Beskedne 196 minutter fordelt på 12 indskiftninger var det, Mohamed Daramy fik ud af sin første sæson i Æresdivisionen som spiller for Ajax i sæsonen 2021/22.
Det var overhovedet ikke meningen for hverken den unge dansker eller Ajax’ side, og der var en vis lettelse at spore, da man så sidste sommer fik en aftale mellem Ajax, FC København og Mohamed Daramy om en etårig leje tilbage til FC København.
Der er angiveligt ingen frikøbsklausul i aftalen, og Mohamed Daramy skal derfor tilbage til Ajax efter sommerferien, som situationen er nu.
FC København vil tydeligvis gerne have Daramy til rådighed i den kommende sæson, og hvordan det kan blive virkelighed har vi set nærmere på i Tipsbladet-regi her.
Afhænger af ny sportsdirektør og træner
Men kan det lade sig gøre?
Det er endnu et åbent spørgsmål, og en af de store ubekendte er, hvordan Ajax ser Mohamed Daramy til den kommende sæson.
– Det kan gå begge veje i forhold til de nye folk, der er kommet til i Ajax, siger Mads Junker, der er fodboldekspert på TV2, tidligere har spillet i Æresdivisionen og følger hollandsk fodbold tæt.
– De har haft en forfærdelig sæson, og det vidner den friske start med tyske Sven Mislintat som ny sportsdirektør om. Det kan på den ene side tale for, at Mohamed Daramy som dansk landsholdsspiller kan få en ny chance, nu hvor der er nye folk i klubben på flere positioner.
– Men det kan også være, de bare tænker, at de må taget tabet og få sendt Daramy afsted for det beløb, de nu en gang kan få. Det er meget muligt, at Mislintat kommer til at hente nye folk fra for eksempel Tyskland eller hiver dem op fra Jong Ajax, siger Mads Junker til Tipsbladet.
Fik meget kritik
Som ting står nu, vender Mohamed Daramy altså tilbage til Ajax om omtrent en måned.
Til den tid har Ajax efter alt at dømme en ny cheftræner, som Sven Mislintat er på jagt efter lige nu med Kasper Hjulmand som et af de navne, der har været på blokken.
Men selvom der på papiret kan være tale om en frisk start i Ajax, vil det næppe være det for Mohamed Daramy, og dermed Ajax, i omverdenens øjne.
– Det kan være, de ser ham som en af afløserne for Mohamed Kudus, der skal skydes afsted. Men meget afhænger af hvordan han kommer i gang under opstarten.
– Han fik meget kritik i sin første sæson. Det var både på førsteholdet men også i kampene for reserveholdet Jong Ajax, hvor opfattelsen af ham var, at han virkede ugidelig og havde en lidt skæv attitude. Selv der er der altså mange, der så står på spring til pladsen, siger Mads Junker.
Den opfattelse af Daramy betyder noget, og det er efter Mads Junkers mening tankevækkende, hvor stor forskel, der er i opfattelsen af Mohamed Daramy i Danmark og Holland.
– Det er en enorm forskel, der er fra Danmark til Holland. I Holland ses han som et decideret flop af fans og i medierne. Ajax har nogle stykker i den prisklasse på knap 100 millioner kroner, men det er trods alt så mange penge, at man vil se, at man har fået en god spiller. Og det er slet ikke opfattelsen. Han præsterede ikke og greb ikke chancerne, heller ikke på Jong Ajax.
– Han har blandt andet fået kritik for, at han har brug for for store rum til at blive farlig. Ajax spiller langt de fleste kampe med meget boldbesiddende nede omkring den sidste tredjedel af banen, og der har man spillere som Berghuis, Bergwijn, Tadic og andre folk, der er dygtige i små rum. Det er Daramy nødt til at forbedre, siger Mads Junker.
Læs også vores analyse af Daramys situation og FC Københavns mulighed for at få Daramy tli klubben i næste sæson i linket herunder.
Planen: Sådan får FCK fingre i Daramy #sldk #fcklive https://t.co/YWYvORQqoD
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) June 4, 2023
LIVE
LIVE: Reagerer på FCK-bombe
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Melder ud om Kasper Hjulmand
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Dybt bekymret over VM i USA
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Stor profil glad for Brøndby
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vild stime før Danmark-brag
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Ser I med, Brøndby?
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
INTERVIEW
