Ekspert: FCM kunne have solgt Nørgaard for dobbelt så meget som Brøndby

Brøndby IF fik en fin pris for Christian Nørgaard, men FC Midtjylland kunne have fået en markant bedre, vurderer sportsøkonom.



Brøndby IF solgte i sommeren 2018 Christian Nørgaard til Serie A-klubben Fiorentina for 26 millioner kroner. Det kunne FC Midtjylland have gjort meget bedre, lyder det fra Jesper Jørgensen, der er sportsøkonom hos Deloitte.

Årsagen er ikke dårligt købmandsskab fra Brøndby IF eller exceptionelt godt arbejde af Claus Steinlein og co. i FC Midtjylland. Det er simpelthen bare et udtryk for, hvordan de danske klubber hver især har positioneret sig på transfermarkedet.

Læs også:Leder: Wilczeks 198 dage fra BIF-hjerte til FCK-skifte er fodbold anno 2020

– Det handler meget om det indtryk, de udenlandske klubber har af Superligaen og dens klubber. Der er transfermarkedet meget kompetitivt, og der er stor forskel på, hvordan FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland er positioneret i forhold til spillersalg sammenlignet medresten af Superligaen, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet og fortsætter:

– En spiller som Horsens’ Jeppe Kjær ville jo være 80 millioner kroner værd, hvis han spillede for FC København, mens Claus Steinlein i FC Midtjylland vel havde fået mindst det dobbelte for Christian Nørgaard end de cirka 25 millioner, Brøndby IF fik for ham i 2018.

Læs også:Avis: Så meget tjener Kamil Wilczek i FC København

– En Superliga-klubs track record og netværk betyder utrolig meget, når der skal sælges spillere til store beløb, og den evne er et væsentligt konkurrenceparameter, hvis man vil spille i toppen af Superligaen.

Du kan læse meget mere om Superliga-klubbernes transferstrategi i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du får blandt andet også en reportage fra opgøret mellem FC København og Istanbul Basaksehir, et interview med en dansk Champions League-træner og et interview med den tidligere Randers-profil Jonas Bager, der har haft en svær første sæson i Belgien.

Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her. 

Læs også:Afbrænding af Wilczek-trøjer aflyst: Fuck medierne
Læs også:Navnet kradset væk: Wilczek fjernet fra landsholdsvæggen i Brøndby
Læs også:Fanklub-formand: Wilczek kan starte med at lave hattrick mod Brøndby






LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’