Ekspert: Det er forklaringen på Brøndbys succes

Viaplay-ekspert Peter Sørensen roser Carsten V. Jensen og Jesper Sørensen, der på et års tid har løftet Brøndby IF til et helt nyt niveau.



De sluttede som nummer fem i Superligaen sidste år, men i denne sæson kæmper Brøndby IF i den grad med om det danske mesterskab. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der særligt to herrer, der fortjener ros for Brøndbys store fremgang i det seneste år: Fodbolddirektør Carsten V. Jensen og cheftræner Jesper Sørensen. 

– Brøndby er nået hertil på baggrund af nogle forstærkninger både udefra og indefra, synes jeg, lyder det fra Jesper Sørensen. 

Eksperten fremhæver to transfers, der har løftet Brøndbys hold og samtidig givet andre profiler mere frihed. 

– Man har hentet det, vi savnede for et år siden, nemlig en spiller, som så blev Jacob Rasmussen, der kunne spille som venstre stopper, stabilisere forsvaret, spille bolden fremad banen og sørge for, at der kom styr på det. 

– Det overgik han (Carsten V. Jensen, red.) så næsten ved at hente Sean Klaiber, som er en klasse højre wingback, som ikke alene har tilført Brøndby noget suverænt wingback-spil, men også har udgjort en brik i det samlede puslespil, så Wass kunne komme op på midtbanen, og at Vallys kunne komme lidt længere frem i angrebet, siger Peter Sørensen. 

Eksperten peger på, at Brøndby derudover havde brug for, at Jesper Sørensen kunne få mere ud af enkelte spillere, der allerede var i truppen. 

– Jesper Sørensen bidrog så med at udvikle, uddanne og opfinde Divkovic som en nødvendig forstærkning på deres venstre wingback. Og han klarede også at få Alves til at spille en ret suveræn central stopper. Det havde jeg slet ikke set komme. Ingen af delene. Men det er altså lykkedes, siger Peter Sørensen. 

Efter søndagens 2-1-sejr over Viborg FF ligger Brøndby på førstepladsen i Superligaen. FC Midtjylland kan dog tage førstepladsen tilbage med en sejr over Randers FC i aften. 

Se hele Peter Sørensen analyse af Brøndbys fremgang i afspilleren over artiklen. 







LIVE

LIVE: Nu stopper han karrieren

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

FC Midtjylland – Viborg FF

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kræver flere hold i Superligaen

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Bo Svensson med hård kritik

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk