Ekspert: Brøndby ansætter ny chef i morgen

Ifølge Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen ansætter Brøndby IF snart en ny fodboldboss.



GFH strammer for alvor grebet omkring Brøndby IF efter fyringen af Jesper Sørensen onsdag – tidligere på efteråret sagde man som bekendt også farvel til fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Nu kan den amerikanske investorgruppe så selv sætte deres hold for fremtiden. Og ifølge Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har Brøndby IF snart deres mand som fodbolddirektør på plads.

– Jeg tror, Jesper bliver fyret i dag, fordi de ansætter en ny sportschef i morgen. Således bliver den nye sportchefs første opgave ikke at fyre Jesper, lyder det til Tipsbladet.

Jesper Fredberg, der for nyligt stoppede i Anderlecht, er lige nu det varmeste navn, mens Søren Pedersen i Randers FC også nævnes. Fungerende sportschef Scott McLachlan har afskrevet overfor Tipsbladet, at han kan være i spil til jobbet permanent.

For at vende tilbage til fyringen af Jesper Sørensen, så kan timingen for nogen virker besynderlig, da det sker midt mellem pokalkampene mod AGF. Ifølge Peter Sørensen giver det rigtig god mening.

– Med fyringen nu slipper de jo også for at skulle fyre en træner, der i tilfælde af sejr på søndag, faktisk har ganske hæderlige resultater i et besværligt efterår. Man er tre point fra målsætningen i Superligaen med et fornuftigt restprogram i grundspillet.

Jesper Sørensens ophold i Brøndby IF slutter dermed et halvt år før tid, da kontrakten udløber til sommer. En kontrakt, som hverken Jesper Sørensen eller klubbens fungerende sportsdirektør, Scott McClachlan, har ønsket at sætte mange ord på de seneste uger.

– Jeg synes ikke, det er fair at fortælle om private samtaler mellem Jesper og jeg. Vi snakker på daglig basis om alle mulige emner, så det bliver der taget hånd om, sagde Scott McLachlan til Tipsbladet i oktober.

Ved samme lejlighed nævnte formand Jan Bech Andersen, at man satser på at have sin sportsdirektør på plads inden årets udgang. Sker det, bliver vedkommendes første opgave at ansætte en ny cheftræner.



Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Belønnes af FC København

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Spørger på Jonas Wind

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke