KØBENHAVN (Tipsbladet): Selv om Brøndby IF opjusterede forventningerne til det kommende årsregnskab med 30 millioner kroner, er det stadig noget af et underskud, mesterskabs-aspiranterne forventer på det årsregnskab, der slutter 30. juni.
110 til 140 millioner kroner regner Brøndby IF med at tabe, og bliver virksomhedens egne oplysninger til fondsbørsen virkelighed, vil en stor procentdel af de penge, Global Football Holdings lånte klubben ved overtagelsen i slutningen af 2022, være brugt.
Et dansk mesterskab, en tur i Champions League eller Europa League og meget store spillersalg til sommer kan rette markant op på det efterfølgende regnskab for sæsonen 2024/25.
Men bliver disse sportslige præstationer, som kræver, at man overgår de to rigere rivaler FC København og FC Midtjylland i forårets slutspil, ikke virkelighed, vil Brøndby IF med fortsatte udgifter til høje lønninger og afskrivninger på million-transfers for de indkøbte profiler stå i en situation, hvor man senere i år eller i første halvdel af 2025 har brug for nye penge.

Det er mange penge, Brøndby IF i så fald vil have brugt på relativt kort tid, men ifølge en ekspert er der ikke nogen grund til større bekymring på Brøndbys vegne.
– Rettidig omhu vil diktere, at Brøndby og klubbens ejere allerede har en plan i skuffen nu, og mon ikke de har det, siger Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, til Tipsbladet.
– Når de nye ejere har investeret 220 millioner kroner i klubben i form af et lån, vil det jo være mærkeligt, hvis de ikke er klar til at investere yderligere. Det er bare enormt dyrt og hårdt at få Brøndby IF op på et niveau, hvor man fast kan konkurrere med FC København og FC Midtjylland, to klubber som har et enormt stærkt udgangspunkt takket være deres sportslige og økonomiske resultater og deres stærke ejerskaber.
Læs også, hvordan Brøndbys ejer David Blitzer tidligere forsøgte at købe FC København
– Det er logisk, at det kræver store investeringer for Brøndby at nå derop, hvor man regelmæssigt kan komme til at spille i de nye europæiske ligaspil, hvilket er det eneste rationelle mål for Brøndby i forhold til Europa. Der er intet ved at kvalificere sig til Europa og så ryge ud i kvalifikationen. Stillingen lige nu siger selvfølgelig noget andet, men for mig at se har Brøndby et hul op til FCK og FC Midtjylland finansielt, som kræver vedvarende investeringer i årevis, siger Jesper Jørgensen.
Kan snildt finde nye penge
Det er blevet bemærket i det danske fodboldmiljø, at David Blitzer og hans medinvestorer i Global Football Holdings har mange kontakter i fodbold- og sportsverdenen uden for Danmark, der givetvis har penge til investeringer.
Og det har også vakt opsigt, at den tidligere formand og storaktionær Torben Røsler har gjort købt op af Brøndby-aktien, så han i oktober sidste år nåede op på at eje fem procent af klubben.
Ifølge Jesper Jørgensen giver det god mening, hvis Brøndby IF er interessant for investorer trods det markante underskud, der er på vej.
– Man kan sagtens forestille sig nye investeringer både fra udlandet og fra danske investorer, hvis der skal nye penge til. Det er ikke fordi, de siger så meget i offentligheden, men Global Football Holdings virker indtil videre mere interesserede i at have god finansiering end i, hvem der lige præcis ejer hvor stor en del af Brøndby og af de andre klubber, man har investeret i, siger Jesper Jørgensen.
Brøndby IF har i den aktuelle trup et interessant salgsobjekt i 21-årige Mathias Kvistgaarden og den særdeles velspillende Superliga-stjerne Nicolai Vallys, der på mange måder har været Superligaens bedste spiller ikke alene i denne sæson men over de seneste to-tre år.
Guldkandidaterne har dog ikke på papiret samme brede udvalg af purunge salgsobjekter som FC København eller FC Midtjylland, og Brøndby har i grundspillet i gennemsnit stillet med det næstældste hold i Superligaen med en alder i startopstillingen på over 27 år, hvilket kun overgås af oprykkerne Hvidovre, mens FCK’s startopstillinger i snit har været omtrent halvandet år yngre.
Her kan du se Skotland mod Danmark
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
Vejen tilbage?
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
Her trækkes der lod til VM
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER