Ekspert: Her skal Brøndby helst forstærke sig

Der er særligt én position, hvor Brøndby skal finde noget på transfermarkedet, forklarer fodboldekspert Francis Dickoh.



Brøndby er en af de klubber, som har holdt mest igen på transfermarkedet denne sommer. Det er kun Patrick Pentz, der er blevet købt efter, at han var lejet af den københavnske vestegnsklub i sidste sæson.

Der er dog allerede blevet slået fast af Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen, at de har kig på at forstærke sig. På Viaplay i det nye program 'Superliga Kickoff' fortæller fodboldekspert Francis Dickoh, at han mener, at den centrale midtbane er vigtigst at få forstærket.

Blandt andet har Wass, Radosevic, Greve og Cappis udløb om et år på dén plads, og det spiller ind.

– Det siger jeg af flere forskellige årsager. Dels pga de her kontraktudløb, som vi godt er klar over, så du er også nødt til at have den her rettidige omhu, så du ikke bare står på bagkant og ikke har gjort dit hjemmearbejde, siger han og fortsætter:

– Det kræver noget at spille for Brøndby. Det er ikke bare plug and play. Særligt med den her lidt mere offensive tilgang til spillet, som Jesper Sørensen har implementeret. Så der ville jeg helt sikkert kigge, lyder det fra Dickoh.

Han bemærker desuden også, at de på positionen har Daniel Wass, som har været en stor profil for dem. Han måtte gå ud i pausen efter han fik en skade efter et riv og foden i deres seneste kamp mod Llapi fra Kosovo i Conference League-kvalifikationen.

– Måske ikke en kæmpe skade, men der var de altså forskånet. Daniel Wass er virkelig, virkelig vigtig for Brøndby og den måde, som de spiller på. Når jeg siger forskånet, så taler jeg over den seneste Superliga-sæson, hvor han var kampdygtig uge efter uge.

– Hvis han lige pludselig er i stykker, så ser det måske en lille smule anderledes ud. Måske lidt tyndt besat. Der ville jeg helt sikkert kigge på det som det primære, fastslår Francis Dickoh.

Endelig peger Dickoh på, at de også altid kan bruge en angriber, der kan score mål. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

10. gang i træk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

OB – Silkeborg IF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCK lurer på landsholdsspiller

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Ipswich er tilbage i Premier League

Randers FC – Vejle Boldklub

Et markant problem for Silkeborg

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass