Viborg lå længe i udkanten af den helt klare topkamp i Superligaen i denne sæson, men med fire runder tilbage missede man muligheden for at komme op på en delt førsteplads – og siden endte det med, at de blev nummer fire.
I den forbindelse var der nogle ting, som gjorde forskellen for dem, fortæller ekspert Per Frimann på TV3+ i optakten til playoff-kampen mellem Viborg og FC Midtjylland
– I 28 runde kan de spille sig op på siden af FCK – og de kan distancere AGF i den her bronze-kamp. Men altså, de kunne have spillet sig på førstepladsen i 28. runde, siger han og fortsætter:
– Dels er det imponerende, men det siger også noget om, at der knækker det lidt for dem, fordi de taber den her kamp til AGF i Aarhus på 3-0, hvor de faktisk – jeg vil ikke sige 'bliver spillet ud af banen'. Det gør de ikke, men det er klart, at der er en forskel, og AGF kommer med noget mere power og mere klasse, lyder det fra Per Frimann.
Herefter begyndte det at blive svært for viborgenserne, forklarer den tidligere landsholdsspiller, som også peger på, hvad der har manglet for VFF-mandskabet i den sidste del af mesterskabet.
– Det er noget med erfaringen og have spillere nok, der har prøvet det før og har super-meget rutine i at stå i vanskelige situationer. Og så have de individuelle kvaliteter. Det sidste synes jeg faktisk, at de har. Men det er det der med at få det hele til at hænge sammen og få det hele til at spille sammen, fortæller tv-eksperten.
Frimann peger endvidere på, at det er lykkedes for Viborg at få spillere som Elias Achouri og Ibrahim Said, som nogle, der har klaret sig godt.
Hos de modstanderne fra FCM er der udsigt til en travl transfer-sommer. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: Stjernedommer kommer til Danmark
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
HELT VILDT