Ekspert: Største danske klubber bør kigge på ham

Mikkel Bischoff mener, at de største danske klubber bør tage et kig på Randers-angriberen. Thomas Gravesen er ikke enig.



Stephen Odey har fået en forrygende start på karrieren i Randers, hvor han indtil videre har scoret otte mål i ti kampe. 

De gode præstationer har blandt andet ført til, at holdkammeraten Vito Hammershøy-Mistrati har udtalt, at han ikke forstår, hvad Odey, som er lejet hos belgiske Genk, laver i Randers.

Det gør Mikkel Bischoff til dels heller ikke. Han fortæller til Discovery, at de største klubber i Danmark bør kigge på angriberen.

– Jeg er meget imponeret af det, han laver. 

– Jeg tænker også, at de allerstørste klubber i ligaen begynder at kigge lidt på ham. Det kan godt være, at Randers har en forkøbsklausul på ham, men det kan godt være, der er en agent, der begynder at sige: Hey, der er altså også nogle andre, der er interesseret, så måske skal du ikke blive enig med Randers. For jeg synes, hvis nogle af de andre topklubber vil have ham, skal de gå efter ham, forklarer eksperten.

Thomas Gravesen giver dog ikke så meget for Bischoffs argument. Den tidligere landsholdsspiller mener ikke, at Odey bør have travlt med allerede at tænke på det næste karriereskridt.

– Man skal også passe på med hele tiden at sige: Find nu et andet sted hen, tag nu en større adresse. Når man er et sted, hvor alting fungerer, og hvor det kører godt, og det gør det jo i øjeblikket for Odey. Han spiller rigtig, rigtig godt, så vis hvor dygtig du er, og så når det rigtige kommer, så søg videre, hvis det er det, du gerne vil. 

– Lad være med at have for travlt med hele tiden at komme et andet sted hen, vurderer den tidligere landsholdsmidtbane. 

Stephen Odey kom ikke på måltavlen, da Randers senest vandt over AGF. 






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Liverpool præsenterer succestræner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jess Thorup fyret

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned