Når Superliga-holdene endelig kan spille kampe igen, bliver de presset af tiden, for de skal nå at afvikle 12 spillerunder i løbet af sommeren. Men de nuværende planer om kun at give holdene 10-14 dage med rigtig fodboldtræning inden kampene duer ikke, siger idrætsforsker til Jyllands-Posten.
Lige nu håber Divisionsforeningen, som står for driften af Superligaen, at holdene kan spille kampe fra slutningen af maj. Det afhænger dog af, at det kan gøres forsvarligt i samråd med myndighederne.
Men står det til Lars Bojsen Michalsik, der er idrætsforsker, og som har skrevet sin ph.d.-afhandling om de fysiske krav i eliteboldspil, er det ikke nok med to ugers forberedelse.
– Det undrer mig, at man kan operere ud fra en plan om kun to ugers opstartstræning. Det er ikke i nærheden af at være rimeligt og forsvarligt ud fra et fysiologisk synspunkt. Spillerne træner væsentligt mindre og med mindre intensitet, så det er uforsvarligt over for spillernes helbred, siger han til Jyllands-Posten.
Avisen har dog også talt med Thue Kvorning, sportsfysiolog hos Team Danmark, som kalder det “et udmærket kompromis”. Han tilføjer dog, at hvis man udelukkende skulle tilgode se spillernes fysisk, er to uger i underkanten.
Også spillernes egen fagforening, Spillerforeningen, er kritisk over for planen om de to ugers træning.
– Spillerne ved godt, at det er en anderledes situation, hvor man skal få tingene til at virke. Men som udgangspunkt hører jeg fra spillerne, at man ønsker en opstartstræning, der er så lang som mulig i forhold til, at vi har at gøre med spillere, der ikke har haft den sædvanlige fodboldtræning i op til to måneder. Ti til 14 dage er måske lige i den korte ende, vil jeg sige, sagde chef for spillerrådgivning, Thomas Lindrup, til tipsbladet.dk, tidligere på ugen.
Nogle af Superliga-klubberne træner også nu på græs, men i små grupper og uden nærkontakt. Der skal således altid være mindst to meters mellemrum.
Læs også:Superliga-træner frygter for skader: De tackler jo ikke nogen
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
