Ekspert om to ugers Superliga-opstart: Ikke i nærheden af at være forsvarligt

Idrætsforsker retter skar kritik af planen om 14 dages rigtig træning, inden Superligaen kan gå i gang igen.



Når Superliga-holdene endelig kan spille kampe igen, bliver de presset af tiden, for de skal nå at afvikle 12 spillerunder i løbet af sommeren. Men de nuværende planer om kun at give holdene 10-14 dage med rigtig fodboldtræning inden kampene duer ikke, siger idrætsforsker til Jyllands-Posten.

Lige nu håber Divisionsforeningen, som står for driften af Superligaen, at holdene kan spille kampe fra slutningen af maj. Det afhænger dog af, at det kan gøres forsvarligt i samråd med myndighederne. 

Men står det til Lars Bojsen Michalsik, der er idrætsforsker, og som har skrevet sin ph.d.-afhandling om de fysiske krav i eliteboldspil, er det ikke nok med to ugers forberedelse.

– Det undrer mig, at man kan operere ud fra en plan om kun to ugers opstartstræning. Det er ikke i nærheden af at være rimeligt og forsvarligt ud fra et fysiologisk synspunkt. Spillerne træner væsentligt mindre og med mindre intensitet, så det er uforsvarligt over for spillernes helbred, siger han til Jyllands-Posten.

Avisen har dog også talt med Thue Kvorning, sportsfysiolog hos Team Danmark, som kalder det “et udmærket kompromis”. Han tilføjer dog, at hvis man udelukkende skulle tilgode se spillernes fysisk, er to uger i underkanten.

Også spillernes egen fagforening, Spillerforeningen, er kritisk over for planen om de to ugers træning.

– Spillerne ved godt, at det er en anderledes situation, hvor man skal få tingene til at virke. Men som udgangspunkt hører jeg fra spillerne, at man ønsker en opstartstræning, der er så lang som mulig i forhold til, at vi har at gøre med spillere, der ikke har haft den sædvanlige fodboldtræning i op til to måneder. Ti til 14 dage er måske lige i den korte ende, vil jeg sige, sagde chef for spillerrådgivning, Thomas Lindrup, til tipsbladet.dk, tidligere på ugen.

Nogle af Superliga-klubberne træner også nu på græs, men i små grupper og uden nærkontakt. Der skal således altid være mindst to meters mellemrum.

Læs også:Superliga-træner frygter for skader: De tackler jo ikke nogen




Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Skuffer igen

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

‘Køb ikke Franculino Djú’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Skal han allerede væk fra Tottenham?

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Vejen tilbage?

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Her kan du se Skotland mod Danmark

Steve Coopers højre hånd afviser

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

– Han tog mig på røven!

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Pione Sisto på vej væk?

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Her trækkes der lod til VM

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Storklub meldes interesseret

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark