Ekspert: FCM kunne have solgt Nørgaard for dobbelt så meget som Brøndby

Brøndby IF fik en fin pris for Christian Nørgaard, men FC Midtjylland kunne have fået en markant bedre, vurderer sportsøkonom.



Brøndby IF solgte i sommeren 2018 Christian Nørgaard til Serie A-klubben Fiorentina for 26 millioner kroner. Det kunne FC Midtjylland have gjort meget bedre, lyder det fra Jesper Jørgensen, der er sportsøkonom hos Deloitte.

Årsagen er ikke dårligt købmandsskab fra Brøndby IF eller exceptionelt godt arbejde af Claus Steinlein og co. i FC Midtjylland. Det er simpelthen bare et udtryk for, hvordan de danske klubber hver især har positioneret sig på transfermarkedet.

Læs også:Leder: Wilczeks 198 dage fra BIF-hjerte til FCK-skifte er fodbold anno 2020

– Det handler meget om det indtryk, de udenlandske klubber har af Superligaen og dens klubber. Der er transfermarkedet meget kompetitivt, og der er stor forskel på, hvordan FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland er positioneret i forhold til spillersalg sammenlignet medresten af Superligaen, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet og fortsætter:

– En spiller som Horsens’ Jeppe Kjær ville jo være 80 millioner kroner værd, hvis han spillede for FC København, mens Claus Steinlein i FC Midtjylland vel havde fået mindst det dobbelte for Christian Nørgaard end de cirka 25 millioner, Brøndby IF fik for ham i 2018.

Læs også:Avis: Så meget tjener Kamil Wilczek i FC København

– En Superliga-klubs track record og netværk betyder utrolig meget, når der skal sælges spillere til store beløb, og den evne er et væsentligt konkurrenceparameter, hvis man vil spille i toppen af Superligaen.

Du kan læse meget mere om Superliga-klubbernes transferstrategi i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du får blandt andet også en reportage fra opgøret mellem FC København og Istanbul Basaksehir, et interview med en dansk Champions League-træner og et interview med den tidligere Randers-profil Jonas Bager, der har haft en svær første sæson i Belgien.

Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her. 

Læs også:Afbrænding af Wilczek-trøjer aflyst: Fuck medierne
Læs også:Navnet kradset væk: Wilczek fjernet fra landsholdsvæggen i Brøndby
Læs også:Fanklub-formand: Wilczek kan starte med at lave hattrick mod Brøndby




LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forhandler med storklub

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Serie A-klubber jagter Randers-profil

FC København kan få Jens Stage-millioner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League