Navnet kradset væk: Wilczek fjernet fra landsholdsvæggen i Brøndby

Kamil Wilczeks navn er blevet fjernet fra landsholdsvæggen i Brøndby – ikke af Brøndby IF, men af det der formodes at være sure supportere.



Det var lidt af en transferbombe, der sprang, da FC København torsdag kunne præsentere tidligere Brøndby-angriber Kamil Wilczek på en treårig aftale, og ikke overraskende har der efter transferen været uro i begge de to supporterlejre.

Men i sidste ende er der ingen tvivl om, at det er Brøndbys fans, der er mest utilfredse. Kamil Wilczek scorede 71 gange i 124 Superliga-kampe for de blå-gule, og fansene elskede polakken, der tilmed var anfører for holdet i en periode.

Han blev solgt til Göztepe i januar og blev ønsket god vind på sin rejse, men det er lidt af en storm, han nu er rendt ind i, efter han er vendt tilbage til København og ærkerivalerne FCK.

Torsdag aften ville nogle Brøndby-fans brænde Wilczek-trøjer af – det forløb dog ikke helt efter planen, da man droppede det og i stedet skubbede en markering til et senere tidspunkt. Du kan læse mere om det her.

Læs også:FCK-målmand lavede også det forbudte skifte: Der var en del had

En form for markering med utilfredsheden blev det dog til torsdag, for Twitter-kontoen Ultras Danmark viser i dag på det sociale medie landsholdsvæggen i Brøndby, hvor Wilczeks navn er blevet fjernet. Kradset væk.

Ifølge kontoen er det Brøndby-fans, der i løbet af natten har fjernet polakkens navn som et bevis på utilfredsheden med den 32-årige angribers skifte til FC København.

Polakken fik sin debut for Polen i efteråret 2016, mens han var Brøndby-spiller, og det blev markeret ved, at han kom på landsholdsvæggen i Brøndby, hvor hans navn stod på listen sammen med spillere som Riza Durmisi, Frederik Rønnow og Johan Larsson.

Men ikke længere, og nu skal klubben altså bruge både tid og ressourcer på at få Wilczeks navn tilbage på landsholdsvæggen.

Tipsbladet.dk forsøger at få en kommentar fra Brøndby.

Se billedet herunder:

Læs også:Solbakken før norsk EL-duel: Sker nok ikke igen foreløbigt
Læs også:Afbrænding af Wilczek-trøjer aflyst: Fuck medierne
Læs også:Sevilla sendte Roma ud af Europa League




Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Sønderjyske køber ny cheftræner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tunesien – Japan

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Tæt på at købe FC København-spiller

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen