I aften bliver det danske mesterskab afgjort. FC Nordsjælland har matchbold med en føring på to point ned til FC København, men skal alligevel vinde over AC Horsens i Farum, hvis FCK samtidigt slår Silkeborg i Parken.
Det er som om, at hele fodbold-Danmark ser frem til gulddramaet, og det gælder også fodboldkommentator på TV2 Sport, Jesper Thygesen. Han tror, at FC Nordsjælland ender med at tage mesterskabet.
– FCK har fået to point i fire kampe, så det er uden for deres hænder. Med alt det FC Nordsjælland har lagt på i de seneste uger, mener jeg, at det ligger til dem. Jeg tror, at FC Nordsjælland bliver mestre, siger Jesper Thygesen til tipsbladet.dk.
Han ser store forskelle i de tog holds forudsætninger og optakter til de to guldkampe i aften.
– FC Nordsjælland har arbejdet med en strategi, som de høster frugterne af nu. De kender mekanismerne, spillerne kender deres ansvar og de har en sikker stil. Selvom de nu ligger nummer et, tror jeg ikke, at de får gummiben. De har en stærk mentor i Kasper Hjulmand, som har en god tilgang til at håndtere pres ved at flytte fokus til de små detaljer på banen. De skal nok præstere.
– FC København har levet meget på en vinderattitude- og mentalitet, hvor de har vundet mange lige kampe, selvom det spillemæssigt ikke har været prangende. De har haft marginalerne på deres side i denne sæson, og så har de haft et fysisk og defensivt fundament, så det har været op til N’Doye og Santin at score målene. Hverken N’Doye eller Santin har ramt formen, og det er FCK afhængige af, siger Jesper Thygesen.
Fodboldkommentatoren ser også en forskel i FC Nordsjælland og FC Københavns måde at håndtere de nye spillere, der er kommet til klubberne i løbet af denne sæson.
– FC Nordsjælland har haft succes med at integrere nye spillere, så de får ansvar og ved, hvad de skal. FC København famler mere rundt, for det kan godt være, at spillerne har færdigheder og evner, men de virker usikre. En spiller som Christian Grindheim har været udskældt, men han har også haft svært ved at finde sin plads. Han ligner en, der leder efter en brugsanvisning. Det er noget andet med FC Nordsjælland, hvor Kasper Hjulmand også virker bedre til at kommunikere end Carsten V. Jensen, siger Thygesen og kommer dermed ind på et af de mere stormomsuste temaer i guldkampen.
FCK-træner Carsten V. Jensen har tidligere påpeget, at han erkender FC Nordsjællands succes, men at han havde en opfattelse af, at mange fryder sig over, at det går FC København dårligt.
– Det er et tegn på desperation, når Carsten V. Jensen tager den der offerrolle og siger, at alle er positive om FC Nordsjælland og hårde ved FC København. Det klæder ikke Danmarks suverænt største klub. Jeg synes, det er svært at få øje på, hvem der svinger taktstokken på FCK’s hold, hvor det er mere tydeligt i FC Nordsjælland med Bjelland og Stokholm, mener Jesper Thygesen, der altså forventer, at FC Nordsjælland løber med mesterskabet.
– I sidste ende kan man sige, at fodbold er fodbold, og jeg tror, at FC Nordsjælland producerer mange chancer mod AC Horsens. Om de får scoret på dem eller det bliver en kamp som mod OB, ved jeg ikke, men jeg er heller ikke sikker på, at FCK vinder over Silkeborg. Så jeg tror på FC Nordsjælland, siger han.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Presset træner vil rotere mod FCM
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
Kevin Diks skriver historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
AVIS
Interessant afsløring
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT