Beskedne 196 minutter fordelt på 12 indskiftninger var det, Mohamed Daramy fik ud af sin første sæson i Æresdivisionen som spiller for Ajax i sæsonen 2021/22.
Det var overhovedet ikke meningen for hverken den unge dansker eller Ajax’ side, og der var en vis lettelse at spore, da man så sidste sommer fik en aftale mellem Ajax, FC København og Mohamed Daramy om en etårig leje tilbage til FC København.
Der er angiveligt ingen frikøbsklausul i aftalen, og Mohamed Daramy skal derfor tilbage til Ajax efter sommerferien, som situationen er nu.
FC København vil tydeligvis gerne have Daramy til rådighed i den kommende sæson, og hvordan det kan blive virkelighed har vi set nærmere på i Tipsbladet-regi her.
Afhænger af ny sportsdirektør og træner
Men kan det lade sig gøre?
Det er endnu et åbent spørgsmål, og en af de store ubekendte er, hvordan Ajax ser Mohamed Daramy til den kommende sæson.
– Det kan gå begge veje i forhold til de nye folk, der er kommet til i Ajax, siger Mads Junker, der er fodboldekspert på TV2, tidligere har spillet i Æresdivisionen og følger hollandsk fodbold tæt.
– De har haft en forfærdelig sæson, og det vidner den friske start med tyske Sven Mislintat som ny sportsdirektør om. Det kan på den ene side tale for, at Mohamed Daramy som dansk landsholdsspiller kan få en ny chance, nu hvor der er nye folk i klubben på flere positioner.
– Men det kan også være, de bare tænker, at de må taget tabet og få sendt Daramy afsted for det beløb, de nu en gang kan få. Det er meget muligt, at Mislintat kommer til at hente nye folk fra for eksempel Tyskland eller hiver dem op fra Jong Ajax, siger Mads Junker til Tipsbladet.
Fik meget kritik
Som ting står nu, vender Mohamed Daramy altså tilbage til Ajax om omtrent en måned.
Til den tid har Ajax efter alt at dømme en ny cheftræner, som Sven Mislintat er på jagt efter lige nu med Kasper Hjulmand som et af de navne, der har været på blokken.
Men selvom der på papiret kan være tale om en frisk start i Ajax, vil det næppe være det for Mohamed Daramy, og dermed Ajax, i omverdenens øjne.
– Det kan være, de ser ham som en af afløserne for Mohamed Kudus, der skal skydes afsted. Men meget afhænger af hvordan han kommer i gang under opstarten.
– Han fik meget kritik i sin første sæson. Det var både på førsteholdet men også i kampene for reserveholdet Jong Ajax, hvor opfattelsen af ham var, at han virkede ugidelig og havde en lidt skæv attitude. Selv der er der altså mange, der så står på spring til pladsen, siger Mads Junker.
Den opfattelse af Daramy betyder noget, og det er efter Mads Junkers mening tankevækkende, hvor stor forskel, der er i opfattelsen af Mohamed Daramy i Danmark og Holland.
– Det er en enorm forskel, der er fra Danmark til Holland. I Holland ses han som et decideret flop af fans og i medierne. Ajax har nogle stykker i den prisklasse på knap 100 millioner kroner, men det er trods alt så mange penge, at man vil se, at man har fået en god spiller. Og det er slet ikke opfattelsen. Han præsterede ikke og greb ikke chancerne, heller ikke på Jong Ajax.
– Han har blandt andet fået kritik for, at han har brug for for store rum til at blive farlig. Ajax spiller langt de fleste kampe med meget boldbesiddende nede omkring den sidste tredjedel af banen, og der har man spillere som Berghuis, Bergwijn, Tadic og andre folk, der er dygtige i små rum. Det er Daramy nødt til at forbedre, siger Mads Junker.
Læs også vores analyse af Daramys situation og FC Københavns mulighed for at få Daramy tli klubben i næste sæson i linket herunder.
Planen: Sådan får FCK fingre i Daramy #sldk #fcklive https://t.co/YWYvORQqoD
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) June 4, 2023
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
