GFH strammer for alvor grebet omkring Brøndby IF efter fyringen af Jesper Sørensen onsdag – tidligere på efteråret sagde man som bekendt også farvel til fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Nu kan den amerikanske investorgruppe så selv sætte deres hold for fremtiden. Og ifølge Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har Brøndby IF snart deres mand som fodbolddirektør på plads.
– Jeg tror, Jesper bliver fyret i dag, fordi de ansætter en ny sportschef i morgen. Således bliver den nye sportchefs første opgave ikke at fyre Jesper, lyder det til Tipsbladet.
Jesper Fredberg, der for nyligt stoppede i Anderlecht, er lige nu det varmeste navn, mens Søren Pedersen i Randers FC også nævnes. Fungerende sportschef Scott McLachlan har afskrevet overfor Tipsbladet, at han kan være i spil til jobbet permanent.
For at vende tilbage til fyringen af Jesper Sørensen, så kan timingen for nogen virker besynderlig, da det sker midt mellem pokalkampene mod AGF. Ifølge Peter Sørensen giver det rigtig god mening.
– Med fyringen nu slipper de jo også for at skulle fyre en træner, der i tilfælde af sejr på søndag, faktisk har ganske hæderlige resultater i et besværligt efterår. Man er tre point fra målsætningen i Superligaen med et fornuftigt restprogram i grundspillet.
Jesper Sørensens ophold i Brøndby IF slutter dermed et halvt år før tid, da kontrakten udløber til sommer. En kontrakt, som hverken Jesper Sørensen eller klubbens fungerende sportsdirektør, Scott McClachlan, har ønsket at sætte mange ord på de seneste uger.
– Jeg synes ikke, det er fair at fortælle om private samtaler mellem Jesper og jeg. Vi snakker på daglig basis om alle mulige emner, så det bliver der taget hånd om, sagde Scott McLachlan til Tipsbladet i oktober.
Ved samme lejlighed nævnte formand Jan Bech Andersen, at man satser på at have sin sportsdirektør på plads inden årets udgang. Sker det, bliver vedkommendes første opgave at ansætte en ny cheftræner.

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland

Brøndby IF – Silkeborg IF

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Sønderjyske – AGF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Vejle Boldklub – Randers FC

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Et kæmpe Superliga-scoop

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Viborg FF – FC København

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Jacob Neestrup deler godt nyt

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Dialog – Brøndby interesseret

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

AGF henter dansk kantspiller

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Afslører danskers rekordtransfer

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud