Når Superliga-holdene endelig kan spille kampe igen, bliver de presset af tiden, for de skal nå at afvikle 12 spillerunder i løbet af sommeren. Men de nuværende planer om kun at give holdene 10-14 dage med rigtig fodboldtræning inden kampene duer ikke, siger idrætsforsker til Jyllands-Posten.
Lige nu håber Divisionsforeningen, som står for driften af Superligaen, at holdene kan spille kampe fra slutningen af maj. Det afhænger dog af, at det kan gøres forsvarligt i samråd med myndighederne.
Men står det til Lars Bojsen Michalsik, der er idrætsforsker, og som har skrevet sin ph.d.-afhandling om de fysiske krav i eliteboldspil, er det ikke nok med to ugers forberedelse.
– Det undrer mig, at man kan operere ud fra en plan om kun to ugers opstartstræning. Det er ikke i nærheden af at være rimeligt og forsvarligt ud fra et fysiologisk synspunkt. Spillerne træner væsentligt mindre og med mindre intensitet, så det er uforsvarligt over for spillernes helbred, siger han til Jyllands-Posten.
Avisen har dog også talt med Thue Kvorning, sportsfysiolog hos Team Danmark, som kalder det “et udmærket kompromis”. Han tilføjer dog, at hvis man udelukkende skulle tilgode se spillernes fysisk, er to uger i underkanten.
Også spillernes egen fagforening, Spillerforeningen, er kritisk over for planen om de to ugers træning.
– Spillerne ved godt, at det er en anderledes situation, hvor man skal få tingene til at virke. Men som udgangspunkt hører jeg fra spillerne, at man ønsker en opstartstræning, der er så lang som mulig i forhold til, at vi har at gøre med spillere, der ikke har haft den sædvanlige fodboldtræning i op til to måneder. Ti til 14 dage er måske lige i den korte ende, vil jeg sige, sagde chef for spillerrådgivning, Thomas Lindrup, til tipsbladet.dk, tidligere på ugen.
Nogle af Superliga-klubberne træner også nu på græs, men i små grupper og uden nærkontakt. Der skal således altid være mindst to meters mellemrum.
Læs også:Superliga-træner frygter for skader: De tackler jo ikke nogen
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
OPTAKT
Skotland – Marokko
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
NYHEDER
