GFH strammer for alvor grebet omkring Brøndby IF efter fyringen af Jesper Sørensen onsdag – tidligere på efteråret sagde man som bekendt også farvel til fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Nu kan den amerikanske investorgruppe så selv sætte deres hold for fremtiden. Og ifølge Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har Brøndby IF snart deres mand som fodbolddirektør på plads.
– Jeg tror, Jesper bliver fyret i dag, fordi de ansætter en ny sportschef i morgen. Således bliver den nye sportchefs første opgave ikke at fyre Jesper, lyder det til Tipsbladet.
Jesper Fredberg, der for nyligt stoppede i Anderlecht, er lige nu det varmeste navn, mens Søren Pedersen i Randers FC også nævnes. Fungerende sportschef Scott McLachlan har afskrevet overfor Tipsbladet, at han kan være i spil til jobbet permanent.
For at vende tilbage til fyringen af Jesper Sørensen, så kan timingen for nogen virker besynderlig, da det sker midt mellem pokalkampene mod AGF. Ifølge Peter Sørensen giver det rigtig god mening.
– Med fyringen nu slipper de jo også for at skulle fyre en træner, der i tilfælde af sejr på søndag, faktisk har ganske hæderlige resultater i et besværligt efterår. Man er tre point fra målsætningen i Superligaen med et fornuftigt restprogram i grundspillet.
Jesper Sørensens ophold i Brøndby IF slutter dermed et halvt år før tid, da kontrakten udløber til sommer. En kontrakt, som hverken Jesper Sørensen eller klubbens fungerende sportsdirektør, Scott McClachlan, har ønsket at sætte mange ord på de seneste uger.
– Jeg synes ikke, det er fair at fortælle om private samtaler mellem Jesper og jeg. Vi snakker på daglig basis om alle mulige emner, så det bliver der taget hånd om, sagde Scott McLachlan til Tipsbladet i oktober.
Ved samme lejlighed nævnte formand Jan Bech Andersen, at man satser på at have sin sportsdirektør på plads inden årets udgang. Sker det, bliver vedkommendes første opgave at ansætte en ny cheftræner.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER