Ekspert: Det er forklaringen på Brøndbys succes

Viaplay-ekspert Peter Sørensen roser Carsten V. Jensen og Jesper Sørensen, der på et års tid har løftet Brøndby IF til et helt nyt niveau.



De sluttede som nummer fem i Superligaen sidste år, men i denne sæson kæmper Brøndby IF i den grad med om det danske mesterskab. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der særligt to herrer, der fortjener ros for Brøndbys store fremgang i det seneste år: Fodbolddirektør Carsten V. Jensen og cheftræner Jesper Sørensen. 

– Brøndby er nået hertil på baggrund af nogle forstærkninger både udefra og indefra, synes jeg, lyder det fra Jesper Sørensen. 

Eksperten fremhæver to transfers, der har løftet Brøndbys hold og samtidig givet andre profiler mere frihed. 

– Man har hentet det, vi savnede for et år siden, nemlig en spiller, som så blev Jacob Rasmussen, der kunne spille som venstre stopper, stabilisere forsvaret, spille bolden fremad banen og sørge for, at der kom styr på det. 

– Det overgik han (Carsten V. Jensen, red.) så næsten ved at hente Sean Klaiber, som er en klasse højre wingback, som ikke alene har tilført Brøndby noget suverænt wingback-spil, men også har udgjort en brik i det samlede puslespil, så Wass kunne komme op på midtbanen, og at Vallys kunne komme lidt længere frem i angrebet, siger Peter Sørensen. 

Eksperten peger på, at Brøndby derudover havde brug for, at Jesper Sørensen kunne få mere ud af enkelte spillere, der allerede var i truppen. 

– Jesper Sørensen bidrog så med at udvikle, uddanne og opfinde Divkovic som en nødvendig forstærkning på deres venstre wingback. Og han klarede også at få Alves til at spille en ret suveræn central stopper. Det havde jeg slet ikke set komme. Ingen af delene. Men det er altså lykkedes, siger Peter Sørensen. 

Efter søndagens 2-1-sejr over Viborg FF ligger Brøndby på førstepladsen i Superligaen. FC Midtjylland kan dog tage førstepladsen tilbage med en sejr over Randers FC i aften. 

Se hele Peter Sørensen analyse af Brøndbys fremgang i afspilleren over artiklen. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Et markant problem for Silkeborg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Emre Mor færdig

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Ipswich er tilbage i Premier League

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade