommentator på TV3 Sport, før fredagens Champions League-brag mellem Barcelona og Bayern München.
Kampen spilles i Lissabon fredag klokken 21, og vinderen går direkte i semifinalen, da kvartfinalerne afgøres over en enkelt kamp på grund af coronapandemien.
– Barcelona skal vinde Champions League for at redde denne sæson. Trænerens job står og falder med det.
– Quique Setien er ikke træner i næste sæson, hvis ikke holdet vinder Champions League, spår Niels Christian Frederiksen.
Setien blev i januar ansat som afløser for Ernesto Valverde, der blev fyret som Barcelona-træner midtvejs i den svingende sæson.
– Det har været en utrolig udfordrende sæson for Barcelona på alle mulige parametre. Sportsligt har det ikke kørt, i og med at Real Madrid blev spansk mester.
– Pokalturneringen fik de heller ikke hul på, så Champions League er sidste chance for at vinde et trofæ, siger kommentatoren.
Barcelona har ikke kun haft problemer på banen, også uden for kridtstregerne er der uro.
– Der har været enorme spændinger i truppen, fordi der er åben krig mellem spillerne og ledelsen med præsident Josep Maria Bartomeu i spidsen.
– Undervejs i sæsonen har man fyret træneren, så denne sæson har været et af de sorte kapitler i Barcelonas historie.
– Og alligevel står de i en kvartfinale og har mulighed for at redde sæsonen, hvis de kan vinde trofæet. Det er helt barokt, siger Niels Christian Frederiksen.
Barcelona har med købet af Antoine Griezmann forsøgt at give holdet flere offensive strenge at spille på, men 33-årige Messi er fortsat den dominerende faktor.
– Afhængigheden af Messi vokser og vokser. Især efter at Xavi og Iniesta er stoppet er Messis betydning blevet større. Og i denne sæson har det været helt vildt, så meget han har betydet.
– Det er Messi alene, der bærer Barcelona. Den eneste spiller, der tilnærmelsesvis har samme betydning, er målmanden Marc Andre ter Stegen.
– Ter Stegen skal udrette mirakler i hver kamp, og så skal Messi gøre det for dem i den anden ende både med oplæg og mål. Det er dybt bekymrende set med Barcelona-briller, siger Niels Christian Frederiksen.
En dag stopper Messi karrieren, og Barcelona skal finde en holdbar måde at håndtere det på.
– For det første kan man ikke finde en, der kan erstatte Messi, som måske er den bedste spiller i historien. For det andet har de en dårlig økonomi, så de har ikke pengene.
– Oveni det fungerer akademiet La Masia ikke. Der er talenter, men slet ikke på niveau med det, vi så for ti år siden, siger han.
Bayern har vundet samtlige 13 kampe efter coronapausen og anses som favorit til kampen.
En sejr kræver dog, at tyskerne kan stoppe Messi, påpeger Bayern-midtbanespilleren Leon Goretzka.
Men hvordan?
– Tusinder af mennesker før mig har forsøgt at besvare det spørgsmål. Det kan kun gøres kollektivt, fordi han er så eminent en spiller, siger Goretzka til AFP.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Kevin Diks skriver historie
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
