Ekspert: Derfor knækkede Viborg i toppen

Viborg lignede længe en outsider til mesterskabet, men det kiksede i de sidste kampe for dem.



Viborg lå længe i udkanten af den helt klare topkamp i Superligaen i denne sæson, men med fire runder tilbage missede man muligheden for at komme op på en delt førsteplads – og siden endte det med, at de blev nummer fire.

I den forbindelse var der nogle ting, som gjorde forskellen for dem, fortæller ekspert Per Frimann på TV3+ i optakten til playoff-kampen mellem Viborg og FC Midtjylland

– I 28 runde kan de spille sig op på siden af FCK – og de kan distancere AGF i den her bronze-kamp. Men altså, de kunne have spillet sig på førstepladsen i 28. runde, siger han og fortsætter:

– Dels er det imponerende, men det siger også noget om, at der knækker det lidt for dem, fordi de taber den her kamp til AGF i Aarhus på 3-0, hvor de faktisk – jeg vil ikke sige 'bliver spillet ud af banen'. Det gør de ikke, men det er klart, at der er en forskel, og AGF kommer med noget mere power og mere klasse, lyder det fra Per Frimann.

Herefter begyndte det at blive svært for viborgenserne, forklarer den tidligere landsholdsspiller, som også peger på, hvad der har manglet for VFF-mandskabet i den sidste del af mesterskabet.

– Det er noget med erfaringen og have spillere nok, der har prøvet det før og har super-meget rutine i at stå i vanskelige situationer. Og så have de individuelle kvaliteter. Det sidste synes jeg faktisk, at de har. Men det er det der med at få det hele til at hænge sammen og få det hele til at spille sammen, fortæller tv-eksperten.

Frimann peger endvidere på, at det er lykkedes for Viborg at få spillere som Elias Achouri og Ibrahim Said, som nogle, der har klaret sig godt.

Hos de modstanderne fra FCM er der udsigt til en travl transfer-sommer. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Solbakken overrasker

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Portugal – Spanien

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer