Beskedne 196 minutter fordelt på 12 indskiftninger var det, Mohamed Daramy fik ud af sin første sæson i Æresdivisionen som spiller for Ajax i sæsonen 2021/22.
Det var overhovedet ikke meningen for hverken den unge dansker eller Ajax’ side, og der var en vis lettelse at spore, da man så sidste sommer fik en aftale mellem Ajax, FC København og Mohamed Daramy om en etårig leje tilbage til FC København.
Der er angiveligt ingen frikøbsklausul i aftalen, og Mohamed Daramy skal derfor tilbage til Ajax efter sommerferien, som situationen er nu.
FC København vil tydeligvis gerne have Daramy til rådighed i den kommende sæson, og hvordan det kan blive virkelighed har vi set nærmere på i Tipsbladet-regi her.
Afhænger af ny sportsdirektør og træner
Men kan det lade sig gøre?
Det er endnu et åbent spørgsmål, og en af de store ubekendte er, hvordan Ajax ser Mohamed Daramy til den kommende sæson.
– Det kan gå begge veje i forhold til de nye folk, der er kommet til i Ajax, siger Mads Junker, der er fodboldekspert på TV2, tidligere har spillet i Æresdivisionen og følger hollandsk fodbold tæt.
– De har haft en forfærdelig sæson, og det vidner den friske start med tyske Sven Mislintat som ny sportsdirektør om. Det kan på den ene side tale for, at Mohamed Daramy som dansk landsholdsspiller kan få en ny chance, nu hvor der er nye folk i klubben på flere positioner.
– Men det kan også være, de bare tænker, at de må taget tabet og få sendt Daramy afsted for det beløb, de nu en gang kan få. Det er meget muligt, at Mislintat kommer til at hente nye folk fra for eksempel Tyskland eller hiver dem op fra Jong Ajax, siger Mads Junker til Tipsbladet.
Fik meget kritik
Som ting står nu, vender Mohamed Daramy altså tilbage til Ajax om omtrent en måned.
Til den tid har Ajax efter alt at dømme en ny cheftræner, som Sven Mislintat er på jagt efter lige nu med Kasper Hjulmand som et af de navne, der har været på blokken.
Men selvom der på papiret kan være tale om en frisk start i Ajax, vil det næppe være det for Mohamed Daramy, og dermed Ajax, i omverdenens øjne.
– Det kan være, de ser ham som en af afløserne for Mohamed Kudus, der skal skydes afsted. Men meget afhænger af hvordan han kommer i gang under opstarten.
– Han fik meget kritik i sin første sæson. Det var både på førsteholdet men også i kampene for reserveholdet Jong Ajax, hvor opfattelsen af ham var, at han virkede ugidelig og havde en lidt skæv attitude. Selv der er der altså mange, der så står på spring til pladsen, siger Mads Junker.
Den opfattelse af Daramy betyder noget, og det er efter Mads Junkers mening tankevækkende, hvor stor forskel, der er i opfattelsen af Mohamed Daramy i Danmark og Holland.
– Det er en enorm forskel, der er fra Danmark til Holland. I Holland ses han som et decideret flop af fans og i medierne. Ajax har nogle stykker i den prisklasse på knap 100 millioner kroner, men det er trods alt så mange penge, at man vil se, at man har fået en god spiller. Og det er slet ikke opfattelsen. Han præsterede ikke og greb ikke chancerne, heller ikke på Jong Ajax.
– Han har blandt andet fået kritik for, at han har brug for for store rum til at blive farlig. Ajax spiller langt de fleste kampe med meget boldbesiddende nede omkring den sidste tredjedel af banen, og der har man spillere som Berghuis, Bergwijn, Tadic og andre folk, der er dygtige i små rum. Det er Daramy nødt til at forbedre, siger Mads Junker.
Læs også vores analyse af Daramys situation og FC Københavns mulighed for at få Daramy tli klubben i næste sæson i linket herunder.
Planen: Sådan får FCK fingre i Daramy #sldk #fcklive https://t.co/YWYvORQqoD
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) June 4, 2023
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
Pibekoncert til Thomas Frank
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
