De sluttede som nummer fem i Superligaen sidste år, men i denne sæson kæmper Brøndby IF i den grad med om det danske mesterskab.
Og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der særligt to herrer, der fortjener ros for Brøndbys store fremgang i det seneste år: Fodbolddirektør Carsten V. Jensen og cheftræner Jesper Sørensen.
– Brøndby er nået hertil på baggrund af nogle forstærkninger både udefra og indefra, synes jeg, lyder det fra Jesper Sørensen.
Eksperten fremhæver to transfers, der har løftet Brøndbys hold og samtidig givet andre profiler mere frihed.
– Man har hentet det, vi savnede for et år siden, nemlig en spiller, som så blev Jacob Rasmussen, der kunne spille som venstre stopper, stabilisere forsvaret, spille bolden fremad banen og sørge for, at der kom styr på det.
– Det overgik han (Carsten V. Jensen, red.) så næsten ved at hente Sean Klaiber, som er en klasse højre wingback, som ikke alene har tilført Brøndby noget suverænt wingback-spil, men også har udgjort en brik i det samlede puslespil, så Wass kunne komme op på midtbanen, og at Vallys kunne komme lidt længere frem i angrebet, siger Peter Sørensen.
Eksperten peger på, at Brøndby derudover havde brug for, at Jesper Sørensen kunne få mere ud af enkelte spillere, der allerede var i truppen.
– Jesper Sørensen bidrog så med at udvikle, uddanne og opfinde Divkovic som en nødvendig forstærkning på deres venstre wingback. Og han klarede også at få Alves til at spille en ret suveræn central stopper. Det havde jeg slet ikke set komme. Ingen af delene. Men det er altså lykkedes, siger Peter Sørensen.
Efter søndagens 2-1-sejr over Viborg FF ligger Brøndby på førstepladsen i Superligaen. FC Midtjylland kan dog tage førstepladsen tilbage med en sejr over Randers FC i aften.
Se hele Peter Sørensen analyse af Brøndbys fremgang i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADETS DOM