Ekspert revser FCM-profil: Han kan ikke forsvare

Discovery-ekspert Mikkel Bischoff var efter FC Midtjyllands kollaps mod AC Horsens særligt chokeret over Henrik Dalsgaards direkte røde kort.



FC København og FC Midtjylland konkurrerer for tiden om at gøre det dårligst i Superligaen, men ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er det klubben fra Ikast og Herning, der for tiden har de største mentale problemer. 

– Hvis du indkasserer tre mål to gange mod to oprykkere, så synes jeg, at det er værre. Det må jeg sige. I kampe, hvor du er ovenpå, og hvor du er klart det bedste fodboldhold, lød det således fra Mikkel Bischoff i Discovery-studiet fredag aften, hvor FC Midtjylland for anden uge i træk havde formøblet en 3-0-føring.

– Jeg var på Lyngby Stadion, hvor de kunne have været foran med fem-seks mål i første halvleg. De spillede eminent fodbold fremad banen. Der var ingen, der havde set, at det skulle ske. Så jeg synes, at det er værre for FC Midtjylland i øjeblikket.

Ifølge Mikkel Bischoff er det særligt alarmerende, at det er i kampe mod mindre prominente modstandere, at FC Midtjylland har dummet sig. 

– Det er da helt vildt. Et mesterskabsaspirerende hold, som indkasserer tre mål mod to oprykkere. Det er jo ikke topholdene. Det er ikke dem, der har allermest at skyde med frem ad banen. Horsens har jo ikke skabt særligt mange chancer eller scoret særligt mange mål indtil den her fodboldkamp, og så scorer de tre mod Midtjylland, lød det således fra Discovery-eksperten. 

Mikkel Bischoff var særligt ude med riven efter FC Midtjylland-profilen Henrik Dalsgaard, der midtvejs i anden halvleg fik et direkte rødt kort efter en brutal tackling. 

– Det der, som Dalsgaard laver, det kan jeg simpelthen ikke forstå. Altså, det er et klart rødt kort. Han har store problemer defensivt i øjeblikket. Jeg tænker, at det er frustrationer, for han kan ikke forsvare. Og det er meget, meget ukarakteristisk for ham. 

FC Midtjyllands næste kamp er på lørdag, hvor man får besøg af AGF.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Kolding køber stor profil



LIVE

VM-LIVE: Surt show

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel

Superliga-klub tæt på FCK’er

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Elfenbenskysten – Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM