Ekspert: Derfor knækkede Viborg i toppen

Viborg lignede længe en outsider til mesterskabet, men det kiksede i de sidste kampe for dem.



Viborg lå længe i udkanten af den helt klare topkamp i Superligaen i denne sæson, men med fire runder tilbage missede man muligheden for at komme op på en delt førsteplads – og siden endte det med, at de blev nummer fire.

I den forbindelse var der nogle ting, som gjorde forskellen for dem, fortæller ekspert Per Frimann på TV3+ i optakten til playoff-kampen mellem Viborg og FC Midtjylland

– I 28 runde kan de spille sig op på siden af FCK – og de kan distancere AGF i den her bronze-kamp. Men altså, de kunne have spillet sig på førstepladsen i 28. runde, siger han og fortsætter:

– Dels er det imponerende, men det siger også noget om, at der knækker det lidt for dem, fordi de taber den her kamp til AGF i Aarhus på 3-0, hvor de faktisk – jeg vil ikke sige 'bliver spillet ud af banen'. Det gør de ikke, men det er klart, at der er en forskel, og AGF kommer med noget mere power og mere klasse, lyder det fra Per Frimann.

Herefter begyndte det at blive svært for viborgenserne, forklarer den tidligere landsholdsspiller, som også peger på, hvad der har manglet for VFF-mandskabet i den sidste del af mesterskabet.

– Det er noget med erfaringen og have spillere nok, der har prøvet det før og har super-meget rutine i at stå i vanskelige situationer. Og så have de individuelle kvaliteter. Det sidste synes jeg faktisk, at de har. Men det er det der med at få det hele til at hænge sammen og få det hele til at spille sammen, fortæller tv-eksperten.

Frimann peger endvidere på, at det er lykkedes for Viborg at få spillere som Elias Achouri og Ibrahim Said, som nogle, der har klaret sig godt.

Hos de modstanderne fra FCM er der udsigt til en travl transfer-sommer. Læs mere om det her.






Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCM’s Europa League-modstander

Her er AGF’s Champions League-modstander

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Køber Mads Bidstrup til spotpris

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Brøndby henter keeper – her er planen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

De lurer på Kjærgaard

Klar transfermelding

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Denne klub drømmer om Højbjerg