Ekspert: Det er forklaringen på Brøndbys succes

Viaplay-ekspert Peter Sørensen roser Carsten V. Jensen og Jesper Sørensen, der på et års tid har løftet Brøndby IF til et helt nyt niveau.



De sluttede som nummer fem i Superligaen sidste år, men i denne sæson kæmper Brøndby IF i den grad med om det danske mesterskab. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der særligt to herrer, der fortjener ros for Brøndbys store fremgang i det seneste år: Fodbolddirektør Carsten V. Jensen og cheftræner Jesper Sørensen. 

– Brøndby er nået hertil på baggrund af nogle forstærkninger både udefra og indefra, synes jeg, lyder det fra Jesper Sørensen. 

Eksperten fremhæver to transfers, der har løftet Brøndbys hold og samtidig givet andre profiler mere frihed. 

– Man har hentet det, vi savnede for et år siden, nemlig en spiller, som så blev Jacob Rasmussen, der kunne spille som venstre stopper, stabilisere forsvaret, spille bolden fremad banen og sørge for, at der kom styr på det. 

– Det overgik han (Carsten V. Jensen, red.) så næsten ved at hente Sean Klaiber, som er en klasse højre wingback, som ikke alene har tilført Brøndby noget suverænt wingback-spil, men også har udgjort en brik i det samlede puslespil, så Wass kunne komme op på midtbanen, og at Vallys kunne komme lidt længere frem i angrebet, siger Peter Sørensen. 

Eksperten peger på, at Brøndby derudover havde brug for, at Jesper Sørensen kunne få mere ud af enkelte spillere, der allerede var i truppen. 

– Jesper Sørensen bidrog så med at udvikle, uddanne og opfinde Divkovic som en nødvendig forstærkning på deres venstre wingback. Og han klarede også at få Alves til at spille en ret suveræn central stopper. Det havde jeg slet ikke set komme. Ingen af delene. Men det er altså lykkedes, siger Peter Sørensen. 

Efter søndagens 2-1-sejr over Viborg FF ligger Brøndby på førstepladsen i Superligaen. FC Midtjylland kan dog tage førstepladsen tilbage med en sejr over Randers FC i aften. 

Se hele Peter Sørensen analyse af Brøndbys fremgang i afspilleren over artiklen. 







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’