Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er ikke med, når Anderlecht senere søndag spiller ude mod Kortrijk i den bedste belgiske række. Kasper Schmeichel er blevet skadet, så han må vente på sin debut.
Danskeren har skrevet under på en etårig aftale med Anderlecht med en option på et år mere, men spørger man Francis Dickoh, der er ekspertkommentator for Viaplay, er det mest sandsynligt, at Schmeichel er i Danmark om et år.
Der var allerede rygter om, at Kasper Schmeichel skulle til Danmark som afløser for Kamil Grabara i sommer, men polakken bliver altså først solgt om et år.
Og Francis Dickohs vurdering er, at det er Kasper Schmeichel, der er den oplagte afløser for Kamil Grabara.
– Jeg tror stadig, at det er det, der kommer til at ske. Jeg ved godt, at Wolfsburg har en klausul på Kamil Grabara, så de kan hente ham allerede til vinter, men det tror jeg ikke kommer til at ske, for de har en belgisk landsholdsmålmand sæsonen ud.
– Når han (Schmeichel) er fri transfer til sommer, kan FC København hente tage ham. Skal vi lige ryste vandrørene, så har jeg også hørt, at han er begyndt at se på skole i Danmark til børnene. Jeg tror, det ligger lige til højrebenet at få sådan en mand ind i FC København fra den nye sæson, siger Francis Dickoh til Viaplay.
Til den tid vil målmanden være 37 år, men han spiller altså fortsat på et højt niveau og er Danmarks klare førstevalg.
Se og hør Francis Dickoh give yderligere et par bud på, hvem der kan afløse Kamil Grabara i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED