Viborg lå længe i udkanten af den helt klare topkamp i Superligaen i denne sæson, men med fire runder tilbage missede man muligheden for at komme op på en delt førsteplads – og siden endte det med, at de blev nummer fire.
I den forbindelse var der nogle ting, som gjorde forskellen for dem, fortæller ekspert Per Frimann på TV3+ i optakten til playoff-kampen mellem Viborg og FC Midtjylland
– I 28 runde kan de spille sig op på siden af FCK – og de kan distancere AGF i den her bronze-kamp. Men altså, de kunne have spillet sig på førstepladsen i 28. runde, siger han og fortsætter:
– Dels er det imponerende, men det siger også noget om, at der knækker det lidt for dem, fordi de taber den her kamp til AGF i Aarhus på 3-0, hvor de faktisk – jeg vil ikke sige 'bliver spillet ud af banen'. Det gør de ikke, men det er klart, at der er en forskel, og AGF kommer med noget mere power og mere klasse, lyder det fra Per Frimann.
Herefter begyndte det at blive svært for viborgenserne, forklarer den tidligere landsholdsspiller, som også peger på, hvad der har manglet for VFF-mandskabet i den sidste del af mesterskabet.
– Det er noget med erfaringen og have spillere nok, der har prøvet det før og har super-meget rutine i at stå i vanskelige situationer. Og så have de individuelle kvaliteter. Det sidste synes jeg faktisk, at de har. Men det er det der med at få det hele til at hænge sammen og få det hele til at spille sammen, fortæller tv-eksperten.
Frimann peger endvidere på, at det er lykkedes for Viborg at få spillere som Elias Achouri og Ibrahim Said, som nogle, der har klaret sig godt.
Hos de modstanderne fra FCM er der udsigt til en travl transfer-sommer. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED