Ekspert: Her skal Brøndby helst forstærke sig

Der er særligt én position, hvor Brøndby skal finde noget på transfermarkedet, forklarer fodboldekspert Francis Dickoh.



Brøndby er en af de klubber, som har holdt mest igen på transfermarkedet denne sommer. Det er kun Patrick Pentz, der er blevet købt efter, at han var lejet af den københavnske vestegnsklub i sidste sæson.

Der er dog allerede blevet slået fast af Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen, at de har kig på at forstærke sig. På Viaplay i det nye program 'Superliga Kickoff' fortæller fodboldekspert Francis Dickoh, at han mener, at den centrale midtbane er vigtigst at få forstærket.

Blandt andet har Wass, Radosevic, Greve og Cappis udløb om et år på dén plads, og det spiller ind.

– Det siger jeg af flere forskellige årsager. Dels pga de her kontraktudløb, som vi godt er klar over, så du er også nødt til at have den her rettidige omhu, så du ikke bare står på bagkant og ikke har gjort dit hjemmearbejde, siger han og fortsætter:

– Det kræver noget at spille for Brøndby. Det er ikke bare plug and play. Særligt med den her lidt mere offensive tilgang til spillet, som Jesper Sørensen har implementeret. Så der ville jeg helt sikkert kigge, lyder det fra Dickoh.

Han bemærker desuden også, at de på positionen har Daniel Wass, som har været en stor profil for dem. Han måtte gå ud i pausen efter han fik en skade efter et riv og foden i deres seneste kamp mod Llapi fra Kosovo i Conference League-kvalifikationen.

– Måske ikke en kæmpe skade, men der var de altså forskånet. Daniel Wass er virkelig, virkelig vigtig for Brøndby og den måde, som de spiller på. Når jeg siger forskånet, så taler jeg over den seneste Superliga-sæson, hvor han var kampdygtig uge efter uge.

– Hvis han lige pludselig er i stykker, så ser det måske en lille smule anderledes ud. Måske lidt tyndt besat. Der ville jeg helt sikkert kigge på det som det primære, fastslår Francis Dickoh.

Endelig peger Dickoh på, at de også altid kan bruge en angriber, der kan score mål. 





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby