• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Ekspert: FCM taber ikke til FCK, hvis Onyeka er med fra start

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Ifølge den tidligere Superliga-træner og nuværende kommentator Morten Bruun kan FC Midtjylland ikke tabe, hvis Frank Onyeka vender tilbage i startopstillingen.

Af Kenneth Jensen

Han sad ude med karantæne senest, men hvis Frank Onyeka - som forventet - vender tilbage i staropstillingen for Brian Priskes mandskab mod FC København søndag, taber klubben fra Ikast og Herning ikke opgøret. Det siger fodboldkommentator Morten Bruun til Herning Folkeblad.

Eurosport-kommentatoren mener ikke, at der er grund til panik i Herning og Ikast, selv om FC Midtjylland senest tabte med 3-4 hjemme til AGF, for dels er FC Københavns trup ikke på højde med FC Midtjyllands, og dels er altså Frank Onyeka velspillende.

Læs også:Superliga powerranking: Optur i Århus, nerver før derby og bunddramaer

- Onyeka er ganske enkelt fremragende. Og FCM spiller dårligere og lukker flere mål ind uden ham. Han har den klasse, som Tim Sparv ikke længere er i besiddelse af. Og et niveau, som talenter som Jens-Lys Cajuste endnu ikke har nået, siger Morten Bruun til Herning Folkeblad og understreger:

- Med Frank Onyeka retur i startopstillingen, taber FCM ikke på søndag.

Læs også:Superligaens bedste: FCN-profil alene på førstepladsen

Opgøret spilles i Telia Parken, og FC Midtjylland har lige nu et forspring på otte point til FC København. Så for Brian Priskes mandskab handler det om at undgå at tabe, så man bevarer forspringet.

I de to tidligere møder i denne sæson har FC Midtjylland været bedst. Klubben vandt hjemme over FCK, mens det i Parken endte 0-0.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen - 28. spillerunde

Læs også:Uafgjort afskaffes i toppen af dansk U17-fodbold