Beskedne 196 minutter fordelt på 12 indskiftninger var det, Mohamed Daramy fik ud af sin første sæson i Æresdivisionen som spiller for Ajax i sæsonen 2021/22.
Det var overhovedet ikke meningen for hverken den unge dansker eller Ajax’ side, og der var en vis lettelse at spore, da man så sidste sommer fik en aftale mellem Ajax, FC København og Mohamed Daramy om en etårig leje tilbage til FC København.
Der er angiveligt ingen frikøbsklausul i aftalen, og Mohamed Daramy skal derfor tilbage til Ajax efter sommerferien, som situationen er nu.
FC København vil tydeligvis gerne have Daramy til rådighed i den kommende sæson, og hvordan det kan blive virkelighed har vi set nærmere på i Tipsbladet-regi her.
Afhænger af ny sportsdirektør og træner
Men kan det lade sig gøre?
Det er endnu et åbent spørgsmål, og en af de store ubekendte er, hvordan Ajax ser Mohamed Daramy til den kommende sæson.
– Det kan gå begge veje i forhold til de nye folk, der er kommet til i Ajax, siger Mads Junker, der er fodboldekspert på TV2, tidligere har spillet i Æresdivisionen og følger hollandsk fodbold tæt.
– De har haft en forfærdelig sæson, og det vidner den friske start med tyske Sven Mislintat som ny sportsdirektør om. Det kan på den ene side tale for, at Mohamed Daramy som dansk landsholdsspiller kan få en ny chance, nu hvor der er nye folk i klubben på flere positioner.
– Men det kan også være, de bare tænker, at de må taget tabet og få sendt Daramy afsted for det beløb, de nu en gang kan få. Det er meget muligt, at Mislintat kommer til at hente nye folk fra for eksempel Tyskland eller hiver dem op fra Jong Ajax, siger Mads Junker til Tipsbladet.
Fik meget kritik
Som ting står nu, vender Mohamed Daramy altså tilbage til Ajax om omtrent en måned.
Til den tid har Ajax efter alt at dømme en ny cheftræner, som Sven Mislintat er på jagt efter lige nu med Kasper Hjulmand som et af de navne, der har været på blokken.
Men selvom der på papiret kan være tale om en frisk start i Ajax, vil det næppe være det for Mohamed Daramy, og dermed Ajax, i omverdenens øjne.
– Det kan være, de ser ham som en af afløserne for Mohamed Kudus, der skal skydes afsted. Men meget afhænger af hvordan han kommer i gang under opstarten.
– Han fik meget kritik i sin første sæson. Det var både på førsteholdet men også i kampene for reserveholdet Jong Ajax, hvor opfattelsen af ham var, at han virkede ugidelig og havde en lidt skæv attitude. Selv der er der altså mange, der så står på spring til pladsen, siger Mads Junker.
Den opfattelse af Daramy betyder noget, og det er efter Mads Junkers mening tankevækkende, hvor stor forskel, der er i opfattelsen af Mohamed Daramy i Danmark og Holland.
– Det er en enorm forskel, der er fra Danmark til Holland. I Holland ses han som et decideret flop af fans og i medierne. Ajax har nogle stykker i den prisklasse på knap 100 millioner kroner, men det er trods alt så mange penge, at man vil se, at man har fået en god spiller. Og det er slet ikke opfattelsen. Han præsterede ikke og greb ikke chancerne, heller ikke på Jong Ajax.
– Han har blandt andet fået kritik for, at han har brug for for store rum til at blive farlig. Ajax spiller langt de fleste kampe med meget boldbesiddende nede omkring den sidste tredjedel af banen, og der har man spillere som Berghuis, Bergwijn, Tadic og andre folk, der er dygtige i små rum. Det er Daramy nødt til at forbedre, siger Mads Junker.
Læs også vores analyse af Daramys situation og FC Københavns mulighed for at få Daramy tli klubben i næste sæson i linket herunder.
Planen: Sådan får FCK fingre i Daramy #sldk #fcklive https://t.co/YWYvORQqoD
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) June 4, 2023
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte?
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE
