Sune Smith-Nielsen er fortid som sportsdirektør i FC København, som allerede er på jagt efter en ny mand til rollen.
Uanset hvem valget falder på, venter der flere opgaver. Blandt andet at lave en slags plantegning for at bevare klubbens DNA, siger Viaplays fodboldekspert Francis Dickoh til Tipsbladet.
– Både i ind- og udland er der folk, der synes, FCK er enormt interessante. Det er en international organisation, en international klub hvor at hvis man ikke kender dem, har man levet under en sten. Derfor vil de være interessante for mange, siger Francis Dickoh.
Han peger endda på et navn, der kunne være en mulig erstatning.
– Et navn, der er interessant, er Jan Laursen, siger han med henvisning til den tidligere sportschef i FC Nordsjælland.
– Jeg synes, der er nogle ting i den måde, han ser fodbold, i hans netværk og også lidt i forhold til, at klubben jo har tilkendegivet, de gerne vil gå talenternes vej, siger han og fortsætter:
– FCK’s talentafdeling har et vigtigt islæt i FCK’s historie, senest har der jo været Victor Froholdt. Der får du en mand ind, der ville kunne bygge bro mellem de indre linjer, og som har et internationalt blik, siger Francis Dickoh.
Artiklen fortsætter under billedet.

Den kommende sportsdirektør har – uanset hvad – en særlig opgave der venter. For mens konkurrenterne buldrer afsted, er det på nogle punkter gået lidt den anden vej for FCK.
– Jeg ved ikke, om det er sportsdirektørens opgave. Men det er at overbevise om, at FCK skal dyrke det sportslige på et helt nyt, uset niveau, fordi andre er begyndt at løbe rigtig stærkt, siger Francis Dickoh og hentyder til FC Midtjylland.
Men han nævner også AGF som en klub, der er ved at ‘få smag for nogle ting’ – blandt andet med et nyt stadion på vej – og Brøndby, der har nogle ejere, der har vist, at de er villige til at bruge penge.
– Der skal FCK lidt tilbage, for det virker som om, når man lige dykker ned i det… der er noget med træningsanlægget, der er kritik af, man ikke har rettidig omhu, når man karriereplanlægger, man sælger i tide og utide uden at få erstattet, man har en ufuldstændig trup og lige nu kun én midtstopper med erfaring og niveau. Det er ikke godt nok. Den der kommer ind skal overbevise ledelsen, og der skal trækkes i en klar retning mod at komme tilbage til der, hvor de ser sig selv høre til, og hvor vi andre er vant til, de hører til – sportsligt på toppen, som et flagskib i Skandinavien, siger Francis Dickoh.
Noget, der i den grad fungerede under Ståle Solbakken, mener han.
– De var i særklasse og uden sammenligning bedst til at forstå de her cyklusser. De kunne blive forstyrret men alligevel have ro i maven, fordi de havde lavet en karriereplan eller havde en skyggeliste, hvor de kunne erstatte en spiller.
– Det er de forsvundet lidt fra. Der er ikke noget galt i at sælge Froholdt og Oskarsson, men når du ikke har noget klar i kulissen, virker det som en skydeskive, hvor der er rum til kritik. Froholdts salg har ikke genereret nok penge, men havde du fået en erstatning, var der givet en redningskrans, siger eksperten.
Et af de navne der er blevet smidt i puljen er den tidligere sportsdirektør Peter Christiansen, der lige nu er i Wolfsburg.
– FCK er en af de klubber der gerne byder folk velkommen folk tilbage. I den kontekst skal jeg ikke udelukke det. Jeg ved ikke, om det lige præcis passer. Jeg må konstatere, der er aktører både på banen og folk på ledelsesgangen, der har haft gang der før, siger Francis Dickoh med et smil.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
De er færdige i 1. division
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER