Ekspert: Derfor knækkede Viborg i toppen

Viborg lignede længe en outsider til mesterskabet, men det kiksede i de sidste kampe for dem.



Viborg lå længe i udkanten af den helt klare topkamp i Superligaen i denne sæson, men med fire runder tilbage missede man muligheden for at komme op på en delt førsteplads – og siden endte det med, at de blev nummer fire.

I den forbindelse var der nogle ting, som gjorde forskellen for dem, fortæller ekspert Per Frimann på TV3+ i optakten til playoff-kampen mellem Viborg og FC Midtjylland

– I 28 runde kan de spille sig op på siden af FCK – og de kan distancere AGF i den her bronze-kamp. Men altså, de kunne have spillet sig på førstepladsen i 28. runde, siger han og fortsætter:

– Dels er det imponerende, men det siger også noget om, at der knækker det lidt for dem, fordi de taber den her kamp til AGF i Aarhus på 3-0, hvor de faktisk – jeg vil ikke sige 'bliver spillet ud af banen'. Det gør de ikke, men det er klart, at der er en forskel, og AGF kommer med noget mere power og mere klasse, lyder det fra Per Frimann.

Herefter begyndte det at blive svært for viborgenserne, forklarer den tidligere landsholdsspiller, som også peger på, hvad der har manglet for VFF-mandskabet i den sidste del af mesterskabet.

– Det er noget med erfaringen og have spillere nok, der har prøvet det før og har super-meget rutine i at stå i vanskelige situationer. Og så have de individuelle kvaliteter. Det sidste synes jeg faktisk, at de har. Men det er det der med at få det hele til at hænge sammen og få det hele til at spille sammen, fortæller tv-eksperten.

Frimann peger endvidere på, at det er lykkedes for Viborg at få spillere som Elias Achouri og Ibrahim Said, som nogle, der har klaret sig godt.

Hos de modstanderne fra FCM er der udsigt til en travl transfer-sommer. Læs mere om det her.





Stjernetræner spøger i Real Madrid




LIVE

LIVE: Mål – AGF foran i guldbrag!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Den største genistreg i Superligaen?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv