Elias Jelert var mandag aften tilbage fra sin skade og i startopstillingen, da FC København fik besøg af FC Nordsjælland.
Københavnerne vandt opgøret komfortabelt med 2-0, men personligt vil der være skår i glæden hos Elias Jelert, der blot fik 45 minutter på banen.
I første halvleg gjorde han sig nemlig af to omgange uheldigt bemærket, da han kastede bolden væk og modtog et guldt kort. Senere filmede han i en ikke-eksisterende duel med Andreas Schjelderup, som ikke fik konsekvenser
Det mener TV3 Sports fodboldekspert Kenneth Emil Petersen til gengæld, at situationen burde have fået.
– Det burde han da have haft (et gult kort mere og dermed rødt, red.). Det er selvfølgelig Elias Jelert, vi snakker om. Det her er torskedumt, og det ved han også godt. Han spiller overfor Osman, og der kommer et hav af en-mod-en-situationer. Begge spillere har enorm fart, hvor man kan komme til at lave et frispark, og så må man ikke give sig selv sådan et dumt gult kort, siger han om den første advarsel, som Elias Jelert rager til sig.
Jacob Neestrup var også godt og grundigt oppe at ringe efter Elias Jelerts gule kort, som burde have været vekslet til en rød billet, da han smed sig uden at blive rørt af Andreas Schjelderup senere i samme halvleg.
– Der går ikke lang tid, før han laver den her. Jeg synes jo, at det her er film, som skal givet et gult kort. Det betyder også en rød billet til Jelert. Hvis jeg var Nordsjælland-spiller, så ville det være den her situation, som jeg ville hive fat i, hvis jeg var dem. Det er top-film, og han har jo gjort det før i Tyrkiet mod Galatasaray, hvor han fik dobbelt gult kort, dog ikke på grund af film, men der smed man altså en 2-0-føring, siger Kenneth Emil Petersen.
Denne gang kostede det ikke, da Jacob Neestrup byttede ham i pausen med Birger Meling. FC København punkterede kampen efter en times spil, da Elias Achouri bragte hjemmeholdet på 2-0, som også blev slutresultatet.
Sejren til FCK betyder, at man er et point efter Brøndby på førstepladsen. Anderledes svært ser det ud for FC Nordsjællands medaljedrømme, da man har ni point op til det nederste trin på skamlen.
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Clement Bischoff på tavlen
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Landstræner uenig med Ronaldo
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie