Når Superliga-holdene endelig kan spille kampe igen, bliver de presset af tiden, for de skal nå at afvikle 12 spillerunder i løbet af sommeren. Men de nuværende planer om kun at give holdene 10-14 dage med rigtig fodboldtræning inden kampene duer ikke, siger idrætsforsker til Jyllands-Posten.
Lige nu håber Divisionsforeningen, som står for driften af Superligaen, at holdene kan spille kampe fra slutningen af maj. Det afhænger dog af, at det kan gøres forsvarligt i samråd med myndighederne.
Men står det til Lars Bojsen Michalsik, der er idrætsforsker, og som har skrevet sin ph.d.-afhandling om de fysiske krav i eliteboldspil, er det ikke nok med to ugers forberedelse.
– Det undrer mig, at man kan operere ud fra en plan om kun to ugers opstartstræning. Det er ikke i nærheden af at være rimeligt og forsvarligt ud fra et fysiologisk synspunkt. Spillerne træner væsentligt mindre og med mindre intensitet, så det er uforsvarligt over for spillernes helbred, siger han til Jyllands-Posten.
Avisen har dog også talt med Thue Kvorning, sportsfysiolog hos Team Danmark, som kalder det “et udmærket kompromis”. Han tilføjer dog, at hvis man udelukkende skulle tilgode se spillernes fysisk, er to uger i underkanten.
Også spillernes egen fagforening, Spillerforeningen, er kritisk over for planen om de to ugers træning.
– Spillerne ved godt, at det er en anderledes situation, hvor man skal få tingene til at virke. Men som udgangspunkt hører jeg fra spillerne, at man ønsker en opstartstræning, der er så lang som mulig i forhold til, at vi har at gøre med spillere, der ikke har haft den sædvanlige fodboldtræning i op til to måneder. Ti til 14 dage er måske lige i den korte ende, vil jeg sige, sagde chef for spillerrådgivning, Thomas Lindrup, til tipsbladet.dk, tidligere på ugen.
Nogle af Superliga-klubberne træner også nu på græs, men i små grupper og uden nærkontakt. Der skal således altid være mindst to meters mellemrum.
Læs også:Superliga-træner frygter for skader: De tackler jo ikke nogen
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
NYHEDER
Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
‘Han er ulykkelig’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
LIVE: FCK smider sejren
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
RØVEN I KLASKEHØJDE
