Ekspert: Det er forklaringen på Brøndbys succes

Viaplay-ekspert Peter Sørensen roser Carsten V. Jensen og Jesper Sørensen, der på et års tid har løftet Brøndby IF til et helt nyt niveau.



De sluttede som nummer fem i Superligaen sidste år, men i denne sæson kæmper Brøndby IF i den grad med om det danske mesterskab. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der særligt to herrer, der fortjener ros for Brøndbys store fremgang i det seneste år: Fodbolddirektør Carsten V. Jensen og cheftræner Jesper Sørensen. 

– Brøndby er nået hertil på baggrund af nogle forstærkninger både udefra og indefra, synes jeg, lyder det fra Jesper Sørensen. 

Eksperten fremhæver to transfers, der har løftet Brøndbys hold og samtidig givet andre profiler mere frihed. 

– Man har hentet det, vi savnede for et år siden, nemlig en spiller, som så blev Jacob Rasmussen, der kunne spille som venstre stopper, stabilisere forsvaret, spille bolden fremad banen og sørge for, at der kom styr på det. 

– Det overgik han (Carsten V. Jensen, red.) så næsten ved at hente Sean Klaiber, som er en klasse højre wingback, som ikke alene har tilført Brøndby noget suverænt wingback-spil, men også har udgjort en brik i det samlede puslespil, så Wass kunne komme op på midtbanen, og at Vallys kunne komme lidt længere frem i angrebet, siger Peter Sørensen. 

Eksperten peger på, at Brøndby derudover havde brug for, at Jesper Sørensen kunne få mere ud af enkelte spillere, der allerede var i truppen. 

– Jesper Sørensen bidrog så med at udvikle, uddanne og opfinde Divkovic som en nødvendig forstærkning på deres venstre wingback. Og han klarede også at få Alves til at spille en ret suveræn central stopper. Det havde jeg slet ikke set komme. Ingen af delene. Men det er altså lykkedes, siger Peter Sørensen. 

Efter søndagens 2-1-sejr over Viborg FF ligger Brøndby på førstepladsen i Superligaen. FC Midtjylland kan dog tage førstepladsen tilbage med en sejr over Randers FC i aften. 

Se hele Peter Sørensen analyse af Brøndbys fremgang i afspilleren over artiklen. 





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Arsenal jagter Spurs-stjerne

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’