FC København hentede i sommerens transfervindue den 23-årige spanier Pep Biel i Real Zaragoza for et beløb, der kan ende på over 37 millioner kroner, hvis diverse klausuler bliver indfriet undervejs. Et historisk stort indkøb i FC København og i dansk fodbold.
Og foreløbig har Pep Biel overhovedet ikke givet smæk for skillingen.
Spanieren jagter fortsat sit første mål for FC København, og mange vil mene, at han også jagter sin første gode præstation. Det var især bemærkelsesværdigt, da FCK-manager Ståle Solbakken helt så bort fra Pep Biel i truppen til topkampen mod FC Midtjylland den 22. september.
Det studsede Morten Bruun, der er fodboldkommentator hos Discovery Networks, også over, og han er én i rækken af personer, der mildt sagt ikke er imponeret over det spanske storindkøb.
– Når jeg kigger på hans CV, må jeg konstatere, at FCK må have set noget, der ikke står på hans CV. Jeg har i hvert fald ikke kunnet få øje på noget, der overbeviser mig om, at han skulle være så mange penge værd. Man håbede jo lidt, at han ville komme som en usleben diamant, men sådan har det bestemt ikke set ud indtil videre. Han har været smertefuldt ordinær, siger Morten Bruun til tipsbladet.dk.
Spiller ikke på favoritpositionen i FC København
Tipsbladet bragte fredag et stort interview med Pep Biel, og her gav spanieren selv sit syn på, hvorfor starten i FC København har været vanskelig. Det var især værd at bemærke, at Pep Biel gav udtryk for, at Ståle Solbakken ikke bruger ham på sin favoritposition som 10’er.
– Jeg er en offensiv spiller, der har det bedst i mellemrummet. Som mediapunta kan jeg lægge den sidste aflevering. Og så kan jeg også godt selv komme i feltet og blive farlig og har et godt spark.
– Jeg har også spillet en del på højrekanten før, men så har det altid været meningen, at jeg kan trække ind centralt og lade backen sikre bredden. Det er meget nyt for mig, at jeg nu har så mange defensive pligter, når jeg spiller højre midtbane i FCK. Det har jeg ikke været vant til før. Så det kræver noget af mig at lære det, og at jeg både skal være i stand til at forsvare og angribe, lød det fra Pep Biel.
Den udtalelse studsede Morten Bruun også over, da han læste interviewet.
– Da jeg læste det, rystede jeg på hovedet af både den ene og den anden. Hvis ét hold spiller uden 10’er, så er det da FC København. Undtagelsen er selvfølgelig, hvis der er tale om en helt ekstraordinært god spiller, som man så med Jesper Grønkjær, men jeg kan ikke se, at der er en eller anden stor 10’er-plan med Pep Biel i FCK. Jeg forstod ikke rigtigt den udtalelse, men det må være et forsøg på at købe sig tid, lyder det fra Morten Bruun.
Både FCK og Pep Biel har slået på tromme for, at spanieren skal bruge tid på at vænne sig til de helt nye omgivelser og et nyt sprog i et fremmed land, og det argument køber Morten Bruun delvist.
Han fastslår imidlertid, at det også er en plade, der passer FCK godt i situationen.
– Det kan være en omvæltning at komme fra Spanien til Danmark, og det er jo også rigtigt nok, at de fleste udenlandske spillere er bedre efter et halvt år, end efter 14 dage, men det er altså ikke alle spillere, der behøver denne tilpasning. Det er en måde at købe sig tid på, når man giver udtryk for sådan noget, og det har jo også været den markant dårligste historie for FC København i denne sæson, siger Morten Bruun.
Morten Bruun skal torsdag aften kommentere opgøret mellem Malmö FF og FC København, og her er Pep Biel udtaget til truppen. Bruun lægger dog ikke skjul på, at han ikke har mange noter nedskrevet om spanieren.
– Han har ikke fyldt meget i mine forberedelser til denne kamp, for jeg tror ikke, han bliver en del af den. Han er jo ikke en nøglespiller i FC København overhovedet, lyder det fra Morten Bruun.
Der er kickoff mellem Malmö FF og FC København klokken 21.00.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
Video: Her kommer AGF bagud
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
STORT INTERVIEW
