GFH strammer for alvor grebet omkring Brøndby IF efter fyringen af Jesper Sørensen onsdag – tidligere på efteråret sagde man som bekendt også farvel til fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Nu kan den amerikanske investorgruppe så selv sætte deres hold for fremtiden. Og ifølge Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har Brøndby IF snart deres mand som fodbolddirektør på plads.
– Jeg tror, Jesper bliver fyret i dag, fordi de ansætter en ny sportschef i morgen. Således bliver den nye sportchefs første opgave ikke at fyre Jesper, lyder det til Tipsbladet.
Jesper Fredberg, der for nyligt stoppede i Anderlecht, er lige nu det varmeste navn, mens Søren Pedersen i Randers FC også nævnes. Fungerende sportschef Scott McLachlan har afskrevet overfor Tipsbladet, at han kan være i spil til jobbet permanent.
For at vende tilbage til fyringen af Jesper Sørensen, så kan timingen for nogen virker besynderlig, da det sker midt mellem pokalkampene mod AGF. Ifølge Peter Sørensen giver det rigtig god mening.
– Med fyringen nu slipper de jo også for at skulle fyre en træner, der i tilfælde af sejr på søndag, faktisk har ganske hæderlige resultater i et besværligt efterår. Man er tre point fra målsætningen i Superligaen med et fornuftigt restprogram i grundspillet.
Jesper Sørensens ophold i Brøndby IF slutter dermed et halvt år før tid, da kontrakten udløber til sommer. En kontrakt, som hverken Jesper Sørensen eller klubbens fungerende sportsdirektør, Scott McClachlan, har ønsket at sætte mange ord på de seneste uger.
– Jeg synes ikke, det er fair at fortælle om private samtaler mellem Jesper og jeg. Vi snakker på daglig basis om alle mulige emner, så det bliver der taget hånd om, sagde Scott McLachlan til Tipsbladet i oktober.
Ved samme lejlighed nævnte formand Jan Bech Andersen, at man satser på at have sin sportsdirektør på plads inden årets udgang. Sker det, bliver vedkommendes første opgave at ansætte en ny cheftræner.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT