Ekspert: Brøndby ansætter ny chef i morgen

Ifølge Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen ansætter Brøndby IF snart en ny fodboldboss.



GFH strammer for alvor grebet omkring Brøndby IF efter fyringen af Jesper Sørensen onsdag – tidligere på efteråret sagde man som bekendt også farvel til fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Nu kan den amerikanske investorgruppe så selv sætte deres hold for fremtiden. Og ifølge Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har Brøndby IF snart deres mand som fodbolddirektør på plads.

– Jeg tror, Jesper bliver fyret i dag, fordi de ansætter en ny sportschef i morgen. Således bliver den nye sportchefs første opgave ikke at fyre Jesper, lyder det til Tipsbladet.

Jesper Fredberg, der for nyligt stoppede i Anderlecht, er lige nu det varmeste navn, mens Søren Pedersen i Randers FC også nævnes. Fungerende sportschef Scott McLachlan har afskrevet overfor Tipsbladet, at han kan være i spil til jobbet permanent.

For at vende tilbage til fyringen af Jesper Sørensen, så kan timingen for nogen virker besynderlig, da det sker midt mellem pokalkampene mod AGF. Ifølge Peter Sørensen giver det rigtig god mening.

– Med fyringen nu slipper de jo også for at skulle fyre en træner, der i tilfælde af sejr på søndag, faktisk har ganske hæderlige resultater i et besværligt efterår. Man er tre point fra målsætningen i Superligaen med et fornuftigt restprogram i grundspillet.

Jesper Sørensens ophold i Brøndby IF slutter dermed et halvt år før tid, da kontrakten udløber til sommer. En kontrakt, som hverken Jesper Sørensen eller klubbens fungerende sportsdirektør, Scott McClachlan, har ønsket at sætte mange ord på de seneste uger.

– Jeg synes ikke, det er fair at fortælle om private samtaler mellem Jesper og jeg. Vi snakker på daglig basis om alle mulige emner, så det bliver der taget hånd om, sagde Scott McLachlan til Tipsbladet i oktober.

Ved samme lejlighed nævnte formand Jan Bech Andersen, at man satser på at have sin sportsdirektør på plads inden årets udgang. Sker det, bliver vedkommendes første opgave at ansætte en ny cheftræner.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Afslører samtale med Roony Bardghji



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM