Det var lidt af en transferbombe, der sprang, da FC København torsdag kunne præsentere tidligere Brøndby-angriber Kamil Wilczek på en treårig aftale, og ikke overraskende har der efter transferen været uro i begge de to supporterlejre.
Men i sidste ende er der ingen tvivl om, at det er Brøndbys fans, der er mest utilfredse. Kamil Wilczek scorede 71 gange i 124 Superliga-kampe for de blå-gule, og fansene elskede polakken, der tilmed var anfører for holdet i en periode.
Han blev solgt til Göztepe i januar og blev ønsket god vind på sin rejse, men det er lidt af en storm, han nu er rendt ind i, efter han er vendt tilbage til København og ærkerivalerne FCK.
Torsdag aften ville nogle Brøndby-fans brænde Wilczek-trøjer af – det forløb dog ikke helt efter planen, da man droppede det og i stedet skubbede en markering til et senere tidspunkt. Du kan læse mere om det her.
Læs også:FCK-målmand lavede også det forbudte skifte: Der var en del had
En form for markering med utilfredsheden blev det dog til torsdag, for Twitter-kontoen Ultras Danmark viser i dag på det sociale medie landsholdsvæggen i Brøndby, hvor Wilczeks navn er blevet fjernet. Kradset væk.
Ifølge kontoen er det Brøndby-fans, der i løbet af natten har fjernet polakkens navn som et bevis på utilfredsheden med den 32-årige angribers skifte til FC København.
Polakken fik sin debut for Polen i efteråret 2016, mens han var Brøndby-spiller, og det blev markeret ved, at han kom på landsholdsvæggen i Brøndby, hvor hans navn stod på listen sammen med spillere som Riza Durmisi, Frederik Rønnow og Johan Larsson.
Men ikke længere, og nu skal klubben altså bruge både tid og ressourcer på at få Wilczeks navn tilbage på landsholdsvæggen.
Tipsbladet.dk forsøger at få en kommentar fra Brøndby.
Se billedet herunder:
Brøndby-fans har i løbet af natten fjernet Kamil Wilczeks navn fra deres landsholdsvæg på stadion!#ultras #ultrasdanmark #brøndby pic.twitter.com/BodBpr900q
— Ultras Danmark (@UltrasDanmark) August 7, 2020
Læs også:Solbakken før norsk EL-duel: Sker nok ikke igen foreløbigt
Læs også:Afbrænding af Wilczek-trøjer aflyst: Fuck medierne
Læs også:Sevilla sendte Roma ud af Europa League
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
DAGENS SPILFORSLAG
Kedelig returkamp i Paderborn
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
