Ekspert: Brøndby ansætter ny chef i morgen

Ifølge Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen ansætter Brøndby IF snart en ny fodboldboss.



GFH strammer for alvor grebet omkring Brøndby IF efter fyringen af Jesper Sørensen onsdag – tidligere på efteråret sagde man som bekendt også farvel til fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Nu kan den amerikanske investorgruppe så selv sætte deres hold for fremtiden. Og ifølge Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har Brøndby IF snart deres mand som fodbolddirektør på plads.

– Jeg tror, Jesper bliver fyret i dag, fordi de ansætter en ny sportschef i morgen. Således bliver den nye sportchefs første opgave ikke at fyre Jesper, lyder det til Tipsbladet.

Jesper Fredberg, der for nyligt stoppede i Anderlecht, er lige nu det varmeste navn, mens Søren Pedersen i Randers FC også nævnes. Fungerende sportschef Scott McLachlan har afskrevet overfor Tipsbladet, at han kan være i spil til jobbet permanent.

For at vende tilbage til fyringen af Jesper Sørensen, så kan timingen for nogen virker besynderlig, da det sker midt mellem pokalkampene mod AGF. Ifølge Peter Sørensen giver det rigtig god mening.

– Med fyringen nu slipper de jo også for at skulle fyre en træner, der i tilfælde af sejr på søndag, faktisk har ganske hæderlige resultater i et besværligt efterår. Man er tre point fra målsætningen i Superligaen med et fornuftigt restprogram i grundspillet.

Jesper Sørensens ophold i Brøndby IF slutter dermed et halvt år før tid, da kontrakten udløber til sommer. En kontrakt, som hverken Jesper Sørensen eller klubbens fungerende sportsdirektør, Scott McClachlan, har ønsket at sætte mange ord på de seneste uger.

– Jeg synes ikke, det er fair at fortælle om private samtaler mellem Jesper og jeg. Vi snakker på daglig basis om alle mulige emner, så det bliver der taget hånd om, sagde Scott McLachlan til Tipsbladet i oktober.

Ved samme lejlighed nævnte formand Jan Bech Andersen, at man satser på at have sin sportsdirektør på plads inden årets udgang. Sker det, bliver vedkommendes første opgave at ansætte en ny cheftræner.





LIVE

VM-LIVE: Landstræner melder sin afgang

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

England – Kroatien

FC Midtjylland får bøde på en kvart million



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Elias Jelert færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Portugal – DR Congo

Frankrig – Senegal

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Deadline overskredet: FC København melder ud

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Irak – Norge

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner